Podnośnik do przyczepy

Podpowiedź konstrukcji

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
Agent0700
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 602
Rejestracja: 28 cze 2007, 14:39
Lokalizacja: Siedlce

Podnośnik do przyczepy

#1

Post napisał: Agent0700 » 16 wrz 2019, 18:48

Witam
Jako że chciałem w jednym garażu trzymać samochód i przyczepę wymyśliłem że zrobię podnośnik nożycowy do przyczepy i pod przyczepą będę trzymał samochód.
Wysokości garażu starczy.
Waga przyczepy 350 kg więc bez tragedii.
Czy jest to w miarę sensowne?
Oglądałem na Youtube jakieś tam podnośniki i myślę, że po niedużych zmianach mógłbym taki wykonać.
Tokarkę/frezarkę/migomat posiadam, kilka maszyn już zrobiłem więc nie dyskutujemy czy dam sobie radę.
Potrzebuję tylko dyskusji i podpowiedzi.
Przykład
Pozdrawiam
Jacek


Kto się nie bawi, ten nie żyje :-)
Zakres działalności: gwałty, wymuszenia, haracze.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4139
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Podnośnik do przyczepy

#2

Post napisał: Steryd » 16 wrz 2019, 20:12

350 kg to chyba szybciej I łatwiej powiesić na linach.
Można?
Morzna!!!


sad_madman
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 95
Rejestracja: 06 mar 2012, 08:53
Lokalizacja: Sieradz

Re: Podnośnik do przyczepy

#3

Post napisał: sad_madman » 16 wrz 2019, 20:46

Jaki masz na to budżet ? Bo wiesz - jak fantazja Cię ponosi to możesz zakupić jakiś używany podnośnik czterokolumnowy i będziesz mógł na nim trzymać przyczepkę a jak nie to przynajmniej sobie auto ogarniesz (oczywiście, jeżeli znasz się na mechanice).


Autor tematu
Agent0700
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 602
Rejestracja: 28 cze 2007, 14:39
Lokalizacja: Siedlce

Re: Podnośnik do przyczepy

#4

Post napisał: Agent0700 » 16 wrz 2019, 21:07

Liny to zbyt ryzykowne dla mnie
Myślałem nad podnośnikiem, ale to garaż tylko na samochód, nie wejdzie tam taki podnośnik.
Trzeba konstruowac żeby wymiary były pod garaż.
Na mechanice się znam, ale mam 2 kanały :-)
Kto się nie bawi, ten nie żyje :-)
Zakres działalności: gwałty, wymuszenia, haracze.


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 449
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Podnośnik do przyczepy

#5

Post napisał: logopeda » 16 wrz 2019, 21:11

Wybacz ale pytanie trochę z du** :) bez obrazy.
Podaj podstawowe warunki - np.jak często będziesz z niej korzystać - bo to determinuje odpowiedź.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4139
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Podnośnik do przyczepy

#6

Post napisał: Steryd » 16 wrz 2019, 21:49

Stalowa lina fi 6 powinna unieść 1,5 tony, jedna, jak podwiesisz to na 4 to możesz podnosić razem z samochodem.
Zamiast tego jak zaczniesz liczyć I konstruować podnośnik nożycowy, dodatkowo kotwienie, to wyjdzie Ci ze musisz 10 ton zlomu w to wladowac I jeszcze hydraulike.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Agent0700
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 602
Rejestracja: 28 cze 2007, 14:39
Lokalizacja: Siedlce

Re: Podnośnik do przyczepy

#7

Post napisał: Agent0700 » 17 wrz 2019, 12:36

Jak będę jeździł nią częściej to postawię w innym garażu, ale jak nie będę używał dłużej to po co ma zajmować miejsce?
Myślałem o lekkiej konstrukcji bez hydrauliki.
Do 400 kg nie potrzeba nawet tony konstukcji
Kto się nie bawi, ten nie żyje :-)
Zakres działalności: gwałty, wymuszenia, haracze.


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 240
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Podnośnik do przyczepy

#8

Post napisał: Wiktor57 » 18 wrz 2019, 07:01

Agent0700 pisze:Do 400 kg nie potrzeba nawet tony konstukcji
Kolega Steryd oczywiście użył przenośni pisząc o 10 tonach. Jednak konstrukcja nożycowa będzie ciężka (raczej więcej niż tona) i kosztowna. Jeżeli nie hydraulika to długie śruby trapezowe z nakrętkami bezpiecznymi, kotwienie do posadzki, itp. Uważam, że najprostsze i najtańsze będzie wykonanie podnośnika na linach lub łańcuchach. Można (a nawet trzeba) wykonać dodatkowe zabezpieczenie przed opadnięciem z górnej pozycji. Można do podnoszenia wykorzystać gotowy wciągnik linowy. Piszesz Kolego, że boisz się lin, ale pewnie w garażu masz drzwi segmentowe, w których elementem nośnym też są linki stalowe a zabezpieczenie tam zastosowane polega bardziej na zniwelowaniu skutków pęknięcia sprężyny niż samej liny.


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Podnośnik do przyczepy

#9

Post napisał: atlc » 18 wrz 2019, 08:00

Możesz zrobić coś pośredniego, 2 lub 4 profile jako prowadnice/słupy od posadzki do stropu. Pomiędzy platforma na przyczepkę.
Podciąganie platformy linką (wyciągarka na korbę). Po podniesieniu platformy blokowanie stalowym sworzniem.

Np. dwa dwuteowniki jako słupy, platforma to zespawane równolegle dwa profile w odległości 30-40cm żeby w tworzące przez nie zagłębienie wchodziły koła przyczepki. Od profili odchodzący pod kątem prostym odcinek profila zakończony kulką dla zaczepu holowniczego tak żeby blokować przyczepkę w poziomie.
Na szczycie słupów dwie rolki na linę i lina pomiędzy słupami poprowadzona przy samym stropie tak żeby kręcąc korbą na jednym słupie dwie linki a co za tym idzie dwa końce platformy były podnoszone równocześnie.
Mam nadzieję że jasno opisałem o co chodzi.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Podnośnik do przyczepy

#10

Post napisał: Duszczyk_K » 18 wrz 2019, 08:53

Konstrukcje z linami mają tę wadę, że wymagają "solidnego dachu" czy tam innego mocnego kotwienia na ścianach czy na belce w stropie. Konstrukcja Atlc ciekawa, ale to wraz sporo stali a może prościej... widziałeś jak stoją przyczepy na sprzedaż pod marketami? na sztorc! Może więc prościej było by np na ścianie pod sufitem zamontować wciągarkę*, z tyłu przyczepy zamontować 2 dodatkowe kółeczka (mogą być dokręcane mogą być na stałe...) i ciągnąc za dyszel "wjechać" na ścianę.

wciągarka elektryczna pod sufitem bądź wciągarka ręczna na dogodnej wysokości plus system bloczków pod sufit.

Oczywiście wszystkie z tych rozwiązań wymagają wysokiego garażu, ale skoro chcesz tak kombinować, to rozumiem, ze Twój jest wysoki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”