4oś DMG, Scotti - dobór drivera, dokumentacja techniczna (?)

Dyskusje o frezarkach typu Deckel

lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1448
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: 4oś DMG, Scotti - dobór drivera, dokumentacja techniczna (?)

#11

Post napisał: lepi » 28 mar 2020, 13:59

Nie mam czasu teraz szukać, to jest silnik synchroniczny? To sprawdź jakie masz czujniki położenia wału. Jeśli ok to myślę, że będzie pracowało.




Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 17
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: 4oś DMG, Scotti - dobór drivera, dokumentacja techniczna (?)

#12

Post napisał: maciek95k » 28 mar 2020, 14:13

Przeglądnąłem i znalazłem jeszcze inny driver też od chińczyków. Tam już wstęp do tych parametrów jest. Inny problem to encoder. W ich silnikach ma on jeszcze sygnały U V W (sygnały komutacyjne) więc jedynym rozwiązaniem było by dołożyć/zmienić enkoder i ustawić odpowiednio. Tak, jest to silnik synchroniczny :) Czujnik położenia wału tylko jeden, wspomniany encoder Heidenhaina. Mógłbym wstawić nawet taki enkoder z sygnałami UVW. Pytanie czy pasek go nie zakłóci bo nie chciałbym tracić przelotu. Ale nic, będę szukał jeszcze.

Dodane 4 minuty 25 sekundy:
Myślę, że sygnały UVW móglbym sobie "dołożyć" i ustawić odpowiednio. One nie są już tak gęsto upakowane więc możliwe, że szło by coś samemu zmajstrować szczególnie przy tak małej prędkości obrotowej (200rpm).


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1448
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: 4oś DMG, Scotti - dobór drivera, dokumentacja techniczna (?)

#13

Post napisał: lepi » 28 mar 2020, 14:43

No gęsto nie są. Co 120 stopni 😀
Kup przetwornik Exe i będziesz mial wszystko. W dziale giełda były ostatnio.


Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 17
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: 4oś DMG, Scotti - dobór drivera, dokumentacja techniczna (?)

#14

Post napisał: maciek95k » 28 mar 2020, 15:16

Jednego EXE nawet mam ale on daje tylko A B i Z różnicowe. Jeśli dobrze rozumiem, są exe które dają też U V i W co te 120 stopni?

Dodane 2 minuty 52 sekundy:
Dobra chyba teraz do mnie dotarło. Miałeś na myśli to, żeby wsadzić exe plus własny enkoder dla UVW, do tego chiński wzmacniacz i powinno hulać? :)


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1448
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: 4oś DMG, Scotti - dobór drivera, dokumentacja techniczna (?)

#15

Post napisał: lepi » 28 mar 2020, 15:30

Nie, wykorzystaj oryginalny enkoder. Exe jest tylko do sygnałów inkrementalnych. U v w powinienes podłączyć bezpośrednio. Sprawdź w dokumentacji jakie są tam czujniki. Kilka razy już o tym pisałem 😀


Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 17
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: 4oś DMG, Scotti - dobór drivera, dokumentacja techniczna (?)

#16

Post napisał: maciek95k » 28 mar 2020, 16:46

Chyba mówimy o trochę innych rzeczach i nie umiemy się zrozumieć. W podzielnicy mam encoder haidenhain sin cos plus przewód zielolny z termistorami oraz pomarańczowy 3 fazy UVW połączone w gwiazdę. Natomiast chiński sterownik serwo ma: 3 fazy UVW oraz wejście enkoderowe gdzie wchodzą sygnały: A, B, Z, U, V, W oraz /A, /B, /Z, /U, /V, /W. Zastosowanie EXE owszem da mi sygnały inkrementalne A, B, Z oraz /A, /B i /Z ale... zostają 3 sygnały (enkoderowe, nie fazy silnika) U,V,W co 120 stopni w enkoderze i ich nie mam z czego podłączyć ponieważ w podzielnicy aktualnie nie ma enkodera który by takie sygnały podawał.
Tutaj artykuł na temat takiego enkodera.
https://www.eeweb.com/profile/jim-mille ... er-signals
Więc mam opcję zastosowania EXE i dołożenia enkodera (pewnie własnej roboty) który mi te sygnały wygeneruje (nie jest to dla mnie taki problem), albo włożenie enkodera który ma pełny komplet sygnałów. Tutaj problem jest taki, że póki co wszystkie jakie znalazłem nie są przelotowe. Pytanie czy założenie ich na pasku zębatym ma wgl rację bytu czy będzie to zbyt niedokładne i ogólnie druciarstwo(?).
Nad EXE się jeszcze zastanawiam bo tak jak wspominałem trochę wody tam było a podobnie cenowo mogę mieć nowy enkoder który da mi dokładnie to czego mi trzeba (z wyjątkiem sygnałów komutacyjnych):
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... FasewN&s=p

