Uchwyt do wiertarki stołowej

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
zyx5050
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 209
Rejestracja: 27 lip 2019, 12:24

Uchwyt do wiertarki stołowej

#1

Post napisał: zyx5050 » 27 lip 2019, 12:30

Wie ktoś jak ściągnąć ten uchwyt z wiertarki stołowej? Próbowałem zbijać, stukać, pukać, podbijać tym ściągaczem do uchwytów i ani drgnie.
Uchwyt to PTRK 16 stary model, mam jeszcze PTRK 13, ale nie wiem czy pasuje do tej wiertarki mimo, że obwód tego bolca jest taki sam jak do PTRK 16.
Z boku stożka zauważyłem też otwór, próbowałem tam zbijać, ale nic to nie daje, nie ma żadnego oznaczenia tam w środku. Również w środku uchwytu nie ma też żadnej śruby mocującej.

Obrazek
Obrazek
to jest PTRK-13
Obrazek




dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Uchwyt do wiertarki stołowej

#2

Post napisał: dudziak4 » 27 lip 2019, 12:47

Jak opuścisz trochę pinole powinno być okienko (taka fasola na przelot) a na trzpieniu z futerkiem płetwa którą w tym okienku powinno być widać, wybija się to tak zwanym klinem. Gniazdo jak i trzpień futerka powinny mieć stożek jaki to już zależy od wielkości wiertarki w małych stołowych jest to zazwyczaj morse'a 2

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Uchwyt do wiertarki stołowej

#3

Post napisał: RomanJ4 » 27 lip 2019, 12:56

Sprawdź czy nie ma wewnętrznej śrubki podtrzymującej(lewy gwint) wewnątrz uchwytu, choć w starych wiertarkach ze stożkiem Bxx
Obrazek
raczej mało podobne. A ściągniesz klinem/lub dwoma
wiertarka-stolowa-wymiana-uchwytu-t89389.html
Obrazek
ObrazekObrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
zyx5050
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 209
Rejestracja: 27 lip 2019, 12:24

Re: Uchwyt do wiertarki stołowej

#4

Post napisał: zyx5050 » 27 lip 2019, 13:38

Żadnego okienka nie widzę oprócz tego otworu co wrzuciłem w 2 zdjęciu, a opuszczać za bardzo nie chcę bo ta pinola wiertarki porusza się za pomocą koła zębatego w środku i jak za bardzo wysunę to wypada. Z resztą na pewno nie ma czegoś takiego, bo to jest jakiś stary typ - samoróbka prawdopodobnie - nie żadna WS 15 np.
Takiego ściągacza nie mam, ale prowizoryczny też z takim wcięciem, próbowałem podważać pomiędzy uchwytem, a tą wystającą tuleją pod pierścieniami.
Śruby wewnątrz uchwytu też nie ma.


pitsky
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 470
Rejestracja: 06 maja 2005, 09:58
Lokalizacja: lublin

Re: Uchwyt do wiertarki stołowej

#5

Post napisał: pitsky » 27 lip 2019, 14:58

zyx5050 pisze:
27 lip 2019, 13:38

Takiego ściągacza nie mam, ale prowizoryczny też z takim wcięciem, próbowałem podważać pomiędzy uchwytem, a tą wystającą tuleją pod pierścieniami.
żadne tam podważać, ściągacz musisz wbić między uchwyt a tuleję - i musi być to klin tak jak na zdjęciach wyżej.


Autor tematu
zyx5050
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 209
Rejestracja: 27 lip 2019, 12:24

Re: Uchwyt do wiertarki stołowej

#6

Post napisał: zyx5050 » 27 lip 2019, 15:28

No to takiego klina nie mam, a kupował specjalnie nie będę chyba, że da się zrobić jakiś prowizoryczny?


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Uchwyt do wiertarki stołowej

