prowadnica do frezowania z konglomeratu

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

prowadnica do frezowania z konglomeratu

#1

Post napisał: etet100 » 04 lis 2019, 10:00

Witam. Często równam brzegi płyt meblowych za pomocą takiej frezarki dolnowrzecionowej / samoróbki (tak naprawdę to zwykła frezarka górnowrzecionowa przykręcona od spodu do blatu). Do blatu ściskami stolarskimi mam przyciśniętą prowadnicę po której przesuwam materiał a jego przeciwległy brzeg obrabiam. Używałem do tego paska płyty z jakiegoś starego mebla i nawet działało. Ale pasek gdzieś przepadł więc kupiłem kilka nowych specjalnie równiutko przyciętych. Dwa tygodnie minęły i obydwa wygięły się w taki łuk, że są do wyrzucenia.

No i szukam czegoś co po pierwsze się nie odkształci ani od wilgoci ani od zwykłego użytkowania, po drugie ma gładki i równiutki brzeg, po trzecie nie kosztuje majątku. I wpadłem na to żeby kupić pasek 100x700x20 takiego konglomeratu.

Czy to ma jakiś sens?




Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: prowadnica do frezowania z konglomeratu

#2

Post napisał: Blady » 04 lis 2019, 10:21

Profil aluminiowy o odpowiednim przekroju ?
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: prowadnica do frezowania z konglomeratu

#3

Post napisał: etet100 » 04 lis 2019, 10:28

1) czy taki profil może być tak gładki i twardy jak wypolerowany konglomerat?
2) jaki to musi być grube (i ile musi kosztować) żeby było naprawdę sztywne jak ten kamień? bo robiłem testy z jakimiś stalowym profilem (40x40, ścianka zdaje się 2mm) i to nie jest specjalnie sztywne

Pewnie się da ale ja nie mam dostępu do takich rzeczy a kawałek parapetu mogę kupić w każdym sklepie z kawałkami parapetów. I będzie to kosztowało chyba z 20 zł. I w związku z tym pewnie po prostu sprawdzę doświadczalnie czy się nada.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: prowadnica do frezowania z konglomeratu

#4

Post napisał: RomanJ4 » 04 lis 2019, 11:01

czy taki profil może być tak gładki i twardy jak wypolerowany konglomerat?
jaki to musi być grube (i ile musi kosztować) żeby było naprawdę sztywne jak ten kamień? bo robiłem testy z jakimiś stalowym profilem (40x40, ścianka zdaje się 2mm) i to nie jest specjalnie sztywne
Popatrz na obecnie produkowane maszyny stolarskie - większość konstrukcji, zwłaszcza blatów i prowadnic to aluminium.
Obrazek Obrazek

A jak zamiast kątownika dasz np zamknięty profil kwadratowy lub prostokątny, a zwłaszcza żebrowany w środku,
Obrazek Obrazek
to co ma się wygiąć?
Przecież takie profile ze względu na sztywność szeroko stosowane są stolarce budowlanej, konstrukcjach przestrzennych czy nawet w konstrukcjach obrabiarek (chociaż tu akurat lekkość nie zawsze jest zaletą), czy jako podstawy w prowadnicach liniowych....
Obrazek
https://woodfan.pl/warsztat/zrob-to-sam ... prowadnice
https://www.automatyka.pl/produkty/prow ... we-8048-11
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: prowadnica do frezowania z konglomeratu

#5

Post napisał: etet100 » 04 lis 2019, 11:31

Nie twierdzę, że się nie da, ale ważny jest ten stosunek ceny i dostępności do jakości. Zerknąłem na szybko co i za ile jest dostępne na allegro i tak średnio to widzę. Dlatego pytałem konkretnie o ten konglomerat bo to jest dostępne i tanie.

Poza tym ja tego używam także okazjonalnie do różnych innych zadań. Ostatnio np musiałem niezbyt równy profil aluminiowy przykleić na brzegu płyty meblowej. Żeby go wyrównać to trzeba było dużymi ściskami stolarskimi ścisnąć całość właśnie z taką prowadnicą. No i ostatecznie wyszło że zamiast wyprostować profil to wygiąłem prowadnicę.

Ja sobie po prostu po południu zamówię taki kawałek i około piątku będę wiedział czy to się nadaje.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: prowadnica do frezowania z konglomeratu

#6

Post napisał: Blady » 04 lis 2019, 13:50

Nie widzisz problemu chociażby w mocowaniu tego konglomeratu do maszyny ? Jedź na pierwszy lepszy większy złom takie profile konstrukcyjne alu to często spotykany materiał...
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Autor tematu
etet100
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 569
Rejestracja: 24 lut 2008, 12:40
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: prowadnica do frezowania z konglomeratu

#7

Post napisał: etet100 » 04 lis 2019, 14:26

Nie widzę żadnego problemu. Ja to prostu ustawiam i przyciskam do blatu ściskami stolarskimi. Jedyny problem jest taki, że może wystąpić konieczność przewiercenia tego, gdy będę chciał frezować krawędź od strony prowadnicy a nie od przeciwnej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”