Rysunek skomplikowanej bryły obrotowej.

Dokumentacja techniczna.

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

Rysunek skomplikowanej bryły obrotowej.

#1

Post napisał: Laki_88 » 02 wrz 2019, 13:29

Cześć.

Mam bryłę jak na załączonym obrazku i mam do niej zrobić rysunek płaski. Może ktoś doradzić jak się do tego zabrać? Obrazek

Dodane 6 minuty 25 sekundy:
Dodatkowo czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy te symbole stosowane w ten sposób są poprawne?
Obrazek




kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Rysunek skomplikowanej bryły obrotowej.

#2

Post napisał: kubus838 » 02 wrz 2019, 13:30

Witam

A czasem nie chodzi o rysunek płaski w kilu rzutach? Bo z tego co widzę to ta bryła nie jest symetryczna. Jakby to był zwykły walec to wiadomo, że bryłą przestrzenna i jeden rzut.

robert


Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

Re: Rysunek skomplikowanej bryły obrotowej.

#3

Post napisał: Laki_88 » 02 wrz 2019, 13:35

kubus838 pisze:
02 wrz 2019, 13:30
Witam

A czasem nie chodzi o rysunek płaski w kilu rzutach? Bo z tego co widzę to ta bryła nie jest symetryczna. Jakby to był zwykły walec to wiadomo, że bryłą przestrzenna i jeden rzut.

robert
To będzie korpus narzędzia skrawającego. muszę na nim z wymiarować przede wszystkim poszczególne średnice. zrobiłem już rysunki szczegółów, ale jak zrobić rysunek główny?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Rysunek skomplikowanej bryły obrotowej.

#4

Post napisał: WZÓR » 04 wrz 2019, 07:41

Laki_88 pisze:
02 wrz 2019, 13:35
.... zrobiłem już rysunki szczegółów, ale jak zrobić rysunek główny?
A ja myślałem , że rysunki wykonuje się odwrotnie.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rysunek skomplikowanej bryły obrotowej.

#5

Post napisał: Butler » 04 wrz 2019, 09:08

Ja to nie bardzo pojmuję te ciągłe parcie na rysunek techniczny przy obecnym bardzo popularnym zastosowaniu programów CAD/CAM.
Nie to że nie cenię inżynierii prawidłowego wykonania dokumentacji, jak dostaję do pracy dokumentację papierową np. Cegielskiego to jestem często pod wielkim wrażeniem z jaką to pieczołowitością była wykonywana. No właśnie słowo klucz - była. To było kilka dekad temu... Umiejętności w tej dziedzinie jednak drastycznie spadły, dostać teraz rysunek wykonany ze sztuką graniczy z cudem.
Ludzie tworzą rysunki "na odwal" z automatu programów cadowskich, w których jest pełno błędów, braków i albo trzeba dzwonić, albo prosić o bryłę.
Z zaprzyjaźnionych firm większość zleceń to najczęściej .DXF, standardem staje się Parasolid, STEP lub pokrewny format. PDF z rysunkiem technicznym i tabelką to u nas coraz częściej jakiś tam tylko dodatek gdzie człowiek najwyżej zerknie jaka tolerancja czy gwint, z tym że takie informacje także się w bryle umieszcza i papier lub opcja 2D staje się po prostu zbędna. Wszelkie niezbędne informacje są w pliku.
Pewnie że są zakłady gdzie przebieg zlecenia to niemal rytuał, odejście od tego schematu to dla niektórych jest równoznaczne niemal z bluźnierstwem ;)
Po wykonaniu projektu w biurze inżynierskim jest często osoba odpowiedzialna za stworzenie dokumentacji papierowej / 2D. Drukuje się to na A2 czy nawet A1, dumnie się kroczy do operatora CNC i wiesza na dużej tablicy. A taki operator przerzuca to z powrotem na wersję elektroniczną i klika kilkadziesiąt współrzędnych z rysunku by stworzyć program... Robiłem tak przez kilka lat na sterowaniu iTNC 530 w Thyssen Krupp i z perspektywy czasu uważam to generalnie za stratę produktywnego czasu - z wyjątkami oczywiście.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Rysunek skomplikowanej bryły obrotowej.

#6

Post napisał: WZÓR » 04 wrz 2019, 12:56

Butler pisze:
04 wrz 2019, 09:08
..... Umiejętności w tej dziedzinie jednak drastycznie spadły, dostać teraz rysunek wykonany ze sztuką graniczy z cudem.
Ludzie tworzą rysunki "na odwal" z automatu programów cadowskich, w których jest pełno błędów, braków i albo trzeba dzwonić, albo prosić o bryłę.
.....
Z automatu ( byle jak) to każdy potrafi ...... , a narysować to już trzeba umieć.

p.s.
Wykonanie rysunku podstawowych trzech rzutów metodą europejską z modelu ( bryły) detalu dla niektórych ...... , fakt - jest to dużym wyzwaniem.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Rysunek skomplikowanej bryły obrotowej.

#7

Post napisał: kamar » 04 wrz 2019, 13:36

Zaczynasz jak Bartek :) Wyzwanie czy nie to faktu nie zmienia , że bez sensu. I co mu z tego zwymiarowanego rysunku ?
Zaplanuje sobie miejsce na półce ? :)

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Rysunek skomplikowanej bryły obrotowej.

#8

Post napisał: WZÓR » 04 wrz 2019, 15:09

kamar pisze:
04 wrz 2019, 13:36
..... I co mu z tego zwymiarowanego rysunku ? ....
Cytując gościa
....Mam bryłę jak na załączonym obrazku i mam do niej zrobić rysunek płaski .....
..... , widać , że potrzebuje. :D

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Zwieszony
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 17 cze 2015, 19:51
Lokalizacja: Wroc / Oława

Re: Rysunek skomplikowanej bryły obrotowej.

#9

Post napisał: Zwieszony » 05 wrz 2019, 14:44

A ja tam głównie pracuję na bryłach 3D / 2D- dxf. i rysunku pomocniczym z wymiarami gabarytowymi i tolerancjami.
Zresztą zlecenie czegoś do obróbki 3D bez przesłania owego modelu jest wg. mnie bezsensu. No ale oczywiście jak kto woli, chociaż w poprzedniej firmie miałem identycznie jak Butler napisał, po to projektowałem w CADzie by później wymiarować to do pdf'a :)


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Rysunek skomplikowanej bryły obrotowej.

#10

Post napisał: kamar » 05 wrz 2019, 16:27

Butler pisze:
04 wrz 2019, 09:08
Nie to że nie cenię inżynierii prawidłowego wykonania dokumentacji,
Za moich czasów to takie cóś robił technik - kreślarz i miał specjalne miejsce na swoje nazwisko w tabelce :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”