chiński Falownik FC300 03 - podłączenie sterowania 0-10V do kontrolera CNC DDCSV

Dyskusje dotyczące silników elektrycznych i falowników.

Autor tematu
Yossarianin
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Łódź

chiński Falownik FC300 03 - podłączenie sterowania 0-10V do kontrolera CNC DDCSV

#1

Post napisał: Yossarianin » 11 mar 2020, 19:49

Witam,

po awarii kontrolera AutoRich A11, zdecydowałem się na wymianę go na wspomniany CNC DDCSV - konkretnie ten:

https://www.ebmia.pl/kontrolery-ruchu/1 ... ratis.html

Konieczna jest zmiana sterowania falownikiem - albowiem dotychczasowy był sterowany 3 kablami U V W - jakkolwiek by to się nie nazywało, zaś nowy kontroler steruje z tego co zrozumiałem napięciem 0-10V:

Z instrukcji:
In the spindle control output interface, the start and stop of spindle (M3/M5), cooling liquid (M8/M9), lubricating oil (M10/M11)’s three output terminals are totally the signal of open ground. The highestelectric current can be absorbed is 20mA, and the reference diagram of interior structure is picture 2-12. The speeding governing output terminal can output 0-10V adjustable voltage. It can adjust the speed of spindle motor by adjusting the F value of spindle and outputting to the frequency converter.
Obrazek

podłączenia na falowniku wyglądają obecnie tak:
Obrazek

Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak podłączyć nowy kontroler do falownika aby móc sterować obrotami wrzeciona, chociaż tak naprawdę priorytetem dla mnie jest po prostu włączenie wrzeciona na zadane obroty - bo praktycznie nigdy tego nie reguluję.

Zobowiązany będę za wszelkie sugestie i porady bo jestem w temacie dziewiczy :oops:
Czy tu wystarczy odpiąć obecne połączenie i połączyć VSO z kontrolera z 10V na falowniku i M3/M5 z COM po lewej na falowniku? Jeśli tak to jakie przewody - 0,5mm2 wystarczą?

Do czego służą kable po prawej stronie falownika te opisane jako Y1B Y1B/Y2B?



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: chiński Falownik FC300 03 - podłączenie sterowania 0-10V do kontrolera CNC DDCSV

#2

Post napisał: adam Fx » 11 mar 2020, 20:26

Yossarianin pisze:Konieczna jest zmiana sterowania falownikiem - albowiem dotychczasowy był sterowany 3 kablami U V W
tego nie kumam UVW to raczej oznaczenie 3 faz wyjścia zasilania a nie sterowanie

według instr. GND jest wspólne tzn że łączysz je z COM na falowniku
M3/M5 z X1 na falowniku
a VSO ( o ile to jest sygnał 0-10V) z AI1 na falowniku
Yossarianin pisze:Do czego służą kable po prawej stronie falownika te opisane jako Y1B Y1B/Y2B?
to wyjścia z falownika zapewne programowalne i można im przypisać np. " aktywne gdy obroty włączone" albo "Aktywne gdy błąd" -śluzą do wysłania informacji o stanie pracy napędu czy to do sterownika czy do prostej kontrolki na panelu.

download/file.php?id=35918 instr. falownik

Dodane 1 minuta 33 sekundy:
Yossarianin pisze:0,5mm2 wystarczą?
są OK no chyba że ciągniesz kilometry kabla
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Yossarianin
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Łódź

Re: chiński Falownik FC300 03 - podłączenie sterowania 0-10V do kontrolera CNC DDCSV

#3

Post napisał: Yossarianin » 11 mar 2020, 23:34

Dziękuję za odpowiedź, i za instrukcję, nie mogłem tego znaleźć. przeczytam i mam nadzieję że się wyjaśni mi co nieco, bo jak widać nie zrozumiałem tego poprawnie.

Miłej nocki!


Autor tematu
Yossarianin
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Łódź

Re: chiński Falownik FC300 03 - podłączenie sterowania 0-10V do kontrolera CNC DDCSV

#4

Post napisał: Yossarianin » 13 mar 2020, 10:04

Witam,

adamFx, sorry jeśli pytania są trywialne, ale nie mogę tego ogarnąć, a nie chciałbym uceglić sprzętu.

Chciałem dopytać czy na falowniku COM to skrót od CommonGround a AVI to coś od Adjustable Voltage Input (Voltage input set by frequency)?

chyba com nie bo w instrukcji jest:
Terminal “COM”is the common terminal for control,please DO NOT ground the common terminal.

