pomoc RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
olimpiaoli1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2019, 21:40

pomoc RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

#1

Post napisał: olimpiaoli1 » 30 gru 2019, 22:00

Zwracam sie do Was o fachową pomoc .Muszę zrobić na zaliczenie rysunek wału maszynowego . Ma być taki jak ten ze zdjęcia tyle że inne wymiary . Przyznam się że nie mam pojęcia skąd wziąśc wymiary żeby miało to jakiś sens.
Pomóżcie.
Załączniki
Scanwał.pdf
WAŁ MASZYNOWY
(365.66 KiB) Pobrany 181 razy



Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 532
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: pomoc RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

#2

Post napisał: JacekBelof » 30 gru 2019, 23:12

?!
Wymiary masz albo podane przez wykładowcę, albo ściągasz za pomocą suwmiarki/mikrometru z rzeczywistego elementu, jeśli taki dostałeś. Tolerancje masz określone w normach.
Więc w czym problem? Sposób wymiarowania określają odpowiednie normy i zasady rysunkowe. Jeśli nie jesteś pewien jak zwymiarować dany element, to zastanów się jakbyś go wykonywał - to, to z reguły powinno determinować bazę wymiarową i sposób prowadzenia łańcucha wymiarowego.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


andrzejk
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 158
Rejestracja: 18 sty 2009, 15:10
Lokalizacja: Łódź

Re: pomoc RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

#3

Post napisał: andrzejk » 30 gru 2019, 23:26

Jacku, problem jest gdzie indziej. Problemem jest to że taki student czy studentka ma coś narysować (zwykle 1, 2 rok) a nawet nigdy na oczy nie widział obrabiarki, nie mówiąc o wykonawstwie. Sam przez to przechodziłem. Chłopak po liceum, a tu nagle bach, ląduje trochę złomu na biurku i.... rysujcie. Ciekawe jak. Na wykładach jeszcze nie było, albo zostało wyłożone w taki sposób że największy pasjonat by zasnął.
Ja to jakoś przetrwałem i mogę cieszyć się z tytułu inż. Wydziału Mech. PŁ. Ogólnie uważam że kształcenie jest do du**.


sad_madman
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 95
Rejestracja: 06 mar 2012, 08:53
Lokalizacja: Sieradz

Re: pomoc RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

#4

Post napisał: sad_madman » 31 gru 2019, 00:05

Jak ma być taki jak ten tylko inne wymiary to w czym jest problem ?

Ps. W ogóle mnie osobiście zadziwia koncepcja tej tabelki gdzie są podane odchyłki dla wymiarów pasowanych. Po co takie informacje dawać na rysunkach ? Przecież po to piszemy np. "h7" żeby nie tracić czasu bo i tak te wartości sprawdza się w tabelach.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: pomoc RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

#5

Post napisał: Steryd » 31 gru 2019, 00:16

Pamiętaj, że H7 w UE jest opisane przez określoną normę, a jeszcze parę lat temu było opisane przez normy krajowe, które też się co jakiś czas zmieniały. Chciałoby Ci się szukać konkretnego numerka?..
Można?
Morzna!!!


sad_madman
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 95
Rejestracja: 06 mar 2012, 08:53
Lokalizacja: Sieradz

Re: pomoc RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

#6

Post napisał: sad_madman » 31 gru 2019, 00:18

andrzejk pisze:
30 gru 2019, 23:26
Ja to jakoś przetrwałem i mogę cieszyć się z tytułu inż. Wydziału Mech. PŁ. Ogólnie uważam że kształcenie jest do du**.
Dla mnie do dy** są profesorowie, którzy siedzą na uczelniach technicznych a nigdy nie pracowali w przemyśle. Im to dobrze wychodzi jak mają robić "coś naukowego" a nie rzeczywistego. Już pomijam kwestię typu, że zaplecze dydaktyczne jest ale co z tego jak student nie ma możliwości przyjrzenia się pracy danej maszyny ? Genialne polecenia typu:
- napisz na kartce pierwszą literkę nazwiska i wytnij G-code
- napisz na kartce pierwszą literkę nazwiska i napisz procedurę wycięcia tego na EDM (laborki wyglądały tak, że prowadzący mówi "To jest EDM ale nie działa" a w sprawozdaniu miało być napisane wszystkie kroki jakie trzeba wykonać w programie, tutaj poratował mnie jeden z użytkowników forum).
Steryd pisze:
31 gru 2019, 00:16
Pamiętaj, że H7 w UE jest opisane przez określoną normę, a jeszcze parę lat temu było opisane przez normy krajowe, które też się co jakiś czas zmieniały. Chciałoby Ci się szukać konkretnego numerka?..
Ale czego miałbym szukać ? Miałbym pisać przy wymiarze "h7" po to aby od razu w tabeli obok wyjaśniać jakie odchyłki są dla "h7" ? Nie mogę od razu przy wymiarze takiej informacji zamieścić ?


