Zakup nowej tokarki CNC

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
grzesiu_12
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:27
Lokalizacja: Lublin

Zakup nowej tokarki CNC

#1

Post napisał: grzesiu_12 » 06 sty 2020, 18:23

Witam Panowie,

Szef przymierza się do zakupu nowej tokarki CNC. Jako że bede jedyny na niej pracowal, a on sie nie zna zbytnio na tym, to mam przedstawic mu jakieś propozycje maszyn. Będę na niej obrabiał w 90% stal 40HM i S322. Co do wymagań technicznych to oś Y będzie niepotrzebna, ale przydałaby się chociaż oś C.
Bede ja programował z pulpitu więc sterowanie z jakas nakladka typu ManualGuide lub ShopTurn to jest must have. Małe serie detali. Głowica VDI40
Budżet ok 300k zł

Pierwsze co mi przychodzi na mysl to jakiś HAAS ST15 ale nie wiem jak tam z programowaniem. Nie wiem co moze byc jeszcze warte uwagi ze sredniej półki. Jakies propozycje / opinie o tym HAASie ?



Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Zakup nowej tokarki CNC

#2

Post napisał: WZÓR » 06 sty 2020, 19:53

grzesiu_12 pisze:
06 sty 2020, 18:23
....
Pierwsze co mi przychodzi na mysl to jakiś HAAS ST15 ale nie wiem jak tam z programowaniem. Nie wiem co moze byc jeszcze warte uwagi ze sredniej półki. Jakies propozycje / opinie o tym HAASie ?
Jako wieloletni użytkownik tych maszyn popieram wybór.
ST 15 (?) - jak jest opcja , to bierzcie większą (ST 20) ..... , z doświadczenia wiem , że z czasem maszyna zakupiona jest za mała.
Programowanie - dwie opcje:
1. ESPRIT
2. z pulpitu ( znajomość g kode i cykli
obróbkowych obowiązkowa ).

Alternatywa - Doosan Lynks 220 LM z nakładką manual guide

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

Re: Zakup nowej tokarki CNC

#3

Post napisał: Majster70 » 07 sty 2020, 12:28

Lepiej podaj model/modele na jakie rozważasz to ci użytkownicy podpowiedzą coś z praktyki. No i co dokładniej będziesz robił, np 42CrMo4 (40HM) to ulepszoną czy miękką itd, bo tak to odpowiedzi na dużym poziomie ogólności a mało konkretów będziesz miał.


Autor tematu
grzesiu_12
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakup nowej tokarki CNC

#4

Post napisał: grzesiu_12 » 07 sty 2020, 18:04

WZÓR pisze:
06 sty 2020, 19:53
grzesiu_12 pisze:
06 sty 2020, 18:23
....
Pierwsze co mi przychodzi na mysl to jakiś HAAS ST15 ale nie wiem jak tam z programowaniem. Nie wiem co moze byc jeszcze warte uwagi ze sredniej półki. Jakies propozycje / opinie o tym HAASie ?
Jako wieloletni użytkownik tych maszyn popieram wybór.
ST 15 (?) - jak jest opcja , to bierzcie większą (ST 20) ..... , z doświadczenia wiem , że z czasem maszyna zakupiona jest za mała.
Programowanie - dwie opcje:
1. ESPRIT
2. z pulpitu ( znajomość g kode i cykli
obróbkowych obowiązkowa ).

Alternatywa - Doosan Lynks 220 LM z nakładką manual guide

Mariusz.
O kurczę slabo z tym programowaniem : CAM odpada a w GCodach dluzej będę to robił niż aktualnie na ManualGuide. Chociaż z drugiej strony za 2k Euro można doplacić do VPS-a (Visual Part Programming System) od Haasa. Rozumiem, że kolega nie ma tego dodatku? Bo ciekawy byłem jak on wypada w porówaniu wlasnie do ManualGuide.

Doosan fajna opcja tylko czy zmieszczę sie do 300 000 zł?

Myślałem jeszcze nad czymś od AVII lub AFM...

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Zakup nowej tokarki CNC

#5

Post napisał: WZÓR » 07 sty 2020, 18:33

grzesiu_12 pisze:
07 sty 2020, 18:04
....Rozumiem, że kolega nie ma tego dodatku? Bo ciekawy byłem jak on wypada w porówaniu wlasnie do ManualGuide.

Doosan fajna opcja tylko czy zmieszczę sie do 300 000 zł?

Myślałem jeszcze nad czymś od AVII lub AFM...
VPS blado wypada przy ManualGuide.
11 lat programowałem SL-20 na g kodach , przy użyciu cykli i jakoś na tempo pisania programu przełożeni i ja nie narzekałem.
..... , kwestia wprawy.

