Wypełnienie przestrzeni w drewniaku, jak nie zywica epoksydowa to co?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 165
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Wypełnienie przestrzeni w drewniaku, jak nie zywica epoksydowa to co?

#1

Post napisał: OlmerPL » 04 lut 2020, 09:59

Witam,

Zastanawiam się nad wypełnieniem przestrzeni w moim drewniaku jakąś mieszanką piasku/drobnego żwiru i lepiszcza. Sądzę że taki zabieg zredukował by wibracje, ograniczając efekt pudła rezonansowego i trochę usztywniając konstrukcję. Pierwsze co mi przyszło do głowy to użycie żywicy epoksydowej do sklejenia wszystkiego. Tylko pytanie czy istnieje jakaś tańsza alternatywa? Chciałem zrobić mieszankę 20% żywicy i 80% materiału, ale po policzeniu przestrzeni do wypełnienia koszt potencjalnie wyszedł trochę wysoki (jak na koszt samej konstrukcji). Nie krytycznie wysoki, ale byłbym szczęśliwszy mogąc użyć tańszej alternatywy jeśli takowa istnieje. Kolega podpowiadał aby po prostu zalać betonem (maniak betonowania wszystkiego), ale pewnie drewno zaciągnęło by wodę, a też nie wiem jak by taki beton trzymał się powierzchni drewna. Idąc tym tokiem odpadały by wszystkie lepiszcza oparte na wodzie. Chyba że polakierowanie drewna ochroniło by dostatecznie drewno przed wilgocią? Mam na stanie jeszcze trochę lakieru "jachtowego" który ładnie chroni drewno przed wodą.

Standardowo, pytam ponieważ nie mam żadnego doświadczenia i każda rada będzie cenna.




GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Wypełnienie przestrzeni w drewniaku, jak nie zywica epoksydowa to co?

#2

Post napisał: GumiRobot » 04 lut 2020, 10:37

Jak tylko do wypełnienia to możesz użyć żywicy poliestrowej tzw. wolnej o czasie utwardzania 40-60minut i zwiększyć wypełnienie do 90% wagowo.


Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Wypełnienie przestrzeni w drewniaku, jak nie zywica epoksydowa to co?

#3

Post napisał: Znaki » 04 lut 2020, 13:20

90 procent będzie ciężko osiągnąć, dobrym wynikiem będzie około 15-20, polecam zrobić próbkę około 100g przed głównym eksperymentem
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)


Autor tematu
OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 165
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Wypełnienie przestrzeni w drewniaku, jak nie zywica epoksydowa to co?

#4

Post napisał: OlmerPL » 04 lut 2020, 14:32

Te proporcje opierałem na testach z żywica epoksydową, gorąco polecam materiał filmowy: testy z mieszanką zaczynają się od 5:30. W opisie filmiku jest link do materiału w formie tekstowej. Najlepiej wyszło 20/80 żywica/piasek. Autor również mieszał nie tylko piasek, również kamienie.

Co do pomysłu z żywicą poliestrowej to wydaje mi się bardzo atrakcyjny. Jeszcze przetrawię go i pomyślę, ale pewnie będę iść w tym kierunku. Obawiam się kurczenia w czasie zastygania, który może wynosić nawet 10%, lecz żywica miała by być tylko lepiszczem. Dla zawartość 20% żywicy, można przewidzieć skurczenie się całości o 2%. Więc kładąc warstwami można chyba pominąć ten problem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”