Dodane 5 minuty 26 sekundy:
Wykorzystanie tego enkodera da mi taki komfort, że sobie kupię dokładnie taką samą rozdzielczość jak w silniku dedykowanym do sterownika.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1448
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: 4oś DMG, Scotti - dobór drivera, dokumentacja techniczna (?)

#17

Post napisał: lepi » 28 mar 2020, 17:16

No przelotowego łatwo nie znajdziesz a na pewno nie tanio. Może być spokojnie na pasku synchronicznym, nie jest to żadne druciarstwo. Przełożenie najlepiej 1:1
Nie mam czasu (ani ochoty) szukać w dokumentacji ale uwierz mi, że te sygnały do komutacji gdzieś już masz tylko trzeba je znaleźć. W końcu jakoś to działało.
Jeśli masz rozsądny cenowo enkoder co załatwi oba problemy to czemu nie. Tylko czy będziesz umiał ustawić odpowiedni kąt?
Najpierw zbadaj jak to działało.


Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 17
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: 4oś DMG, Scotti - dobór drivera, dokumentacja techniczna (?)

#18

Post napisał: maciek95k » 28 mar 2020, 21:43

Zbadałem, skonsultowałem się ze znajomym co naprawia i uruchamia takie sprzęty siemensa i robienie tego na simensie jak cały system mam inny to kiepska opcja. Masę gratów trzeba żeby tylko jedną ośką zakręcić. Raczej tamtą drogą nie pójdę. Z tego co ustaliłem z nim, Siemens nie wykorzystuje sygnałów komutacji. Przeglądnąłem też całą dokumentację Heidenhain'a i ani słowa o tym. Zostaje więc założyć inny enkoder i ustawić. Plan jest taki, żeby kupić driver mocowo odpowiedni do tego co tu mam a do niego jakieś małe tanie serwo (byle by miało taki sam enkoder jak odpowiednie serwo (chińskie) do kupionego przeze mnie drivera). Podepnę sobie oscyloskop, zerknę jak to tam jest ustawione wszystko i spróbuję przeszczepić sam enkoder do mojego serwonapędu (na pasku). Ustawienie zrobię na tej zasadzie, że podam napięcie stałe na dwie fazy i sprawdzę w oryginalnym serwie jakie enkoder ma wskazanie a potem analogicznie ustawię je dla mojego silnika. Czy się uda... cholera wie. Jeszcze się rozejrzę za jakimiś uniwersalnymi driverami ale ta droga brzmi póki co najrozsądniej.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: 4oś DMG, Scotti - dobór drivera, dokumentacja techniczna (?)

#19

Post napisał: Robert_K » 28 mar 2020, 22:02

maciek95k pisze:Natomiast chiński sterownik serwo ma: 3 fazy UVW oraz wejście enkoderowe gdzie wchodzą sygnały: A, B, Z, U, V, W oraz /A, /B, /Z, /U, /V, /W


Pytanie - czy jeżeli Siemens i Heidenhain nie wykorzystują sygnałów komutacji to czy nie da się tak skonfigurować tego chińskiego napędu żeby również działał bez tego?

Pozdrawiam.


Autor tematu
maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 17
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: 4oś DMG, Scotti - dobór drivera, dokumentacja techniczna (?)

#20

Post napisał: maciek95k » 29 mar 2020, 03:29

Chyba znalazłem rozwiązanie. Sterownik firmy Metronix z serii ARS. Jest to uniwersalny sterownik do różnych silników. Obsługuje różne enkodery (heidenhain'a także), resolwer itd. Może działać z sygnałami komutacyjnymi i bez. Wejście CAN, analogowe, step dir a jak komuś mało to można dołożyć kartę a tam wybór już naprawdę spory. Do tego dokumentacja i środowisko na PC do konfiguracji. Mam nadzieję, że uda mi się to pożenić ze sobą :P jeszcze zostało mi tylko dokładnie moc określić. Póki co wiem tyle, że rezystancja uzwojenia wynosi ok 11,5-12,0 ohm.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarki Deckel, Maho, Aciera, Abene ”