Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#11

Post napisał: ARGUS » 17 lip 2019, 00:29

relaxxis To może podziel sie swoim sterowaniem - pomysłem na sterowanie z innymi.
Daj jakieś konkrety , parametry symbole , moce ,litry, czas.........
To co do tej pory napisałeś to beletrystyka a na forum przydałby się poradnik albo instrukcja.




kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16209
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#12

Post napisał: kamar » 17 lip 2019, 05:30

ARGUS pisze:
17 lip 2019, 00:29
to beletrystyka
Ładnie to nazwałeś :) Miałbym inne określenie na taką pisaninę bez konkretów :)


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#13

Post napisał: relaxxis » 18 lip 2019, 08:56

IMPULS53 ... Odzywają się , bo nie zrozumieli tematu... najczęściej tacy którzy nigdy nawet nie widzieli na własne oczy frezarki CNC, a o budowie sterowania to wiedzą tyle co z forów i teoretycznych opisów..

Jak zapytasz producenta samochodów czy hamulce są w 100 % bezpieczne to oczywiście odpowie że TAK, ale wiadomo, że bywają wyjątkowe przypadki awarii /pęknie przewód, złamie się pedał itp itd/
Tu chodzi o to czy dział poprawnie i nie gubi kroków w czasie frezowania, a nie gdy jest awaria....
Inaczej producenci silników krokowych i wszelkiej maści sterowań maszyn zbankrutowaliby .... :)

Sterowanie krokowe powinno być niezawodne, oprócz nagłych wyjątkowych przypadków awarii.!
A jeśli sterowanie już przy testach bez obciążeń gubi kroki to to jest totalny szmelc!

A garażowe sterowania są z byle czego i jakoś tam zaprojektowane , aby tylko działało i bywa, że już przy testach nie dają rady. Zapytajcie jakie testy robi taki garażowiec to ci szczęka spadnie .. nawet nie wiedzą jak poprawnie przetestować i na co zwraca się uwagę... np. interpolacja ruchu itd.

Temat zrozumiał ak47, bo jest praktykiem, który sam zbudował sterowanie.
I potwierdził, że może zrobić bardzo dobre sterowanie nawet bez sprzężenia zwrotnego.
Zaciekawiła mnie jego opinia o ZELRP, ale jak sam pisze nie jest przeznaczone dla silników o większej mocy.

Wy ciągle o sprzężeniu zwrotnym, które wiadomo, że można zastosować, a ja o sterowaniu krokowym bez sprzężenia zwrotnego...

Dodane 18 minuty 17 sekundy:
...a i przyznam się, że celem było właśnie ewentualny opis mojego sterowania, ale zakończy się "beletrystyką", bo wy tu wszystko wiecie najlepiej i poziom odpowiedzi bywa z innej bajki... szkoda nerwów , a i pewnie zostałbym wciągnięty w dalsze teoretyzowanie na co nie mam czasu i już ochoty.. bo musiałby się zacząć od podstaw i trwać wiele dni... piszcie do ak47 może on ma więcej czasu i cierpliwości
dacie sobie radę :)


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#14

Post napisał: Kazik_Wichura » 18 lip 2019, 09:07

To czemu zaczynałeś ten temat? Brakuje sławy, chcesz uznania? Chcesz ponarzekać na jakąś firmę, która robi kiepskie sterowania?
Nie przedstawiłeś nic o czym można by dyskutować a chętnie dowiedział bym się o co Ci właściwie chodzi.
Zbudowałem kilka maszyn na krokowych silnikach i jakoś do tej pory pracują. Bez sprzężeń i odczytów. Sterowania dobrane do urządzenia i pracują po kilka lat z mniejszym i większym obłożeniem. Robione w garażu i w garażu testowane.
Tak więc opisz o czym mówisz, może nauczę się czegoś nowego.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7545
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#15

Post napisał: IMPULS3 » 18 lip 2019, 16:30

relaxxis pisze:Jak zapytasz producenta samochodów czy hamulce są w 100 % bezpieczne to oczywiście odpowie że TAK, ale wiadomo, że bywają wyjątkowe przypadki awarii /pęknie przewód, złamie się pedał itp itd/


Własnie nie do końca. W latach 90-tych jechałem z kolegą Renault 19, a ze kolega miał cieżką nogę to przyciskał i mocno hamował na kilku zakrętach. Nie bylo to jakieś szaleństwo ale wystarczylo aby po kolejnym hamowaniu hamulec przestał hamować... nie wiem co się stało, czy zagotował się płyn w zaciskach, czy spałiła się okladzina ale fakt jest taki że hamulce nie zadziałały. Na szczęscie na prostej więc bez konsekwencji ale nie do końca wierzę od tamtej chwili ze są 100% bezpieczne. :) Oczywiscie jak przestygły to wszystko było ok.

