Rębak do gałęzi

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych
Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Rębak do gałęzi

#11

Post napisał: pitsa » 16 wrz 2019, 23:25

satrikexp - bezpieczniki są na stronie 77: http://rolczar.com.pl/katalogi/Instrukc ... 0C-330.pdf
Są wałki WOM ze sprzęgłami przeciążeniowymi.
Przeciążając czyli hamując silnie, można wyłączyć maszynę i zastopować bez wyłączania silnika.


zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
sad_madman
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 95
Rejestracja: 06 mar 2012, 08:53
Lokalizacja: Sieradz

Re: Rębak do gałęzi

#12

Post napisał: sad_madman » 16 wrz 2019, 23:38

Sprzęgło przeciążeniowe nie uchroni mnie przed zmieleniem - ono raczej uratuje maszynę w momencie gdyby wpadł np. kamień. Właśnie takie zadania maja gotowe sprzęgła na WOM.

Edit:
W ogóle myślałem aby pójść w rozwiązanie podobne do tego stosowanego w kombajnie do ziemniaków Anna

Tylko, że wykorzystałbym tarcze od sprzęgła z auta a sama dźwignia byłaby dopychana przez jakiś siłowniczek albo inny system, który dałoby się łatwo zwolnić.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Rębak do gałęzi

#13

Post napisał: Duszczyk_K » 17 wrz 2019, 09:03

Ja w internetach widziałem dosyć sprytny pomysł. Przed nożami dosyć długi lej, najlepiej dłuższy niż ręka. Naokoło leja ramka tak zrobiona, że jeśli się o nią oprzesz to ramka naciśnie dżwignię która odchyli napinacz paska klinowego. Jeśli nie będzie napędu z paska klinowego to noże dosyć szybko się zatrzymają. stosunkowo proste a znacznie poprawia bezpieczeństwo. zresztą pooglądaj na YT filmy tam jest wiele rozwiązań. Z tym sprzęgłem to też żeby nie przedobrzyć, bo maszyna będzie się zatrzymywała również na grubszych gałęziach i co wtedy? Ręka jest miększa niż gruba gałąź.


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

Re: Rębak do gałęzi

#14

Post napisał: Areo84 » 19 wrz 2019, 11:55

strikexp pisze:Podpiąć grzyba do bezpieczników w traktorze?

Ale to musi być prawdziwek, na podgrzybkach nie działa :lol:

Jak już to można pobawić się gaszeniem silnika przez podanie napięcia na cewkę gaszącą o ile ciągnik ją posiada. Jeśli gaszony na linkę (jak sporo starszych ciągników ) to można dać np. elektryczny siłownik gaszenia z Lublina, który podciągałby tą linkę . W nowszych ciągnikach nieraz jest możliwość gaszenia sygnałem z zewnątrz.
Osobiście widziałem jak facet wykorzystał jakiś prosty moduł zdalnego sterowania 433MHz do gaszenia ciągnika z pilota . Może przy maszynach nie stwarzających zagrożenia to można by przymknąć na to oko , ale w tych gdzie w krótkim czasie można stracić dłoń ,czy zastać przerobionym na kotlety to takie pomysły powinny być karane chłostą :lol: Wystarczy że bateryjka w pilocie się wyczerpie i w razie W ktoś może mieć x kończyn mniej .
Awaryjne wyłączanie musi być pewne i niezawodne.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Rębak do gałęzi

#15

Post napisał: rdarek » 19 wrz 2019, 12:20

Areo84 pisze:
19 wrz 2019, 11:55
Awaryjne wyłączanie musi być pewne i niezawodne.
Może zastosować mechanizm z różnych pras czy gilotyn? (wpust obrotowy)
mechanizm-zalaczania-prasy-t52258.html


bdgr
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 111
Rejestracja: 16 paź 2017, 15:21
Lokalizacja: Poznań

Re: Rębak do gałęzi

#16

Post napisał: bdgr » 19 wrz 2019, 13:14

atlc pisze:
16 wrz 2019, 23:18
Sawstop
Te piły z sawstopem na ile widziałem są raczej takie do drewna 3-5 KM, moc rząd wielkości słabsza niż 20 kW a bezwładność to już rzędy mniejsza niż na wałku z starego diesla. Jak ma to rzeczywiście pomóc to może da się taką pirotechniką zrzucić tuleję wypustową rębaka z wałka silnika? Do tego drugi ładunek do klocka hamującego same ostrza, albo skonstruować całość tak żeby odłączenie wałka napędowego blokowało obroty rębaka. Np. jakąś zapadką - nie będzie musiała zdławić silnika traktora więc nie musi być bardzo wielka.

Oczywiście zakładając że pirotechnika w ogóle wchodzi w grę.

Awatar użytkownika

prosteiszkuteczneWynalazki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 707
Rejestracja: 05 cze 2019, 17:00

Re: Rębak do gałęzi

#17

Post napisał: prosteiszkuteczneWynalazki » 26 wrz 2019, 18:16

Jaki to rębak?
Bębnowy/walcowy/tarczowy?
Najtaniej paski jak coś zablokuje to się palą.
Jak wepchasz rubą gałaź na małych obrotach to ci moment ostrza zablokuje i paski się będą palić lub ci zmieli krzyżaki w wałku wom, dlatego zawsze należy rąbać na gazie w podłodze.
Co ty kamienie tam będziesz rąmbał?
Ja mam jakutar bębnowy rębak kupiony (nie samoróbka) i nawet siano mieli.
I gałęzie się pcha z daleka rąk się tam nie wsadza, najlepiej na dwa wałki wciągające to wtedy wszystko idzie, gałęzie, siano,badyle,grubsze gałęzie, nawet gumofilca zmielało. :lol:


Autor tematu
sad_madman
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 95
Rejestracja: 06 mar 2012, 08:53
Lokalizacja: Sieradz

Re: Rębak do gałęzi

#18

Post napisał: sad_madman » 04 paź 2019, 15:35

Ogólnie zauważyłem, że nie wszyscy do końca pojmują temat. Ideą nie jest zabezpieczenie WOM-u przed uszkodzeniem z powodu zatrzymania się rębaka tylko zabezpieczenie mnie przed ewentualnym uszczerbkiem na zdrowiu. Ja tam specjalnie nie planuję wchodzić ale z doświadczenia wiem, że Ci co giną w rolnictwie to tego nie planowali.
Typ rębaka jeszcze nie jest ustalony - póki co wiem jaki mam cel, jaką moc mogę na to przeznaczyć ale najpierw muszę ustalić jak odpowiednio zbudować taką maszynę. YT w niczym nie pomaga bo większość tamtych maszyn grozi kalectwem i to czasami nawet podczas pierwszego użycia.

Edit:
Ten system z prasy byłby OK ale w przypadku gdybym chciał pieńki łupać na szczapy. Tutaj chodzi o cięcie gałęzi.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Rębak do gałęzi

#19

Post napisał: pitsa » 04 paź 2019, 17:26

Zrób taki system podawania gałęzi, że ty będziesz od rębaka parę metrów dalej ... (podajnik gałęzi zrobiony z taśmociagu, długa rynna zrzutowa...) do tego przywiąż się do linką do linkowego paska bezpieczeństwa. Podejdziesz za blisko, wyłącznik odłączy napęd, i zrobi co tam wymyślisz ... wrzuci łom do rębaka (i tu się przyda ten WOM "ochronny" dla ciągnika), zadziała sprzęgło, rozsunie tarcze przekładni zrobionej z wariatora kombajnu bizon zo56 (akurat może przenosić taką moc jak potrzebujesz).
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”