Aktualnych cen Doosan nie znam.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


mag999
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 713
Rejestracja: 14 sty 2015, 18:59
Lokalizacja: Polska

Re: Zakup nowej tokarki CNC

#6

Post napisał: mag999 » 07 sty 2020, 19:11

U nas mamy frezarke z vps i bieda jest szczerze mówiąc. Najlepiej z manual guide i.

Nie żebym reklamowal ale tajwanskie maszyny są spoko. Pracowałem na jednej i bardzo fajnie pracowała. I spełnia wymogi. Na pw mogę podać firmę co handluje. Żeby ktoś mi tu nie zarzucił reklamy


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Zakup nowej tokarki CNC

#7

Post napisał: Pneumokok » 07 sty 2020, 19:16

Na Twoim miejscu sprawdziłbym: Doosan Lynx, Doosan Puma albo maszyny firmy WIA Hundai (ale nie wiem dokładnie jaki model, poszukaj). Z Avią daj sobie spokój, bo to chińszczyzna tylko przefarbowana i sprzedawana w cenach jakby robione były w Polsce. AFM to też raczej padaki (ale tu nie dam sobie ręki uciąć, bo pracowałem tylko na frezarce stamtąd). Nie powiedziałeś jakiej wielkości są detale, które będziesz obrabiać, więc nie wiadomo czy zmieścisz się w tej cenie. W tych pieniądzach może uda wam się kupić DMG NEF 400. Poproś o oferty od tych producentów. Mam znajomego, który posiada Doosana, kupował od nich maszynę i bardzo narzekał na serwis i generalnie opieszałość firmy, która sprzedawała tę maszynę (Dematec) ponieważ były problemy przy uruchomieniu tej maszynki. Natomiast jego znajomy też brał Doosana od tej samej firmy, ale w umowie były zawarte ramy czasowe do kiedy ma się maszyna pojawić i zostać uruchomiona więc w tym przypadku sprzedawca się sprężał, bo miał bat nad głową :) więc można też o czymś takim pomyśleć przy zakupie. Sama cena zależy też od dodatkowego osprzętu: Czy chcesz uchwyt hydrauliczny, sondę pomiarową narzędzia, wyrzutnik wiórów, odciąg mgły itp, itd. Moim zdaniem pomiar narzędzia to podstawa przy krótkich seriach i częstych przemocowaniach. Co do sterowania: Masz okazję, to się przesiądź z fanuca na sinumerika. ShopTurn to niebo w porównaniu do ManualGuida. Pracowałem na obu, najpierw na fanucu a później na sinumeriku. Po przesiadce na Sinumerika z ShopTurnem byłem trochę sceptycznie nastawiony, ale po około tygdoniu (jak nabrałem wprawy) stwierdziłem, że za skarby świata nie chciałbym wrócić do fanuca. Praca na ShopTurnie to bajka :). Pracując na Shopturnie z sondą narzędziową i głowicą VDI, byłem w stanie przezbroić całą maszynę (wyjęcie i założenie 12 narzędzi+ pomiar każdego z nich) w 10min. Shopturn ma wirtualny magazyn, przez co raz zdefiniowane narzędzie zostaje w pamięci i po założeniu fizycznego narzędzia wrzucasz je na sterowniku w odpowiednie gniazdo i maszyna wie co to za narzędzie i od razu wio do pomiaru. Czasem jak mi się śpieszyło to nawet nie mierzyłem narzędzi tylko tylko przy pierwszej sztuce dawałem offsety, łapałem bazę i zielony. Przy głowicy VDI różnica w pomiarach narzędzi między kolejnymi założeniami tego samego narzędzia to pojedyncze setki. Do tego shopturn bardzo ułatwia i przyśpiesza programowanie. Nie trzeba wywoływać narzędzi (bo to, którym narzędziem maszyna ma robić jest zdefiniowane w cyklu), pozycję odjazdową do wymiany narzędzia podajesz raz i maszyna sama później odjeżdża pomiędzy kolejnymi cyklami w których wykorzystywane są różne narzędzia. Nie trzeba pamiętać o korektach przy wywoływaniu narzędzi, bo są wczytywane w z automatu. Gdy obrabiasz kontur: zgrubnie, resztki (masz to w manualgudzie? ;) ) i wykańczająco - kontur rysujesz raz, wszystko jest spięte ładnie klamerką, przejrzyście i czytelnie. Cykl resztek - maszyna sama wie gdzie nie wybrała mięcha nożem z płytką C i np. wybiera tylko tam nożem z płytką V. Cykl dosuwu - czyli puszczasz program od połowy, a nie od początku (maszyna sama odjeżdża na pozycję zmiany narzędzia bez obaw, że będzie dzwon). Symulacja: 2D/3D, półwidok-półprzekrój, pełen przekrój, wszystko możesz przybliżyć i zobaczyć. Na symulacji pokazuje także realny czas obróbki przy zadanych parametrach. Wszystko to i jeszcze więcej podane w bardzo przystępny sposób - każdy parametr w cyklach opisany (po polsku) i pokazane obrazki (często animowane) co ten parametr oznacza. Oczywiście także cykle frezarskie programuje się w podobny sposób z pulpitu. Jeśli jedziesz na ManualGuide to Shopturna opanujesz w maksymalnie w tydzień :) Nie mówię, że fanuc z nakładką jest zły - jest OK jak dobry samochód, ale sinumerik z shopturnem to już samochód klasy premium :). Moim zdaniem Sinumerik+ShopTurn to najlepsze sterowanie na tokarynkę (nie biorę pod uwagą sterowania Mazaka, bo tego nie widziałem, a podobno też potrafi cuda). Co do samej maszyny (jeszcze wracając) jeśli będziecie brać uchwyt hydrauliczny to proponuję wziąć także różnicowy układ hydrauliczny, a nie zwykły, bo pozwala zaciskać uchwyt z małymi siłami (przydatne szczególnie przy cienkościennych/delikatnych detalach). Podsumowując trochę przydługi post czyli to czym powinniście kierować się przy wyborze maszyny (ja bym tak działał gdybym stał przed podobnym wyborem): sterowanie, czas reakcji, jakość i cena serwisu (także pogwarancyjnego), sztywność konstrukcji, opinie innych użytkowników tych maszyn. Może warto pojechać i poprosić o prezentację jak maszyny biorą wióra. Przy okazji można zobaczyć Technologów z firmy sprzedającej, jaką mają wiedzę i czy wogóle ogarniają temat sterownika i samego toczenia (bo czasem się zdarza, że nie :P )

