Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#1

Post napisał: Avalyah » 07 wrz 2019, 14:21

Tak się zastanawiam, powoli będę chyba zaczynał zbierać komponenty do frezareczki CNC i zastanawia mnie jedna (no będzie więcej, ale chwilowo jedna :D ) rzecz - na przykładzie ruchomego stołu - jeśli stół jest na prowadnicach liniowych (czyli jak mniemam porusza się dość swobodnie bez oporów), to czy luz na śrubie dajmy na to 0,05mm nie spowoduje, że detal może razem ze stołem odskakiwać od freza? W przypadku manualnej frezarki w jakimś stopniu można sobie ścisnąć jaskółki i znacznie się to niweluje, a w lekko chodzącym CNC? Wyobrażam sobie to tak, że w tym zakresie 0,05mm można stołem poruszać swobodnie przy nieruchomej śrubie. Zastanawiam się właśnie nad zamówieniem śrub z podwójną nakrętką na ali, które luzu mieć nie powinny, z jednej strony oczywiście dla dokładności, ale z drugiej właśnie boję się też tego potencjalnego zjawiska. A docelowo chcę otrzymywać bardzo ładną powierzchnię, niekoniecznie zbierając grubym wiórem.




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5317
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#2

Post napisał: jasiu... » 07 wrz 2019, 15:46

a skąd się wzięło u ciebie pięć setek luzu to po pierwsze. A po drugie, żadnego klina tam nie będzie, żeby luz regulować?


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#3

Post napisał: Avalyah » 07 wrz 2019, 15:49

Z tego, co czytałem, to po chińskiej śrubie kulowej należy się spodziewać kilku setek luzu nawrotnego. A klin gdzie ma być, na wózkach, na nakrętce?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#4

Post napisał: adam Fx » 07 wrz 2019, 20:56

Avalyah pisze:po chińskiej śrubie kulowej należy się spodziewać kilku setek luzu nawrotnego
co prawda taką najtańszą chińską tylko jedna testowałem ale luzu 0,05 nie stwierdzałem https://youtu.be/gwhnxldWikg?t=804 ale mogłem mieć szczęście
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#5

Post napisał: Avalyah » 07 wrz 2019, 21:48

Na filmie luzu z tego co widzę 0, ciekawe, ale chyba to raczej wyjątek, niż reguła. Na naszym forum wielokrotnie czytałem, że trzeba się spodziewać luzu w okolicach 0,05mm, potwierdzają to też zagraniczne fora. Nawet Hiwin podaje dla klasy C5 0,02mm a chińskie zwykle są C7, więc wnioskując z tabelki w katalogu hiwina trzeba oczekiwać średnio 0,03mm.

Z Twojego filmu adam wnioskuję, że to o czym mówię może być problemem, bo nawet o tych 15 mikronach mówiłeś, że to potem w maszynie "wyjdzie". Jeśli chodzi o samo pozycjonowanie to można w sofcie zniwelować większość luzu, ale mi chodzi o pozostałe efekty, jak właśnie to, czy cały stół/oś nie będzie chodzić na boki w tym drobnym zakresie, bo spodziewałbym się, że negatywnie odbije to się na jakości frezowanej powierzchni.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#6

Post napisał: adam Fx » 08 wrz 2019, 13:28

a może w takim razie użyć 2 nakrętki i skasować ten luz bo faktycznie 0,05 to już sporo i może drgać
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 708
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#7

Post napisał: FTW » 08 wrz 2019, 16:24

Avalyah pisze:
07 wrz 2019, 21:48
Na filmie luzu z tego co widzę 0, ciekawe, ale chyba to raczej wyjątek, niż reguła. Na naszym forum wielokrotnie czytałem, że trzeba się spodziewać luzu w okolicach 0,05mm, potwierdzają to też zagraniczne fora. Nawet Hiwin podaje dla klasy C5 0,02mm a chińskie zwykle są C7, więc wnioskując z tabelki w katalogu hiwina trzeba oczekiwać średnio 0,03mm.

Z Twojego filmu adam wnioskuję, że to o czym mówię może być problemem, bo nawet o tych 15 mikronach mówiłeś, że to potem w maszynie "wyjdzie". Jeśli chodzi o samo pozycjonowanie to można w sofcie zniwelować większość luzu, ale mi chodzi o pozostałe efekty, jak właśnie to, czy cały stół/oś nie będzie chodzić na boki w tym drobnym zakresie, bo spodziewałbym się, że negatywnie odbije to się na jakości frezowanej powierzchni.
Lekko jest 0,05mm na Hiwinach.

