cięcie pet / folii

pomoc dla szpitali

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

cięcie pet / folii

#1

Post napisał: obser » 24 mar 2020, 23:54

Mam do Was pytanie. Do tej pory siedzę w akrylu i sklejce, w bardzo dużych ilościach i nie mam doświadczenia z petem.
Być może lokalnie będziemy robić maski/przyłbice dla szpitali i służb medycznych. Ktoś ma drukarki 3d, ktoś będzie robił mocowania, szył pasy.
Ja i znajomy mamy lasery. Jak z cięciem petu laserem? Próbowałem kiedyś ale kiepsko to szło i materiał się topił, robił lekko żółty i strasznie śmierdział. Da się to pociąć? Jak, żeby dobrze służyło?



Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: cięcie pet / folii

#2

Post napisał: pitsa » 25 mar 2020, 09:25

Jest projekt osłony bez użycia drukarek 3D: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Ko ... 43624.html
Pet ma bardzo krótki zakres od mięknięcia do destrukcji. Nie próbowałem ciąć laserem. Prośbę o umieszczenie informacji na temat cięcia laserem trzeba wysłać do nich. http://sprzetdlaszpitali.pl/chce-produkowac/

PET 0,5mm tnie się łatwo nożyczkami. Dla szybkości produkcji najlepiej byłoby zrobić wykrojnik. Cięcie dłutem na drewnianej podkładce sprawdziłem, da się ale widzę, że i jest efekt pęknięcia udarowego. Gięcie ok. Otwory łatwo zrobić ręcznie wiertłem choinkowym. Zdjęcie próbki na szybko: Obrazek
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: cięcie pet / folii

#3

Post napisał: dasza77 » 25 mar 2020, 09:45

Forma do termoformowanie i jazda na termoformierce. PET , bardzo ładnie się kształtuje na formach.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: cięcie pet / folii

#4

Post napisał: cinematic2 » 25 mar 2020, 15:19

Podpowiem, że trzeba ciąć dobrym laserem RF a nie chińczykiem. Precyzyjna wiązka i bardzo precyzyjna kontrola mocy + inny rodzaj działania samego lasera.
Nie mam w tej chwili plotera tylko znakowarkę, a nie mam pod ręką soczewki o większej ogniskowej. Ta co mam ma za małe pole robocze 120x120 mm
Jakby ktoś miał F-theta na większe pole to mogę ciąć, czas mam a materiał się znajdzie. 120 Watt poleci jak burza.

Dodane 42 minuty 55 sekundy:
Drukarka 3D jakaś się znajdzie jak będzie potrzebna. Jakby ktoś wolał wersję z elementami drukowanymi.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
obser
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 96
Rejestracja: 24 maja 2008, 22:59
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Re: cięcie pet / folii

#5

Post napisał: obser » 29 mar 2020, 17:29

A inne opinie dotyczące cięcia na chińczykach? Idzie Wam to jakoś?
Jak mieliście z zapachem? Bo jak robiłem elementy reklamowe, to nie przeszkadzało. Raz że odległość, dwa że zanim to dotarło do klietna to jakis czas minął. A maska blisko twarzy i chcielibyśmy, aby od razu mogli używać.


dasza77
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1116
Rejestracja: 14 maja 2006, 17:34
Lokalizacja: Ełk

Re: cięcie pet / folii

#6

Post napisał: dasza77 » 29 mar 2020, 23:07

Jak ciąć PET, to tylko na wykrojniku introligatorskim. Jeżeli masz ploter co2 i tniesz sklejkę, to co za problem zrobić wykrojnik. Żeby osadzić linię tnącą w sklejce o grub. 18 mm, nawet gdy twój ploter nie wytnie w tej grugości, to wytnie w sklejce 3 lub 4 mm. Dalej chyba nie muszę podpowiadać. We wszystkich warstwach sklejki wycinasz szczelinę o grub. 0,8 mm i w tym osadzasz noże tnące. Pamiętaj o pozostawieniu mostków aby sklejka trzymała się kupy.
Cięcie folii PET laserem co2 sobie odpuść, bo na krawędzi cięcia pojawiają sie mikropęknięcia, które pękają przy nawet lekkim naprężeniu.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: cięcie pet / folii

#7

Post napisał: rdarek » 30 mar 2020, 11:32

dasza77 pisze:
29 mar 2020, 23:07
Jak ciąć PET, to tylko na wykrojniku introligatorskim. Jeżeli masz ploter co2 i tniesz sklejkę, to co za problem zrobić wykrojnik. Żeby osadzić linię tnącą w sklejce o grub. 18 mm, nawet gdy twój ploter nie wytnie w tej grugości, to wytnie w sklejce 3 lub 4 mm. Dalej chyba nie muszę podpowiadać. We wszystkich warstwach sklejki wycinasz szczelinę o grub. 0,8 mm i w tym osadzasz noże tnące. Pamiętaj o pozostawieniu mostków aby sklejka trzymała się kupy.
No ok tylko jak sobie poradzi z obróbką listw tnących? Czymś to trzeba pomostkować i pogiąć żeby to wyglądało nawet cięcie listwy tnącej nie jest na prosto a szlifierką rozhartuje ostrze

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: cięcie pet / folii

#8

Post napisał: Zienek » 30 mar 2020, 13:40

To szlifierką na raty bez nadmiernego nagrzewania materiału.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: cięcie pet / folii

#9

Post napisał: rdarek » 30 mar 2020, 14:28

Zienek pisze:
30 mar 2020, 13:40
To szlifierką na raty bez nadmiernego nagrzewania materiału.
Tak mostki do obsadzenia listwy w sklejce to od biedy delikatnie szlifierką i nic wielkiego nie stanie się
Obrazek

Tylko na każdym połączeniu listwy tnącej będzie spory mostek utrudniający rozdzielenie materiału.
Przy tekturze falistej to bez znaczenia, przy litej w niektórych miejscach ujdzie w tłoku ale przy folii może być bardzo kłopotliwe a chodzi o noski przy połączeniu listwy pod kątem prostym ze względu na jej konstrukcję:
ObrazekObrazek
Może się to kończyć nie kontrolowanym rozdzieraniem materiału a o to chyba nam nie chodzi.

przedłużanie noża wzdłuż to tylko kwestia spasowania i przy małych przedmiotach da się pominąć robiąc zawsze z jednego odcinka
Obrazek

łagodne łuki to pogniesz "na kolanie" ale ostre zakręty to już zabawa
Obrazek
Obrazek
Ale czemu nie jak ktoś zajadły to da się i młotkiem wyklepać :wink:

Uwaga! specjalnie wkleiłem fotki tylko ręcznych narzędzi.

Awatar użytkownika

bratanek65
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 695
Rejestracja: 06 lis 2010, 10:26
Lokalizacja: Miasteczko

Re: cięcie pet / folii

#10

Post napisał: bratanek65 » 30 mar 2020, 21:31

Zienek pisze:
30 mar 2020, 13:40
To szlifierką na raty bez nadmiernego nagrzewania materiału.
Albo z chłodziwem :-D
A na poważnie wykrojnik nie kosztuje majątek i zrobia wam prawie od ręki jak powiecie do czego.
"Let's Go Brandon"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”