#7

Post napisał: pavyan » 27 lip 2019, 22:32

Da się zrobić, a najlepiej dwa identyczne. Na mocno upartego kątówką, ale same skosy przydałoby się wykonać na frezarce - powinny być równe płaszczyzny i kąty.
W tym wypadku wygląda na to, że wrzeciono nie ma gniazda Morse'a, i skrócony stożek B jest jego integralną częścią. Tak było chyba np. w wiertarce WS-13; konstrukcja uproszczona, zupełnie nie-uniwersalna.
Najlepszą metodą w tej sytuacji jest zastosowanie DWÓCH identycznych klinów "przeciwbieżnie" - aby nie uszkodzić wrzeciona i/lub łożysk - bo wygląda że tu uchwyt się zablokował czy zapiekł na stożku (może rdza?)
Dwoma klinami działa się symetrycznie, bardzo dużą siłą i statycznie, można je ściskać nawet solidnym ściskiem stolarskim ale lepiej jakimś imadłem.
Wytworzona z pomocą dwóch klinów siła działa tylko osiowo, stara się zrzucić uchwyt - nie ma niebezpieczeństwa zgięcia trzpienia lub uszkodzenia łożysk.
Pojedynczym klinem też na upartego można zadziałać w przybliżeniu podobnie, ale to już akrobacje są.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Uchwyt do wiertarki stołowej

#8

Post napisał: RomanJ4 » 27 lip 2019, 22:50

Dwoma klinami działa się symetrycznie, bardzo dużą siłą i statycznie, można je ściskać nawet solidnym ściskiem stolarskim ale lepiej jakimś imadłem.
Obrazek Obrazek
Przed ściąganiem polej penetratora, jeśli jest zapieczony na rdzy to trochę odpuści...
A kliny nie muszą być perfekcyjne, wystarczy, że złożone razem dadzą mniej więcej równoległe powierzchnie zewnętrzne... Warto sobie zrobić i na przyszłość..

No i teoretycznie, jeśli to samoróbka to jeszcze istnieje możliwość, że uchwyt jest wkręcany na gwint jak w wiertarkach(choć tu nie wygląda-wtedy korpus uchwytu nakręcałby się aż do czoła wrzeciona, nie byłoby widać zatoczenia)
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
zyx5050
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 209
Rejestracja: 27 lip 2019, 12:24

Re: Uchwyt do wiertarki stołowej

#9

Post napisał: zyx5050 » 28 lip 2019, 10:37

Przy okazji, wie ktoś może dlaczego podczas wiercenia nawija mi materiał na wiertło już w ostatniej fazie jak przewiercam go na wylot? Nawet przy lekkim dociskaniu potrafi zblokować i nawinąć np. płaskownik, czy kształtownik na wiertło i muszę go zbijać młotkiem, albo potrafi nawet zablokować silnik. Jak oglądam w internecie to nigdy nikomu nie blokuje, ani nie nawija materiału na wiertło, co jest dla mnie dziwne bo nie wiem dlaczego tak się u mnie dzieje. Jak przymocuję ściskami wiercony materiał to blokuje silnik i muszę szybko wyłączać.

Kolejna rzecz którą zauważyłem to, że podczas wkładania wiertła do uchwytu i skręcania go kluczykiem zawsze wiertło układa się pod lekkim kątem i jak już zacznę wiercić i wyprowadzam wiertło z otworu, aby wyrzucić trochę wiórów i przy ponownym zbliżeniu wiertła do otworu pojawia się straszne bicie. W tego typu wiertarkach jest to raczej normalne, ale tutaj bardzo wyczuwalne. Może przez to, że wiertło jest pod skosem i dlatego nawija mi wiercony element, albo blokuje silnik?

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11569
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Uchwyt do wiertarki stołowej

#10

Post napisał: RomanJ4 » 28 lip 2019, 11:45

Jeśli wiertarka ma luz oosowy na wrzecionie to tak będzie się działo bo w momencie przebijania materiału wrzeciono "skoczy" do przodu pod wpływem siły docisku(a bez niej wiertło by się ślizgało a nie wierciło) podobnie jest przy przecinaniu nożem na tokarce, dlatego trzeba kasować luzy.
W tym momencie wiertło już nie skrawa spiralnie małą głębokością po całym obwodzie otworu tylko ostrze nagle przebija materiał punktowo, a nie zeskrawana jeszcze warstwa materiału ma zazwyczaj grubość większą niż wcześniej normalna głębokość skrawania na obrót i znaczna wytrzymałość mechaniczną. skutkuje to często połamanie mniejszych wierteł, zakleszczeniem grubszych i zatrzymanie obrotu jeśli materiał jest mocno zamocowany, lub wyrwaniem i obrotem materiału jeśli napęd jest dostatecznie mocny a zamocowanie niewystarczające.
Dlatego przy dowiercaniu otworu należy zmniejszać stopniowo siłę docisku(na wyczucie), ale jeśli jest wspomniany luz osiowy wrzeciona to i tak pozwoli "skoczyć" wiertłu...
pozdrawiam,
Roman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”