Pierwsze uruchomienie maszyny

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
SеьоKфифps
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 03 wrz 2019, 12:26
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Pierwsze uruchomienie maszyny

#1

Post napisał: SеьоKфифps » 25 wrz 2019, 14:31

Witam. Dzisiaj wieczorem będę uruchamiał maszynę (piko CNC) sterownik, byłbym wdzięczny jeżeli ktoś z użytkowników napisał by krok po kroku jak i od czego zacząć, ponieważ boje się że coś mogę zepsuć. Pozdrawiam !




WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Pierwsze uruchomienie maszyny

#2

Post napisał: WP Kamil » 25 wrz 2019, 15:20

Trzymaj cały czas jedną rękę na E-stopie i wciskaj w razie wątpliwości. Z resztą na samym początku sprawdź czy działa- tj. czy po wciśnięciu grzybka stop mruga (w taki sposób tylko upewnisz się że przycisk daje sygnał do sterownika, czasem pod grzybkiem można znaleźć nawet 3 Styczniki które fizycznie odcinają również zasilanie falownika czy sterowników napędu). No i na stronie producenta Piko znajdziesz co trzeba.

Awatar użytkownika

Autor tematu
SеьоKфифps
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 03 wrz 2019, 12:26
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Pierwsze uruchomienie maszyny

#3

Post napisał: SеьоKфифps » 25 wrz 2019, 21:06

WP Kamil pisze:
25 wrz 2019, 15:20
Trzymaj cały czas jedną rękę na E-stopie i wciskaj w razie wątpliwości. Z resztą na samym początku sprawdź czy działa- tj. czy po wciśnięciu grzybka stop mruga (w taki sposób tylko upewnisz się że przycisk daje sygnał do sterownika, czasem pod grzybkiem można znaleźć nawet 3 Styczniki które fizycznie odcinają również zasilanie falownika czy sterowników napędu). No i na stronie producenta Piko znajdziesz co trzeba.

Istnieje jakiś samouczek czy coś tego typu ?
Co masz na myśli że na stronie producenta znajdę co trzeba ?. Kupiłem maszynę używaną i nie wiem gdzie znaleźć to na stronie producenta.

Będę wdzięczny za wszelakie wskazówki


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Pierwsze uruchomienie maszyny

#4

Post napisał: WP Kamil » 25 wrz 2019, 22:25

http://www.pikocnc.com/
w sekcji download znajdziesz mnóstwo przydatnych rzeczy o piko.
Generalnie pytasz o takie rzeczy że aż dziw bierze że przy braku elementarnej wiedzy pchasz się do uruchomienia i pewnie obsługi maszyny.

Awatar użytkownika

Autor tematu
SеьоKфифps
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 17
Rejestracja: 03 wrz 2019, 12:26
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Pierwsze uruchomienie maszyny

#5

Post napisał: SеьоKфифps » 26 wrz 2019, 12:43

WP Kamil pisze:
25 wrz 2019, 22:25
http://www.pikocnc.com/
w sekcji download znajdziesz mnóstwo przydatnych rzeczy o piko.
Generalnie pytasz o takie rzeczy że aż dziw bierze że przy braku elementarnej wiedzy pchasz się do uruchomienia i pewnie obsługi maszyny.


To nie do końca tak ale po części racja. Zakupiłem maszynę używaną i musiałem zrobić pod nią pomieszczenie, i byłem dogadany ze sprzedającym że przyjedzie jak już będzie maszyna w miejscu docelowym i pokaże mi co i jak. Niestety wyjechał za granicę. A ja po prostu nie chcę niczego popsuć dlatego napisałem na forum. Potrzebuję porady, dlatego napisałem post.



Bazuję maszynę następnie zeruję wszystkie osie na 0. Zakładam materiał, i nie wiem jak określić wysokość materiału ( sądzę że trzeba dotknąć na kartkę papieru się do materiału a następnie wyzerować oś Z). Mam w maszynie zainstalowaną "sondę" ale nie wiem jak jej użyć. i jestem zainteresowany tym, jak ona działa.

Pozdrawiam


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Pierwsze uruchomienie maszyny

#6

Post napisał: WP Kamil » 26 wrz 2019, 14:05

Współczuję trochę koledze i po takich wyjaśnieniach mam nadzieję że się znajdzie jakaś dobra dusza i pomoże/pokaże co i jak. Ja Piko używałem dwa lata temu i już się nim nie bawię.
Podałem Ci linka wcześniej, w sekcji downolad są manuale takie jak ten: http://www.pikocnc.com/download/REF_Z_manual.pdf To że zadajesz pytanie "jak ona działa" dla mnie oznacza że nie chciało Ci się nawet poklikać na stronie (a nie jest rozbudowana).
Jak widzisz jest tam opisane jak to działa, i nikt tego przepisywał nie będzie. Jeśli rzeczywiście nie przeczytasz tego pdf'a sumiennie i nie zadasz bardziej szczegółowego pytania to Cię wszyscy oleją (mam nadzieję).
Na pocieszenie tylko napiszę, że kiedyś też zaczynałem praktycznie z zerową wiedzą i poza stertą upalonych/połamanych frezów nic gorszego się nie stało- powodzenia

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”