Autor tematu
olimpiaoli1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2019, 21:40

Re: pomoc RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

#7

Post napisał: olimpiaoli1 » 01 sty 2020, 15:39

witam. Jestem na kierunku Transport. i niestety na 1 roku nam wrzucili grafikę inżynierską a profresor to ma 70 lat , i niewiadomo o co mu chodzi( odaje prace ze są złe a za tydzięn choć się nic nie porawiło mówi że ok) nikt nic nie rozumnie , aledzięki bogu to ostatnia praca u niego. Ale niewiem jakją zrobic
.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: pomoc RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

#8

Post napisał: Avalyah » 01 sty 2020, 16:15

sad_madman pisze:Miałbym pisać przy wymiarze "h7" po to aby od razu w tabeli obok wyjaśniać jakie odchyłki są dla "h7" ? Nie mogę od razu przy wymiarze takiej informacji zamieścić ?

Tak chcą na uczelniach i koniec. Mi też kazali pisać odchyłki. Natomiast nie widzę w tym nic złego, jaka strata dla rysunku, że ta informacja jest dodatkowo podana?
JacekBelof pisze:jakbyś go wykonywał

Tak jak mówili koledzy wcześniej - większość studentów na pierwszym czy drugim roku nigdy maszyny na oczy nie widziała, także nie może się tym kierować. Mi dopiero chyba na 3 roku pokazali na jednych zajęciach jak coś facet robił na tokarce manualnej, potem zerknięcie na jakieś centrum obróbcze z setką osi i wszystkimi możliwymi bajerami i tyle. Nic z tego nie pamiętam, jak kupiłem sobie nutoola musiałem wszystkiego się nauczyć zupełnie od zera, na szczęście forum zawsze było pomocne. Teraz dla mnie połowa tych zajęć byłaby prosta, ale wtedy? Czarna magia i tyle.


sad_madman
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 95
Rejestracja: 06 mar 2012, 08:53
Lokalizacja: Sieradz

Re: pomoc RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

#9

Post napisał: sad_madman » 01 sty 2020, 22:29

Avalyah pisze:
01 sty 2020, 16:15
Tak chcą na uczelniach i koniec. Mi też kazali pisać odchyłki. Natomiast nie widzę w tym nic złego, jaka strata dla rysunku, że ta informacja jest dodatkowo podana?
To taką informacje podaje się bezpośrednio przy wymiarze. Książka Dobrzańskiego definiuje tolerowanie symbolowe, liczbowe oraz mieszane. Przyznam, że zawsze stosowałem pierwszą lub drugą metodę, trzecią uznałbym za błąd bo wydaje mi się trochę bezsensu (pisanie symbolu pasowania i od razu odchyłek). Tolerowanie symbolowe jest wygodne dla mnie ponieważ nie muszę nawet sprawdzać w tabelach wartości tylko od razu piszę np. "h6" i koniec tematu. Znowu książka określa że to powinno się stosować jeżeli do weryfikacji wymiaru stosuje się sprawdziany różnicowe, w innym przypadku (średnicówki, suwmiarki, mikrometry) powinno podawać się wartości liczbowe.
olimpiaoli1 pisze:
01 sty 2020, 15:39
witam. Jestem na kierunku Transport. i niestety na 1 roku nam wrzucili grafikę inżynierską a profresor to ma 70 lat , i niewiadomo o co mu chodzi( odaje prace ze są złe a za tydzięn choć się nic nie porawiło mówi że ok) nikt nic nie rozumnie , aledzięki bogu to ostatnia praca u niego. Ale niewiem jakją zrobic
Napisz czego nie rozumiesz to się jakoś wyjaśni bo w tym momencie mam wrażenie, że po prostu chciałbyś aby ktoś to zrobił za Ciebie.

Ps. Cyba wszędzie na pierwszym roku wrzucają grafikę inżynierską. Jeżeli studiujesz np. na wydziale mechanicznym to musisz się liczyć z tym, że podczas edukacji będziesz miał więcej zajęć związanych z mechaniką i budową maszyn niż np. z logistyką.


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: pomoc RYSUNEK WYKONAWCZY WAŁU

#10

Post napisał: adadur » 03 sty 2020, 12:44

olimpiaoli1 pisze:
01 sty 2020, 15:39
witam. Jestem na kierunku Transport. i niestety na 1 roku nam wrzucili grafikę inżynierską a profresor to ma 70 lat , i niewiadomo o co mu chodzi( odaje prace ze są złe a za tydzięn choć się nic nie porawiło mówi że ok) nikt nic nie rozumnie , aledzięki bogu to ostatnia praca u niego. Ale niewiem jakją zrobic
.
Po prostu zacznij rysować i się nie przejmuj czy twoje wymiary mają sens. Narysujesz, wrzuć tu te wypociny a my ci powiem czy gafy nie walnąłeś.
Tolerancje wymiarów i kształtu zachowaj jak na rysunku

Kluczowe "miejsca" to:
- tam gdzie są wpusty (wielość wpustu koreluje ze średnica wałka)
- tam gdzie są gwinty (tu drobnozwojne więc da się coś na tym wkręcić ale nie przesadź by nie były "za krótkie")
- podcięcia technologiczne - zerknij w literaturę lub podręcznik

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”