Wycinanie w kilku el. jednocześnie?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Wycinanie w kilku el. jednocześnie?

#1

Post napisał: 2jacks » 14 sty 2020, 11:42

Witam. Jestem modelarzem i szukam opcji na tanie wykonanie pewnych elementów. Chodzi o gałęzie drzew: buku, dębu itd...
Chodzi o elementy, w których łodyga miała by koło 0.2mm grubości, a liście koło 2 mm. Czyli wszystko byłoby musiałoby być dość drobne. Więc pierwsze pytanie, czy to jest wykonalne?
Drugie pytanie dotyczy sposobu wykonania. Bo widzę że jest oferowane cięcie np: w 2 mm blaszce. No więc czy jest opcja żeby nałożyć na siebie powiedzmy 10 czy 5 warstw folii miedzianej/czy jakiejś innej i wycinać w taki sposób? Poszło by to dużo, dużo szybciej, ale co istotniejsze dużo taniej.

Czy takie cięcie jest możliwe? Czy nikt nie zgodzi się tego zrobić?




koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2819
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wycinanie w kilku el. jednocześnie?

#2

Post napisał: koala.g » 14 sty 2020, 15:40

Będzie kiepsko wyglądać... nie robię w takich materiałach ale czy przy takim cieciu nie zespawają się warstwy?


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Wycinanie w kilku el. jednocześnie?

#3

Post napisał: ak47 » 14 sty 2020, 16:48

Laser prawdopodobnie poprzetapia to i zespawa przy tak cieniutkich detalach.
Być może drutówką dałoby się to zrobić ale koszt będzie zabójczy jak oficjalnie pójdziesz.

Jeśli zlecenie nie jest na setki sztuk to mógłbym się pokusić i spróbować wyciąć je na drutówce właśnie w cenie jakiejś normalnej.


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Re: Wycinanie w kilku el. jednocześnie?

#4

Post napisał: 2jacks » 14 sty 2020, 19:12

No generalnie to wygląda tak, że potrzebuję koło 10 tyś liści:) na jedno drzewo, a drzew jest koło 10..no więc gdyby dało się to zrobić za jednym podejściem, to na pewno koszty by to zmniejszyło, ale może rzeczywiście wszystko by się potopiło. Myślałem też o wykrojnikach co byłoby idealną sprawą, no ale nie mam sztancy itd...zawsze coś.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Wycinanie w kilku el. jednocześnie?

#5

Post napisał: ak47 » 14 sty 2020, 19:29

podaj wymiary X i Y tych elementów. Albo jeśli masz DXF to może być DXF i policzymy czas cięcia jak zrobimy pakiet wysoki na 100 mm.


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Re: Wycinanie w kilku el. jednocześnie?

#6

Post napisał: 2jacks » 14 sty 2020, 20:00

no było by to coś typu: gałąź 4 cm+ odchodzące gałązki razem z kolejne 6 cm. Wszystko grubości 0.2 mm no i liście do tego wszystkiego, których niech będzie 100 na takiej gałązce o wymiarach 2mm/1.5mm...czyli razem byłoby to coś koło 50 cm. Pewnie byłoby kilka wersji tych gałęzi, ale wychodzi z grubsza 1 liść= 0.5 cm linii do cięcia. 10 tyś liści = 50 metrów i wszystko razy 10, czyli wyszło by 500 metrów w linii takiej drobnicy. Jeśli to dobrze na szybko policzyłem, bo żadnych projektów na razie nie mam...


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Wycinanie w kilku el. jednocześnie?

#7

Post napisał: ak47 » 15 sty 2020, 18:40

No to niestety nie pomogę, za dużo wycinania, żeby to opierdzielić jako fuchę jak kierownik nie patrzy. Na pewno nie w trybie szybkim bo gdyby mogło czekać z miesiąc to po trochu może i by się zrobiło. Jeśli chce kolega czekać to zapraszam na PW z jakimś projektem.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1663
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Wycinanie w kilku el. jednocześnie?

#8

Post napisał: grg12 » 15 sty 2020, 19:06

Nie do końca zrozumiałem co chcesz wyciąć ale tak mi się skojarzyło: https://youtu.be/gqEWO0Payjk
Może nazwa technologii się przyda :)


Autor tematu
2jacks
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 152
Rejestracja: 20 sty 2015, 19:48
Lokalizacja: Toruń

Re: Wycinanie w kilku el. jednocześnie?

#9

Post napisał: 2jacks » 16 sty 2020, 09:21

Fototrawienie to jest na pewno opcja, ale z opisów metody odniosłem wrażenie, że to metoda do tworzenia raczej pojedynczych elementów i to moje zamówienie mogłoby być dość drogie...choć nie zorientowałem się do końca w temacie.

Co do projektu to na razie go nie mam. To nie jest takie proste:), a przyznam się, że są inne metody robienia drzew i w ciemno projektów robić mi się nie chce jeśli miałaby cena mnie zwalić z nóg. Chodzi o to, że ja muszę zrobić research odnośnie tych gałęzi. Chcę zrobić dioramę, której podstawą będzie buczyna kwaśna...która ma pewne cechy, które sprawiają, że drzewa są nietypowe, powykręcane, niewyrośniete itd...czyli po prostu mają jakąś specyficzną charakterystykę, którą chcę uchwycić...no więc dopiero potem byłoby rysowanie itd..

znalazłem też gdzieś informacje, że do wycinania w cienkich blachach stosuje się metodę punchingu. Wie ktoś coś na ten temat, bo takie sztancowanie wydawało mi się od początku najbardziej efektywne, ale za dużo o firmach oferujące takie usługi znaleźć nie potrafię


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 936
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Wycinanie w kilku el. jednocześnie?

#10

Post napisał: ak47 » 16 sty 2020, 16:24

Punching jeśli dobrze rozumiem to po prostu wykrawanie czyli masz wykrojnik. Stemple i matryca z określonym kształtem z odpowiednim luzem tnącym zależnym od grubości materiału. Do tego prasa i można narąbać multum sztuk w krótkim czasie.

Trzeba jednak pierw zrobić te matrycę i stempel i całą resztę tego wykrojnika. Takie coś podejrzewam, że w jedną dniówkę da sie opierniczyć. tyle, że masz wykrojnik na jeden jedyny kształt. Chcesz inny kształt to trzeba dorabiać nowe stemple i matryce.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”