SINUMERIK 808D - kompensacja w cyklu

kompensacja w konturze

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
Bandzior89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 79
Rejestracja: 06 wrz 2014, 11:45
Lokalizacja: Polska

SINUMERIK 808D - kompensacja w cyklu

#1

Post napisał: Bandzior89 » 29 sty 2020, 18:19

Witam

Być może źle szukam jednak nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie ani w manualu ani na forach.

Mam do wykonania element - prowadzenie paska, rolka z kołnierzami po obu stronach.
Środek rolki "kopię" VCMT ustawioną neutralnie - tak też zdefiniowaną w tabeli - o promieniu 0.4
Kontur rysuję na przysłowiowe "0" bez kompensacji
Rolka po wykonaniu, od strony konika, tam gdzie nóż się wcina w materiał, jest przesunięta o wartość promienia - dla mnie zrozumiałe na FANUCU na którym pracowałem, ale na szkoleniu z SINUMERIKA powiedziano mi że:
"Kontur piszemy na 0 a dobrze zdefiniowane narzędzia same się kompensują" - ale czy na pewno?
To samo dotyczy promieni, zwykłym nożem z V prawym promień na konturze 1mm w rzeczywistości również ma 1mm, płytką neutralną już nie.
Może robię coś źle? Może źle zrozumiałem?
Może przed CYCLE95 trzeba aktywować kompensację?
Albo po prostu trzeba i tak rozpisać cały finisz punkt po punkcie załączając kompensację?

Ogólnie z problemem dałem sobie radę korygując kontur o wartości promienia, jednak chciałem zapytać bo może można łatwiej a nie potrafię do tego dojść.
Z góry dziękuję za odpowiedź:)


Zapraszam na ww.jthcnc.com !!:)


wojtek10916
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 514
Rejestracja: 23 mar 2014, 22:21
Lokalizacja: East Midlands

Re: SINUMERIK 808D - kompensacja w cyklu

#2

Post napisał: wojtek10916 » 29 sty 2020, 19:44

Obrazek a jak masz opisana orientacje narzedzia jako 3 czy jako 8?

Awatar użytkownika

smigielski.krzysztof
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2020, 13:23

Re: SINUMERIK 808D - kompensacja w cyklu

#3

Post napisał: smigielski.krzysztof » 12 lut 2020, 14:09

Witam, właśnie mam ten sam problem (i tak samo sobie radze) u mnie dochodzi jeszcze że przy obróbce zgrubnej pierwszy odjazd od detalu jest jakieś więcej 0.9mm a resztę robi ile się wpisze. Jak coś znajdę to dam znać. ps. pracowałem na hass, fanuc 0iTC i OiTD , sinumeric 828D i sinumeric 810D i nie było problemu z kompensacją.


Klauskoza
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 13 lut 2020, 12:18

Re: SINUMERIK 808D - kompensacja w cyklu

#4

Post napisał: Klauskoza » 13 lut 2020, 12:43

nie jestem ekspertem ale na tokarce OKUMA musieliśmy przy wyborze narzędzia trzy razy wprowadzić korektor aby czytało promień płytki przy konturze, np. T010101


Autor tematu
Bandzior89
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 79
Rejestracja: 06 wrz 2014, 11:45
Lokalizacja: Polska

Re: SINUMERIK 808D - kompensacja w cyklu

#5

Post napisał: Bandzior89 » 13 lut 2020, 19:31

Kurka, ostatni nawał roboty nie dał mi czasu nawet tutaj zajrzeć

Wojtek10916 - Kurcze muszę sprawdzić dokładnie, w sobotę będę wracał do tej roboty z kolejną partią więc na pewno wszystko opiszę, jednak z tego co pamiętam to mam ustawione ostrze na centralne jednak nie jako wiertło a płytka neutralna.
Zauważyłem że korektor wiertła "7" po wyłączeniu i załączeniu maszyny się "zeruje" i trzeba nadać go ponownie - nie wiem czy nie mają czegoś namieszanego z tymi korektorami.

smigielski.krzysztof - Przy innej robocie zauważyłem że nadanie korektora 3 mimo że płytka jest ustawiona neutralnie, rozwiązuje problem. Będę wiedział czy w tym konkretnym przypadku też - dam znać.
Może nie trzeba być aż tak precyzyjnym i wystarczy operować jedynie 4 korektorami dla noży i jednym dla wierteł i gwintowników

Klauskoza - nie wiem nie próbowałem, jednak podobno tutaj wystarczy T1D1


Ogólnie pokonuje mnie nieco ten Siemens, niby ogarnąłem jednak czegoś stale brakuje.
Zapraszam na ww.jthcnc.com !!:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”