Frezarka CNC (DIY)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
AB Engineering
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 49
Rejestracja: 04 sie 2017, 21:52
Lokalizacja: śląskie
Kontakt:

Frezarka CNC (DIY)

#1

Post napisał: AB Engineering » 29 mar 2020, 18:45

Od dłuższego czasu borykałem się z terminowością dostaw detali od podwykonawcy. Z drugiej strony rozumiem to, ponieważ najczęściej były to pojedyncze elementy i głównie wykonane z aluminium. Stąd postanowiłem zbudować własna frezarkę.
Cele jakie postawiłem to:
- Przeznaczanie do frezowania, cięcia i grawerowanie: metali miękkich (np. stopów aluminium), tworzyw sztucznych, drewna itp.
- Możliwość frezowania elementów o wymiarze 500x400 i grubości 100 mm
- Wykonywanie pojedynczych elementów oraz elementów małoseryjnych
- Wykonania elementów na zaprojektowanej frezarce w klasie tolerancji "m" wg normy PN-EN 22768-1
- Rama wykonana z ciągnionych konstrukcyjnych profili aluminiowych zapewniając wysoką sztywność.
- Napęd realizowany jest za pomocą silników krokowych sprzęgniętych z śrubami tocznymi zapewniające dużą dokładność pozycjonowania.
- Ruch realizowany jest na prowadnicach i wózkach liniowych
- Frezarka wyposażona w wyłączniki krańcowe umożliwiające bazowanie w 3 osiach oraz kontrolę obszaru roboczego.
- Możliwość dołączenia czwartej obrotowej osi.
- Możliwość wykonania większości detali za pomocą wiertarki stołowej.
- Alternatywa dla frezarek z Chin, które charakteryzują się małą sztywnością i wykorzystującą prowadnice liniowe wykonane z wału chromowanego i łożysk liniowych o niskiej nośności.
- Wykorzystanie dostępnych materiałów.
- Znajomość urządzenia od podstaw.

Na potrzeby tego projektu powstała pełna dokumentacja konstrukcyjna, obejmująca prawie 70 rysunków (detali, zespołów oraz rysunek zestawieniowy) wraz z instrukcją montażu.
Całość (czyli przygotowanie dokumentacji, zbudowanie frezarki i wykonanie korekty dokumentacji) zabrało nie mało bo ok. 9 miesięcy. Ale wynikało to głównie z innych planowych prac. Frezarka została nazwana typu F560x420.

Jak na razie frezarka sprawuje się super i spełnia wszystkie powyższe założenia. Ale chciałbym, aby np. ktoś z większym doświadczenie spojrzał na to rozwiązanie i może zasugerował jakieś ulepszenia. Na pewno będę dodatkowo dokładał system chłodzenia narzędzia.

Poniżej przedstawiam zdjęcie wykonanej frezarki.
Obrazek
Krótki film pokazujący pracę frezarki można znaleźć np. na https://youtu.be/xdBcHysI22Y lub na mojej stronie.
W przypadku pytań zapraszam do kontaktu przez PW lub e-mail.
W miarę możliwości odpowiem też na pytania dotyczące budowy.


Projektowanie maszyn i części
Frezarka CNC (DIY)
Wsparcie inżynierskie

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”