Osai 10/510 brak połączenia z kontrolerem

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
kamiennik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 167
Rejestracja: 14 sie 2012, 22:31
Lokalizacja: gdańsk

Osai 10/510 brak połączenia z kontrolerem

#1

Post napisał: kamiennik » 02 lut 2020, 11:55

Witam, czy jest na forum fachowiec od tego sterowania? Maszyna stała nie używana jakiś czas, po podłączeniu komputer nie łączy się z kontrolerem.
Połączenie Pc z kontrolerem przez ethernet, program WinNBI.
Z tego co widzę komputer wysyła pakiety do maszyny ale z maszyny nic nie przychodzi, przed odłączaniem wszystko działało, nie były robione żadne zmiany w ustawieniach itp., proszę o jakieś podpowiedzi.




dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Osai 10/510 brak połączenia z kontrolerem

#2

Post napisał: dance1 » 04 lut 2020, 22:50

Podlacz monitor I klawisze bezposrednio pod kontroler to bedzie wiadomo czy soft sie laduje czy bledami sypie.
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
kamiennik
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 167
Rejestracja: 14 sie 2012, 22:31
Lokalizacja: gdańsk

Re: Osai 10/510 brak połączenia z kontrolerem

#3

Post napisał: kamiennik » 05 lut 2020, 19:49

zrobiłem wcześniej tak jak mi w wiadomość na pocztę wysłałeś tylko czasu odpisać nie było, po podłączeniu monitora pod kontroler i zmianach w biosie został mi jeden błąd, chodzi o ten system anomaly. Mam jakieś ku***.... przeczucie że to nic dobrego :evil:
Obrazek
Obrazek


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

Re: Osai 10/510 brak połączenia z kontrolerem

#4

Post napisał: dance1 » 07 lut 2020, 17:43

spotkałem się z podobnymi błędami gdy dysk uległ uszkodzeniu, także dobre masz przeczucie. Nie chcę odstraszać ale proponuję kontakt z serwisem, bez wiedzy ciężko będzie Tobie przywrócić maszynę do życia.
Może o samym Osai 10, sterownik ten nie ma nic wspólnego z windowsem to że sama obsługa maszyny przebiega pod nim to taki pic na wodę producenta, miało być nowocześniej :lol:
WinNbi to interfejs komunikujący się z dosem (ethernet) na którym jest postawiony osai i od czasu wysłania programu z windowsa do kontrolera i wciśnięciu start dos przejmuje całą robotę, to w kontrolerze zapisane są wszystkie ustawienia, parametry itd.

Ja bym zaczął od backup-a dysku, znajdziesz tam taki wynalazek jak transcend 64mb 40pin który jest wpięty w port starszych dysków ide, możesz go bez problemu podłączyć i odczytać w zwykłym kompie który posiada ten port, musisz tylko doprowadzić do dysku 5V (możesz podłączyć pod wtyczkę od stacji dyskietek.)
Zrób kopię całego dysku ale także kopie każdej partycji (są 4) i wszystkich plików. Możesz spróbować reanimować dysk, pełno narzędzi na necie, pamiętaj tylko że system plików to fat12!. Pomyśleć że oni to produkowali do 2014 roku. :roll: :roll:
Jeżeli próby naprawy się nie powiodły został format i instalacja całości, na początek dyskietka zwana E107 initialisation, podzieli ona dysk na 4 partycje i je sformatuje, teraz można już instalować osai (6 dyskietek), po instalacji całości program spyta czy chcesz doinstalować jakieś fix-y lub dodatki (np. magazyn narzędzi itd)
No i tu zaczynają się schody, sterowanie uruchomić możesz tylko w trybie serwisowym (wciskasz f1 podczas startu) i musisz wprowadzić wszystkie dane do AMP-a, osie, parametry serw, wrzeciona, ustawić sieć i milion innych "bzdur" których bez wiedzy nie ogarniesz a jak już ogarniesz :D to musisz wpisać, ustawić wszystkie I/O itd.
Można sobie trochę pomóc posiadając backup dysku ale jakie pliki będą potrzebne musisz dopytać u producenta maszyny, bo to on konfigurował sterowanie pod siebie.
To tak na początek.
Posiadam soft osai10 R7.5 (+4 fix) jak i R7.3 z fixami plus wszystkie dodatki, jak nie masz to pytaj.
Z ciekawostek, makarony za przywrócenie kontrolera do pracy liczą sobie 6k+ euro oczywiście.
Powodzenia.
I don't like principles, I prefer prejudices


rtvcom
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 21 mar 2018, 18:38

Re: Osai 10/510 brak połączenia z kontrolerem

#5

Post napisał: rtvcom » 19 sie 2020, 16:34

Witam. Udało się rozwiązać problem z serwisem czy potrzebuje Pan pomocy jeszcze.


Sadd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 08 maja 2022, 09:25

Re: Osai 10/510 brak połączenia z kontrolerem

#6

Post napisał: Sadd » 08 maja 2022, 19:20

Hi my dear
We have the same problem. Can you help, please send a message to my email address.
[email protected]
Best regards.


ferhatterzi67
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 01 gru 2022, 12:17

Re: Osai 10/510 brak połączenia z kontrolerem

#7

Post napisał: ferhatterzi67 » 01 gru 2022, 12:23

kamiennik pisze:
05 lut 2020, 19:49
zrobiłem wcześniej tak jak mi w wiadomość na pocztę wysłałeś tylko czasu odpisać nie było, po podłączeniu monitora pod kontroler i zmianach w biosie został mi jeden błąd, chodzi o ten system anomaly. Mam jakieś ku***.... przeczucie że to nic dobrego :evil:
Obrazek
Obrazek
Merhaba bu sorunun cevabı dualport tekrar yüklerseniz düzelir.

www.servobiz.com


AUTOMATYKSYSTEM
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 01 lis 2021, 22:35

Re: Osai 10/510 brak połączenia z kontrolerem

#8

Post napisał: AUTOMATYKSYSTEM » 26 lut 2023, 14:01

Witam!|Szukam pomocy, mianowicie mam problem z komunikacją Fast Wire w OSAI. Sterownik uruchamia się do pewnego momentu i wyświetla brak IN/OUT. Podmieniłem moduł komunikacyjny FAST Wire w plc ale niestety nie przyniosło to rezultatu. Może masz jakiś pomysł co może być nie tak?
Pozdrawiam Zbyszek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”