FREZY WALCOWE MONOLITYCZNE

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Tomek11
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2013, 15:13
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: FREZY WALCOWE MONOLITYCZNE

#11

Post napisał: Tomek11 » 25 wrz 2019, 16:24

Przyjmijmy tą samą obróbkę (zgrubną) - ten sam proces/program. Przyjmijmy że oba frezy mogą pracować na ap 1D i ae-0,2D.
Jaki będzie uzysk z zastosowania frezu zgrubnego ?


Tomek


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 714
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: FREZY WALCOWE MONOLITYCZNE

#12

Post napisał: FTW » 25 wrz 2019, 16:27

Z tego co kiedyś wyczytałem zgrubne są m.in. po to, żeby wióry nie zapychały przenośników wiórów w maszynach. Odprowadzanie wióra też na pewno jest lepsze.

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: FREZY WALCOWE MONOLITYCZNE

#13

Post napisał: Butler » 25 wrz 2019, 16:34

Uzysk ze zgrubnego będzie taki że generalnie dłużej pożyje niż zwykły. Jego posuw na ostrze zazwyczaj jest też większy więc dodatkowa oszczędność czasu. Rowki łamiące wióry ułatwiają ich odprowadzenie, ale raczej bezpośrednio z miejsca obróbki a nie z maszyny :)
Problem z wiórami po wierceniu istnieje, ale od frezowania? Nie spotkałem się jeszcze.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: FREZY WALCOWE MONOLITYCZNE

#14

Post napisał: Pneumokok » 25 wrz 2019, 21:41

Łamacze wióra powodują zmniejszenie sił skrawania i zapotrzebowanie mocy. Jakość powierzchni po zgrubnym frezie nie zależy raczej od miejsca rozmieszczenia na powierzchni walcowej, ale od rodzaju łamacza. I łatwiej jest ewakuować 20 wirów po 1mm długości niż jeden dwudziestomilimetrowy ;). Np. w WNT pod linkiem

https://media.wnt.com/dwn/pl/katalog/99 ... %20vhm.pdf

na stronie 7 jest pokazna seria AluLine (nie żebym reklamował) i są dwa typy frezów do obróbki zgrubnej WF i WR. WF zostawi ładną powierzchnię, a WR brzydką. WF ma jakby poprzerywane ostrze (ale samo ostrze jak się patrzy z boku jest proste) a WR ma 'fale' na ostrzu i właśnie ta fala jest odpowiedzialna za brzydką jakość powierzchni. Nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć. Jutro postaram zrobić zdjęcia jak na żywo wyglądają oba typy.
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: FREZY WALCOWE MONOLITYCZNE

#15

Post napisał: Butler » 25 wrz 2019, 23:47

To co piszesz dotyczy WNT. Mam frez zgrubny z falą na szczycie łamacza, a przy frezowaniu nie pozostawia rzadnych śladów.
Jak się przyjrzeć to w każdym piórze fala jest na innej wysokości, jeden łamacz uzupełnia braki kolejnego.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

Re: FREZY WALCOWE MONOLITYCZNE

#16

Post napisał: Pneumokok » 26 wrz 2019, 20:52

Nie, nie tylko WNT. W perschmannie jest tak samo. Przynajmniej było do zeszłego roku, dopóki nie wycofali z oferty frezów z łamaczem WF. To też zależy co kto ma na myśli mówiąc: ładna/brzydka powierzchnia. Jakiej firmy masz tego freza?
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: FREZY WALCOWE MONOLITYCZNE

#17

Post napisał: Butler » 26 wrz 2019, 23:40

No właśnie "no name". Zatarty opis... A szkoda bo z chęcią bym przygarnął inne rozmiary.
Wiem że nie tylko WNT. Chodzi mi o to że co producent to inne patenty na ten łamacz. Niektóre sprawdzone pomysły się powielają, a przecież są łamacze gęste, rzadkie, niesymetryczne, płaskie... Sporo tego jakby zebrać całość.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”