Polska tokarka stołowa TSZ-8...

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Autor tematu
ghul666
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 67
Rejestracja: 03 sty 2014, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Polska tokarka stołowa TSZ-8...

#1

Post napisał: ghul666 » 29 sty 2020, 16:49

Witam...
Udało mi się kupić małą starą tokarkę... Po oględzinach i paru godzinach przeszukiwania internetu udało się ustalić że to polska tokarka stołowa zadaniowa TSZ-8 z przełomu lat 90-siątych XX wieku. Na podstawie źródeł z internetu udało się też ustalić trochę dodatkowych informacji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tokarka ma niestety pewne braki w elektryce i rozebrany na części konik. Złożenie konika nie będzie problemem – gorzej będzie z elektryką z uwagi na brak DTR-ki. Lubimy podczas odrestaurowania tak starych maszyn przywracać je do życia w stanie jak najbardziej zbliżonym do oryginału – w tym wypadku też przydało by się odtworzyć starą elektrykę... Czy ktoś z kolegów ma i może udostępnić DTR-kę do tej maszyny... Maszyna była produkowana z małym warsztacie i przeznaczony raczej na rynek lokalny - tak że zapytanie tyczy się raczej kolegów z wielkopolski... :)




lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1450
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Polska tokarka stołowa TSZ-8...

#2

Post napisał: lepi » 29 sty 2020, 16:59

Oj będzie ciężko. Szukaj też od tokarke TSO I TSA. Podobieństwa widać z daleka.


Andrzej 40
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2059
Rejestracja: 11 wrz 2008, 16:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Polska tokarka stołowa TSZ-8...

#3

Post napisał: Andrzej 40 » 29 sty 2020, 22:08

W tej książeczce nie ma schematu ? Jeżeli kol. potrzebuje pomocy przy odrestaurowaniu elektryki to mogę podjechać i pomóc. Jaki silnik i na czym regulacja obrotów ? Łoże tak trochę podobne do ZUCHa 1.


Autor tematu
ghul666
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 67
Rejestracja: 03 sty 2014, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Polska tokarka stołowa TSZ-8...

#4

Post napisał: ghul666 » 29 sty 2020, 22:30

Ta książeczka - to właśnie poszukiwana przeze mnie DTR-ka :) Na pierwszym zdjęciu widoczna jest moja tokarka, pozostałe zdjęcia pochodzą z przed kilku lat z OLX-a i były dla mnie główną bazą wiedzy o tej tokarce.
Za propozycję pomocy dziękuję, na tą chwilę zbieram informacje o tej tokarce. Maszyna kupiona razem z innymi dosłownie parę dni temu, na tą chwilę jeszcze nie przeszła dokładnego przeglądu. Organo-leptycznie stwierdzaliśmy tylko braki w przyciskach na panelu sterowniczym. Mamy pewne doświadczenie w regeneracji starych maszyn - mamy na koncie Jotesa TSS-150, TSO-16 i kilka innych. Z doświadczenia po prostu wiemy że z DTR-ką pracuje się znacznie lepiej - tak właśnie myślimy żeby w tej kwestii poszukać i odezwać się do jej producenta :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”