Jak rozumieć żeby nie uziemniać COM ?? Bo piszesz żeby połączyć z GND na kontrolerze.

złącze x1 jest opisane jako multifunction terminal, factory set Forward Start, rozumiem że sygnał na M3/M5 uruchamia pracę wrzeciona, ale

x3 jest opisne jako Factory.... "Stop"

Czy nie powinno być jeszcze jakiegoś podłączenia do X3? Czy brak sygnału na x1 jest równoważny dla zatrzymania wrzeciona?
Znalazłem w instrukcji falownika:
Obrazek
Czy to właśnie rozwiązuje ten problem (tak mi się wydaje...) - When external terminal control (1) is chosen, when X1(forward) switches on COM, forward starting; switches off,stop.

Czy jakiś inny "setup" falownika będzie potrzebny? Na razie wiem że muszę sprawdzić paramet P064:
Obrazek

Kable doczytałem że rekomendują "It is recommended to use 0.75mm cable for wiring control loop." to tak informacyjnie dla potomnych

Zobowiązany bym był za rozwianie wątpliwości, zwłaszcza tego połącznia COM-GND,

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: chiński Falownik FC300 03 - podłączenie sterowania 0-10V do kontrolera CNC DDCSV

#5

Post napisał: adam Fx » 13 mar 2020, 17:17

Yossarianin pisze:Zobowiązany bym był za rozwianie wątpliwości, zwłaszcza tego połącznia COM-GND,
to połączenie wynika z instr sterownika
Normalnie montujesz potencjometr między COM a 10V i puszczasz z trzeciej nogi od 0-10V na AI1 żeby robił to sterownik to masa musi być wspólna dlatego łączy się COM z GND sterownika

ale fakt że czasem COM od sterowania 0-10V nie jest tym samy co COM od X1 X2 itd i czasem instr zabraniają łączenie tych dwóch COMów
Yossarianin pisze:złącze x1 jest opisane jako multifunction terminal, factory set Forward Start, rozumiem że sygnał na M3/M5 uruchamia pracę wrzeciona, ale

x3 jest opisne jako Factory.... "Stop"

Yossarianin pisze:Czy to właśnie rozwiązuje ten problem (tak mi się wydaje...) - When external terminal control (1) is chosen, when X1(forward) switches on COM, forward starting; switches off,stop.


powinno działać - sprawdź zwierając x1 do COM
Yossarianin pisze:Na razie wiem że muszę sprawdzić paramet P064:
ciężko powiedzieć poszukaj analogii z tym co mówię tu co prawda to sterowanie manualne ale zasada będie podobna
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Yossarianin
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Łódź

Re: chiński Falownik FC300 03 - podłączenie sterowania 0-10V do kontrolera CNC DDCSV

#6

Post napisał: Yossarianin » 14 mar 2020, 12:20

Acha, dziękui, z grubsza chyba rozumiem.
Zastanawiałem się też już nad tym co napisałeś:
adam Fx pisze:
13 mar 2020, 17:17
ale fakt że czasem COM od sterowania 0-10V nie jest tym samy co COM od X1 X2 itd i czasem instr zabraniają łączenie tych dwóch COMów
Czy w tym przypadku to ma zastosowanie?
Wydaje mi się że nie, w instrukcji nie wyczytałem żeby to było zakazane, czy jest jakaś opcja żeby to sprawdzić?
Zmierzyć opór pomiędzy tymi dwoma comami? jak są połączone to nie będzie oporu, a jak rozdzielone to na mierniku pojawi się opór? Ma to jakiś sens?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: chiński Falownik FC300 03 - podłączenie sterowania 0-10V do kontrolera CNC DDCSV

#7

Post napisał: adam Fx » 14 mar 2020, 15:48

Yossarianin pisze:Ma to jakiś sens?
tak dokładnie
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Yossarianin
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 22
Rejestracja: 19 lut 2016, 17:34
Lokalizacja: Łódź

Re: chiński Falownik FC300 03 - podłączenie sterowania 0-10V do kontrolera CNC DDCSV

#8

Post napisał: Yossarianin » 16 mar 2020, 18:45

adam FX, dziękuję za pomoc, maszyna śmiga jak nowa :)

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: chiński Falownik FC300 03 - podłączenie sterowania 0-10V do kontrolera CNC DDCSV

#9

Post napisał: adam Fx » 17 mar 2020, 03:49

Sukces jupiii :)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Elektryczne / Falowniki”