Czy da się przerobić podzielnice na wrzeciono tokarskie ?

Co sądzicie, czy zda to egzamin ?

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Czy da się przerobić podzielnice na wrzeciono tokarskie ?

#1

Post napisał: morgal » 25 lut 2020, 17:57

Witam, mam pytanie odnośnie możliwości przeróbki podzielnicy na wrzeciono tokarskie, czy taka przerobka jest mozliwa i opłacalna ?
Kiedyś rozkręcalem jedną taka starszą podzielnice i miała zamiast łożysk panewki ślizgowe, mosiężne te jak sądzę nie zdadzą egzaminu przy takim zastosowaniu ?
Widziałem kiedyś filmik na którym to podzielnica pracowała właśnie w ten sposób, niestety nie wiem czy była w jakiś sposób dodatkowo przerabiania prócz mocowania na koło pasowe, niestety filmiku nie jestem w stanie odszukać .
Możliwe że ktoś z Was już takiej przeróbki dokonał , byłbym wdzięczny za wszelkie rady i opinię .




ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Czy da się przerobić podzielnice na wrzeciono tokarskie ?

#2

Post napisał: ak47 » 25 lut 2020, 18:15



od 6.30, o to chodzi ? Pewnie dałoby radę zrobić z podzielnicy taki ala wrzeciennik do tokarki jeśli to koledze chodzi po głowie a co do opłącalności to już druga sprawa. Moim zdaniem się nie opłaca ale też ja już mam i tokarke i frezarke a także frezarke cnc do drewna składaną od zera i dzisiaj uważam, że budowa taka od zera to poroniony pomysł, lepiej reanimować stare centra, tokarki. Wszystko gotowe, zakładasz elektronikę swoją i się nie pierdzielisz, że a tu śruba nie pasuje, tu obcinać, tu wycinać.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Czy da się przerobić podzielnice na wrzeciono tokarskie ?

#3

Post napisał: grg12 » 25 lut 2020, 18:31

Najprostszy sposób - wrzuć zdjęcia podzielnicy i napisz jakiego wrzeciona potrzebujesz. Może ktoś się zamieni :)
Przeróbka raczej może nie mieć sensu bo podzielnica niemal na pewno nie jest zaprojektowana do obrotów typowych dla wrzeciona i panewki szybko szlag trafi.


Autor tematu
morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Czy da się przerobić podzielnice na wrzeciono tokarskie ?

#4

Post napisał: morgal » 25 lut 2020, 19:12

W zasadzie to też jest jakaś dobra myśl , fotkę dopiero za godzinkę mogę wrzucić, właśnie takie parametry jak w tej podzielnicy tzn. uchwyt 160 i spory przelot byłby dla mnie optymalny.
Ostatnio trafiłem jakieś łoże, mam też dużego konia i suport od jakiejś tokareczki, pomyslalem że gdyby w prosty sposób dało się przerobić podzielnice to zaczął bym to składać w końcu do kupy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Czy da się przerobić podzielnice na wrzeciono tokarskie ?

#5

Post napisał: IMPULS3 » 25 lut 2020, 19:30

morgal pisze:Ostatnio trafiłem jakieś łoże, mam też dużego konia i suport od jakiejś tokareczki, pomyslalem że gdyby w prosty sposób dało się przerobić podzielnice to zaczął bym to składać w końcu do kupy.

Podzielnica się nie nadaje na wrzeciono do tokarki, ale skoro masz całą resztę to moze warto zrobić improwizowane wrzecionko na byle jakich obudowach łozyskowanych czy nawet piaście od samochodu i na takim koromyśle podorabiać sobie już konkretne wrzeciono?


Autor tematu
morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Czy da się przerobić podzielnice na wrzeciono tokarskie ?

#6

Post napisał: morgal » 25 lut 2020, 20:16

Trochę coś mi się w głowie pomieszalo, jak się okazało uchwyt w podzielnicy fi 200 przelot 30mm.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
morgal
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 99
Rejestracja: 26 mar 2018, 23:12
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Czy da się przerobić podzielnice na wrzeciono tokarskie ?

#7

Post napisał: morgal » 01 mar 2020, 22:44

Ostatnio widzialem kilka ogloszeno sprzedaży dużego reduktora z adnotacją rębak, wciągarka, tokarka.
Zachodzę w głowę jak miał by być zastosowany takowy reduktor w tokarce, przyznam że nie widziałem jeszcze takiego patentu.
Posiadam taki reduktor który zakupiłem do budowy rębaka , zimy nie było i rębaka też nie ma , więc może tokarka będzie :)
Ktoś oświeci mnie może , nie bardzo mogę to sobie wyobrazić ,czyżby bezpośrednio na reduktorze zabierak potoczyć i uchwyt na to założyć ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”