Ten luz działa tak samo jak na tokarce na śrubach trapezowych - dopóki jedziesz w jedną stronę, to ten luz się skasuje, nic nie drga i powierzchnia jest ok. Przy zmianie kierunku ten luz się skasuje w drugą stronę. Na powierzchnię to raczej nie wpływa, widać czasem na detalach jak frezujesz przedmiot kwadratowy dookoła - miejsce wejścia jest widoczne. Tak samo nie zrobisz idealnego koła.


Autor tematu
Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#8

Post napisał: Avalyah » 08 wrz 2019, 19:30

FTW pisze:detalach jak frezujesz przedmiot kwadratowy dookoła - miejsce wejścia jest widoczne. Tak samo nie zrobisz idealnego koła.

Tak, wpływ luzu na kształt nawet sam tłumaczyłem kiedyś na forum, nawet w pracy magisterskiej dziabnąłem delikatnie ten temat, dlatego zdaję sobie z tego sprawę. Ale taki luz jako tako można kasować programowo.

Natomiast jeżeli dajmy na to frezuję w osi X rowek to martwi mnie czy wtedy oś Y nie będzie na boki latać, bo w tym kierunku luz nie musi być skasowany. Może pojawi się jakaś siła boczna w tym frezowaniu rowka akurat, która ten luz skasuje, ale jakbym próbował wykańczać frezem kulowym drobną warstwą to przynajmniej teoretycznie wydaje mi się, że może to być problem.
adam Fx pisze:a może w takim razie użyć 2 nakrętki i skasować ten luz bo faktycznie 0,05 to już sporo i może drgać
Dlatego od początku będę celował w podwójne, chociaż wzrost ceny jest dość spory.


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

Re: Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#9

Post napisał: Malaxis » 08 wrz 2019, 19:58

Avalyah pisze:Nawet Hiwin podaje dla klasy C5 0,02mm a chińskie zwykle są C7, więc wnioskując z tabelki w katalogu hiwina trzeba oczekiwać średnio 0,03mm.


Klasa dokładności wykonania gwintu kulowego a luz nawrotny nakrętki to dwie osobne sprawy. Istnieją śruby w klasie C7 z bezluzowymi nakrętkami jak i śruby w klasie C5 z nakrętkami z luzem.
Nie mniej jednak przy wyższych klasach dokładności częściej wymaga się również bezluzowości.


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 708
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Wpływ luzu na śrubie na powierzchnię

#10

Post napisał: FTW » 08 wrz 2019, 20:24

Avalyah pisze:
08 wrz 2019, 19:30
FTW pisze:detalach jak frezujesz przedmiot kwadratowy dookoła - miejsce wejścia jest widoczne. Tak samo nie zrobisz idealnego koła.

Tak, wpływ luzu na kształt nawet sam tłumaczyłem kiedyś na forum, nawet w pracy magisterskiej dziabnąłem delikatnie ten temat, dlatego zdaję sobie z tego sprawę. Ale taki luz jako tako można kasować programowo.

Natomiast jeżeli dajmy na to frezuję w osi X rowek to martwi mnie czy wtedy oś Y nie będzie na boki latać, bo w tym kierunku luz nie musi być skasowany. Może pojawi się jakaś siła boczna w tym frezowaniu rowka akurat, która ten luz skasuje, ale jakbym próbował wykańczać frezem kulowym drobną warstwą to przynajmniej teoretycznie wydaje mi się, że może to być problem.
adam Fx pisze:a może w takim razie użyć 2 nakrętki i skasować ten luz bo faktycznie 0,05 to już sporo i może drgać
Dlatego od początku będę celował w podwójne, chociaż wzrost ceny jest dość spory.
Programowe kasowanie luzu to nie jest dobry pomysł. Na pewno nie zastąpi dobrej mechaniki.

Oś Y nie będzie latać na boki, bo zawsze wystąpi jakaś siła boczna od freza (zależna od kąta spirali), która frez dociśnie lub odepchnie w zależności jak będziesz frezował. I w rezultacie luz się skasuje. Przy obróbce 3D będzie tak jak mówisz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”