To samo jest ze sterowaniem. Jeśli ktoś zrobi jakieś dokładne pomiary i stwierdzi ze srednio co 10.000 obrotów silnik zgubi krok to fakt jest taki ze gubi i koniec. Pytanie czy komuś to przeszkadza czy nie. Natomiast jeśli gubi co 100 obrotów to faktycznie szkoda takie sterowanie zakładać.
Wiec jak podasz jakieś konkretne wartości to wtedy ten temat i cała dyskusja bedzie miała sens a tak to nie do końca wiadomo o co chodzi. Przynajmniej w kwestii krokowców bez sprzężenia zwrotnego.
A skacząc troche dalej i kończąc temat to dla mnie jeśli ma być sprzeżenie zwrotne to jedyne co ma sens to liniał na osi który da informacje o faktycznym przesunięciu osi.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#16

Post napisał: relaxxis » 22 lip 2019, 08:35

celem była PRZESTROGA przed cwaniakami wciskającymi nieświadomym szmelc, chyba umiesz czytać ze zrozumieniem , jak nie... przeczytaj pierwszy post jeszcze raz albo dwa... :)
Kazik_ może coś zrobiłeś w garażu i ładnie pracuje... nie przeczę.... ale jakie ma możliwości /maksymalne/ twoje sterowanie to dopiero wyszłoby przy testach, bo może twoje jest dobre tylko do wycinania formatek :)
Wyraźnie zaznaczyłem, że właśnie naciąłem się na partacza od sterowania.... nie będę pisał kto, bo jak pisałem zwrócił pieniądze, ale dopiero po 4 miesiącach przelał na konto! A ich "jenżynier" okazał się durniem do kwadratu bez podstawowej wiedzy o podzespołach które montuje... i ich kompatybilności. sam im musiałem tłumaczyć i poprawiać złe połączenia i ustawienia, ale i tak było do d.....
Rozumem twoje niezadowolenie, bo trafiło do twojego ogródka i musisz bronić swojej posesji... :)

Tak jak każdy amator CNC zaczynałem do zera, z wykształcenia jestem chemikiem, a nie elektroniki/automatyk, więc musiałem poświęcić nie mało czasu na poradzenie sobie z zaprojektowaniem sterowania i nie ukrywam, też wzorowałem się na kilkunastu projektach , ale nie polskich... /właściwie samych zdjęciach i jednym chińskim schemacie/
I jestem z tego i z siebie bardzo zadowolony:) bo dałem radę... a udostępnianie schematów i opis ... wybacz za dużo pracy na oddawanie za free.

Impul53 to takie dywagacje hamulcowe... na to szkoda prądu :) dokładnie wyliczyć ile kroków i kiedy to chyba trzeba opracowania naukowe :) w tym spartaczonym gubiło bez liku, oczywiście mówię o sterowaniu za nie mniej niż 5.000 , a nie składaku z garażu, bo tu to wiadomo, że możesz liczyć na to co opisałeś...
Jeśli silnik przy prostym teście /bez obciążeń/ zgubi 1 krok lub wytnie nieprawidłowy model to już wiadomo, że coś jest źle.... tylko czy wiesz co i jak powinno się testować.... bo np. dla tych od spartaczonego sterowania z fontannami cały test to była jedna lina ukośna :)

Właśnie skoczyłem frezować model 3D zębatkę kontową , olbrzym fi 700 mm /tu widać tylko wyfrezowane same zęby/, będzie dolewana metodą na tracony wosk...
Model wykonany w specjalnym tworzywie z prędkością 3000mm/min... skok 0,2mm
Jak widać powierzchnia niemal lustro... czas 14 godzin, podzielone na 3x.
Tworzywo jest moim "patentem", tutaj akurat to moja dziedzina, więc wiedziałem jak ugryźć temat. :)
bo to co jest na rynku jest bardzo drogie i nie daje takich możliwości.
To tworzywo jest jednorodne, lżejsze od wody i można frezować zgrubnie z maksymalnymi prędkościami na nawet głębokość 30 mm, frezem fi np 8mm.... frezuje się jak w maśle... a potem dogładzić na lustro... bajka :)
Zastanawiam się, czy nie zacząć produkować samych bloków do frezowania...
Obrazek