P.S. Polecam chłodzenie pod dużym ciśnieniem (20bar albo więcej) i z możliwością podawania przez narzędzie a nie tylko na zewnątrz. Przy wierceniu czy głębokim wytaczaniu ratowało mi to tyłek nie raz.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

Re: Zakup nowej tokarki CNC

#8

Post napisał: marchru » 07 sty 2020, 19:28

Wysyłaj zapytania ofertowe do wszystkich (Mazak, Okuma, Doosan, Haas, Nakamura itd ). A nóż trafi się promocja lub maszyna używana. Poznasz przynajmniej rynek. Dopytuj o serwis i wsparcie.
Osobiście najwięcej pisałem na Mazaku (Mazatrol) - nie da się tego porównać do niczego ale idzie się przyzwyczaić. Na Okumach też ludzie chwalą nakładki do programowania.
Doosany i Haasy również mam w zakładzie ale nikt z ręki nie pisze.
Od CAMa i tak nie uciekniesz. Instaluj jakiegoś Mastercama czy Surfcama i ucz się programować.
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Autor tematu
grzesiu_12
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:27
Lokalizacja: Lublin

Re: Zakup nowej tokarki CNC

#9

Post napisał: grzesiu_12 » 07 sty 2020, 20:50

Dzięki Panowie za odpowiedzi.
Nowa tokarka ma zastąpić DMG NEF400 jeszcze produkcji FAMOTU z ManualGuide.
Szkoda że ten VPS od HAASa slabo wyglada bo mają dość atrakcyjne ceny (ST15 z osią C i innymi dodatkami jakie chciałem wyszło gdzies z 320k). Zorientuje sie jak wyglada sprawa z DOOSANem i nowym NEF400 (chociaz tutaj czuję że będzie sporo ponad budżet albo totalny golas).

Co do gabarytów detali to uchwyt 200mm w zupelnosci wystarczy.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 916
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: Zakup nowej tokarki CNC

#10

Post napisał: Pneumokok » 07 sty 2020, 21:06

grzesiu_12 pisze:Nowa tokarka ma zastąpić DMG NEF400 jeszcze produkcji FAMOTU z ManualGuide.

Pracowałem dokładnie na takiej z 2005r.

Przy takim uchwycie to powinieneś z czymś się zmieścić. Nie zapomnij o WIA Hyundai! Im więcej ofert, tym większe pole manewru i możliwości negocjacji! Powodzenia!
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”