Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16224
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#11

Post napisał: kamar » 08 wrz 2019, 20:41

A nie pomyliłeś luzu nawrotnego z dokładnością wykonania śruby ? Parę to ja ich już przerzuciłem i 0.05 to nawet no name nie miały.
Hiwinki z setki praktycznie nie wychodzą. Jak nie dołożysz na mocowaniu śruby to do normalnych zastosowań nie masz się czym przejmować.




Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#12

Post napisał: Avalyah » 08 wrz 2019, 22:18

Malaxis pisze:Klasa dokładności wykonania gwintu kulowego a luz nawrotny nakrętki to dwie osobne sprawy. Istnieją śruby w klasie C7 z bezluzowymi nakrętkami jak i śruby w klasie C5 z nakrętkami z luzem.
Nie mniej jednak przy wyższych klasach dokładności częściej wymaga się również bezluzowości.
Wiem, tabela w katalogu jednak wyraźnie podaje backlash zależnie od klasy dokładności, więc jakaś zależność jest.
kamar pisze:A nie pomyliłeś luzu nawrotnego z dokładnością wykonania śruby ?

j.w. Rzeczywiście u adama na filmie widać brak luzu nawrotnego, ale już przeglądając nawet to forum opinie są inne, zagraniczne fora również to sugerują.

Te podwójne nakrętki nie są aż taakie drogie, więc pewnie zainwestuję.
FTW pisze:
08 wrz 2019, 20:24
Programowe kasowanie luzu to nie jest dobry pomysł. Na pewno nie zastąpi dobrej mechaniki.
Oczywiście, dlatego mechanikę będę chciał zrobić jak najlepszą (jak chyba każdy :D) chociaż muszę powiedzieć, że na tokarce dobrze mi to działa, jak toczę jakieś okrągłe wgłębienia to z programowym kasowaniem luzu nieważne, czy muszę kasować 0,3mm czy 0,02mm, efekt jest taki sam. Zainwestowałem nawet u jednego z forumowiczów w nakrętkę z kasowaniem luzu ale koniec końców nie było różnicy dla mnie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”