Kazik_Wichura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 284
Rejestracja: 31 lip 2007, 20:58
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#17

Post napisał: Kazik_Wichura » 22 lip 2019, 09:50

Chcesz nasz przestrzec a nie piszesz przed kim. Tak więc kiepska to przestroga, raczej bicie piany. Po Twoim wpisie powinniśmy podejrzewać wszelakich producentów sterowań.
A co do reszty to mi się nie chce bić piany, bo to i tak nic nie da.
Pozdrawiam i życzę powodzenia


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7545
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#18

Post napisał: IMPULS3 » 22 lip 2019, 11:57

relaxxis pisze: dokładnie wyliczyć ile kroków i kiedy to chyba trzeba opracowania naukowe :) w tym spartaczonym gubiło bez liku, oczywiście mówię o sterowaniu za nie mniej niż 5.000 , a nie składaku z garażu, bo tu to wiadomo, że możesz liczyć na to co opisałeś...


Zadne naukowe wyliczenia nie są potrzebne. Wystarczy puścić oś aby pracowała na tyle ile potrzebujemy a pózniej zjechać do ustalonej pozycji np. na czujnik.
Co do sterowania i wykonania go przez kogoś to powiem tak. Gdybyś zadał pytanie na forum kto mi wykona za ileś tam to nie miałbyś gotowe wypowiedzi osób które by się zgłosiły, ewentualnie polecane osoby przez tutejszych użytkowników. A skoro robisz coś tam cichaczem nikomu nic nie mówiąc to pretensje miej do samego siebie.
Niestety jest to stały problem na forum że ktoś robi coś cichaczem a póżniej się zgłasza że ma jakiś problem. A w wielu przypadkach wystarczyło założyć temat i sporo uwag krytycznych (najważniejszych) by się pojawiło i wielu problemów by można uniknąć. Ja przyznam że tego nie rozumiem dlaczego tak jest. Może mentalność malutkich polaczków czyli samemu szpiegować a nie dać się szpiegować. :P


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#19

Post napisał: relaxxis » 26 lip 2019, 09:33

Dokładnie większość waszych odpowiedzi to puste bicie piany... niestety typowe w polskim stylu " jam jest mądraliński łeb więc się doczepię do czegoś tam i jeszcze do tamtego".. bo ktoś "cichaczem" zaprojektował sobie sterowanie, niestety zmartwię was: nie ściągniecie mnie na swój poziom odpowiedzi... :)

Impuls53 o czym ty piszesz.... ty tylko opisujesz czy został zgubiony krok w osi Z... :)
to zjawisko jest bardziej złożone i może występować we wszystkich osiach XYZ lub kombinacjach osi i może być kompletnie nielogiczne.... wiec spróbuj to wówczas przeanalizować co może być powodem i dlaczego, że akurat np X gubi kroki o jakąś zmienną wartość w jednym kierunku... przy reliefie... itp itd

Czy ja mam do kogoś pretensje? :)
Niby o co? nie widzę takiej intencji w moim wątku...

Pytać na forum... o podstawy to można, ale o sterowanie to już sobie darowałem...
i daj spokój .. niestety tutaj za dużo "łekspertów" a każdy wie wszystko lepiej... widać po dyskusjach , a który ma rację ?
więc chyba lepiej samemu zgłębić temat...
I aby sterowanie było niezawodne trzeba dodać kilka podzespołów o których nikt z was nawet nie wspominał, więc z kim miałbym dyskutować? To by się dopiero rozpętała nagonka szczekaczy...:)

I czy do was nie dociera, że samo przestrzeganie przed sprzedającymi lipne sterowanie to już jest ważna informacja dla kupujących, który jest zielony w temacie... ja byłem i wołałbym wiedzieć wcześnie, że trzeba być ostrożnym i najlepiej popytać nawet na tym forum czy nie kupię szmelcu... bo z odzyskaniem pieniędzy może być duży problem.... było tu już kilka takich tematów.
A kto jest bardziej bystry i tak wyciągnie dużo informacji z mojego wątku...


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Niezawodne Sterownanie frezarek CNC

#20

Post napisał: oprawcafotografii » 26 lip 2019, 10:55

relaxxis pisze:
26 lip 2019, 09:33
Dokładnie większość waszych odpowiedzi to puste bicie piany......

Masz lustro w domu? Nie? No to czas najwyższy kupić :)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”