Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła

Jeśli znasz ciekawy adres strony związanej z CNC, mechaniką lub automatyką umieść go tutaj. Zabronione jest umieszczanie linków reklamowych. Musisz mieć minimum 10 postów aby napisać coś na tym forum.
Awatar użytkownika

Autor tematu
grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1669
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła

#1

Post napisał: grg12 » 05 wrz 2019, 07:04

https://youtu.be/hAxi5YXTjEk
No I ogólnie bardzo interesujący kanał



Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła

#2

Post napisał: RomanJ4 » 05 wrz 2019, 09:05

Ciekawe czy zdało by to egzamin na amatorskim polu za pomocą ciekłego azotu?
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Autor tematu
grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1669
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła

#3

Post napisał: grg12 » 05 wrz 2019, 12:32

Autor właśnie tak robi - użył wytwornicy bo to dla niego najtańsze źródło ciekłego azotu. Ważne tylko żeby unikać nagłego szoku termicznego (wytwornica ma małą wydajność- zanim schłodziła wnętrze termosa i zaczęła skraplać powietrze minęła pewnie godzina). Swoją drogą ta "wytwornica" to też bardzo interesujące urządzenie - z tego co wiem jest to ecoś w rodzaju "odwróconego" silnika Stirlinga z helem jako gazem roboczym. O ile pamiętam skonstruowana do chłodzenia czegoś w nadajnikach sieci komórkowej.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła

#4

Post napisał: RomanJ4 » 05 wrz 2019, 12:51

Ciekawe rozwiązanie... A ciekłym z butli to trzeba by pewnie najpierw wstępnie schłodzić termos pośrednio poprzez kondukcję(radiator), a potem bezpośrednio... ciekawe...
pozdrawiam,
Roman


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła

#5

Post napisał: pavyan » 05 wrz 2019, 21:51

Mam styczność z ciekłym azotem w pracy (dostarcza go obecnie Messer), a że kiedyś miałem ambitny plan nabijania wiatrówki PCP bez sprężarki, tylko korzystając z ciekłego azotu - zapytałem, czy dostarczą mi ciekły azot do domu. Kierowca azotowego bombowca odpowiedział, że tak - nie ma problemu: płacę i mam.
Koszt był całkiem niewielki, ale to było ok. 15 lat temu - i nie wiem, czy coś się nie zmieniło.

Przechowywać trzeba to w termosie, do większych ilości stosuje się u nas kilkunastolitrowe pojemniki nazywane źródłowo "Dewarami". Nie mogą być nigdy zamknięte szczelnie, ponieważ ciekły azot bez przerwy w nich wrze (choć powoli) i faza gazowa musi mieć ujście. Jakiś czas ciekły azot się tam "ma", ale wreszcie odparuje wszystko.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)

Awatar użytkownika

Autor tematu
grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1669
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła

#6

Post napisał: grg12 » 06 wrz 2019, 08:34

Wiatrówkę PCP nabijać ciekłym azotem? Musiałeś dużo strzelać żeby wykorzystać choć 10% zanim reszta wyparowała z naczynia Dewara.
Swój pistolet PCP nabijam ręczna pompką (do 200 bar) - traktuję to jako trening. Ale butli w karabinku pewnie by mi się nie chciało - jest dużo większą. Pewnie dlatego kluby trzymają na strzelnicy butle nurkowe albo inwestują w spreżarki


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła

#7

Post napisał: pavyan » 06 wrz 2019, 09:46

No nie, skąd... nie ciekłym, ale już rozprężonym - do, powiedzmy, 200-300 barów (zależnie od wytrzymałości stosowanych kartuszy).
Z jednego litra ciekłego azotu uzyskuje się w przybliżeniu 700l gazu o ciśnieniu 1 bara - dobierając odpowiednio pojemność układu kilku połączonych kartuszy (podłączonych do butelki "głównej", tej z - początkowo - ciekłym azotem) można by uzyskać pożądane ciśnienie końcowe (200-300bar).
Dlatego, że ciekły azot dość szybko "wygotowałby" się w nieizolowanej termicznie butelce i już gazowy przepłynął do kartuszy - we wszystkich panowałoby jednakowe ciśnienie. Zamykam zawory i mam nabite kartusze - i to BEZ SPRĘŻARKI 300bar, a taki sprzęt to już trochę kosztuje.
Masa atomowa azotu to 14, tlenu 16 - więc może nawet wiatrówka miałaby nieznacznie lepsze "osiągi", może o kilka procent większą prędkość wylotową/energię. Choć najlepsze osiągi (ale nie cenowo :D ) byłyby jednak na sprężonym helu.

Pomysł był, ale umarł... bo latka lecą i inne sprawy okazują się dużo ważniejsze.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)

Awatar użytkownika

Autor tematu
grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1669
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Wpływ obróbki krigenicznej na wiertła

#8

Post napisał: grg12 » 06 wrz 2019, 10:42

O osiągach nie pomyślałem - ale ciekawe czy użycie czystego azotu nie poprawiłoby powtarzalności... Na moim poziomie z pewnością nie da zauważenia, ale nie zdziwiłbym się gdyby zawodnicy olimpijscy mieli butle z ulubioną mieszanką :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Linki”