skalowanie plotera step2cnc

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu STEP2CNC

Autor tematu
KLC
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:32
Lokalizacja: Opolskie

skalowanie plotera step2cnc

#1

Post napisał: KLC » 21 mar 2008, 16:52

Jako nowy użytkownik witam wszystkich użytkowników tego forum!

Wykonuję ploter (zajmuję się tylko jego częścią elektryczną) i generalnie mam prawie wszystko, robię rysunek w eduCadzie, wysyłam do step2cnc i wszystko dziala. Silniki pracują jak powinny. Problem jest kiedy próbuję maszynę wyskalować tj. spowodować żeby wszystkie posuwy wróciły na zamontowane krańcówki, liczniki się wyzerowały i posuwy z nich zjechały na zadaną pozycję. Opcja ta znajduje się w zakładce "ustawienia sterownika". Po jej wybraniu i potwierdzeniu mam stuporocentowy (czyli za każdym razem) zwis programu. Zainstalowałem Step2cnc na trzech komputerach i wszędzie jest to samo! Miałem nadzieję że jakiś program za to odpowiada (żadna z tych trzech instalacji windows nie była "swieża"), ale dzisiaj złożyłem nowy komputer (desktop) do tego plotera specjalnie kupiony, zainstalowałem swieżutki windows xp pro SP2 i sterowniki,następnie Step2cnc i jest dokładnie tak samo!!! Co robię źle??? Spotkał się ktoś z czymś takim???

Kłopot jest o tyle poważny że na dniach mam robić drugi ploter, powiedziałem klientowi że znalazłem fajne oprogramowanie łatwe w obsłudze a tu taki klops...

Poza tym oba programy pracują świetnie.
Bardzo prosty interfejs i fajna obsługa programu.



Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 21 mar 2008, 20:12

Chyba najszybciej będzie kontaktować się z producentem oprogramowania. Skro to zwis softu na 3 rożnych maszynach to niemal w 99,9% błąd oprogramowania.


Autor tematu
KLC
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:32
Lokalizacja: Opolskie

#3

Post napisał: KLC » 21 mar 2008, 21:12

tez tak sobie pomyślałem, ale jestem ciekaw jak ta funkcja działa u innych użytkowników Step2cnc.
Zresztą autor jest uczestnikiem tego forum...

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 22 mar 2008, 10:12

Panowie - sprawdziłem w kodzie, dlaczego tak się dzieje. Sprawa jest prozaiczna - podejrzewam, że kol. KLC nie ma podłączonej którejś z krańcówek (np. Z). Program wykonuje następujący algorytm w pętli: pozycjonuje się na krańcówkę Z, potem Y, a potem X. Więc, jeśli krańcówki Z nie ma następuje pętla nieskończona - program się zawiesza.

To samo będzie przy włączeniu opcji sprawdzaj krańcówki (w czasie pracy). Ponieważ najprawdopodobniej Z będzie niepodłączona - od razu program będzie przerywał pracę.

Otóż pisząc program nie brałem pod uwagę, że w maszynach, w których będziecie chcieli pozycjonować się na krańcówki będzie ich mniej niż 3. W następnej wersji programu wprowadzę odpowiednią korektę tego problemu.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: qqaz » 22 mar 2008, 10:45

I tak za ciosem - w konwersji dołożyć możliwść obrotu trajektorii o zadany kąt oraz klawisz z funkcją "centrowanie wg otworu" ( z podwójnym odbiciem od ścianki otworu)


Autor tematu
KLC
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:32
Lokalizacja: Opolskie

#6

Post napisał: KLC » 22 mar 2008, 17:06

Naprawione!!!
Po zasymulowaniu tej krańcówki program rzeczywiście się nie wiesza tylko następuje ruch osi. Obrazek
Nie pomyślałem o tej krańcówce... Obrazek
Mam nadzieję że teraz mam już wszystko...
Po Swiętach walczę dalej.

Dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 23 mar 2008, 09:08

qqaz pisze:I tak za ciosem - w konwersji dołożyć możliwść obrotu trajektorii o zadany kąt oraz klawisz z funkcją "centrowanie wg otworu" ( z podwójnym odbiciem od ścianki otworu)
Obrót o dowolny kąt mam wpisany na listę rzeczy do dorobienia (tylko w PLT). A centrowanie wg otworu jest tak naprawdę zrobione - przesuń o zadany wektor.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#8

Post napisał: qqaz » 25 mar 2008, 00:09

Piotr Rakowski pisze:A centrowanie wg otworu jest tak naprawdę zrobione - przesuń o zadany wektor.
to jest tylko zastosowanie rezultatu jakim jest uzyskanie wartoćci przesuniecia. A chodzi o wyznaczenie tego wektora a nie tylko o samo przesuniecie.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 25 mar 2008, 07:37

Kol. qqaz - chyba jestem za głupi, bo w ogóle "nie rozumiem o czym do mnie rozmawiasz"?
Możesz to wyjaśnić?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: qqaz » 25 mar 2008, 09:25

Mogę, oczywiście :wink:
Kiedyś już to zgłaszałem - ręcznie wchodzimy czujnikiem do otworu tak że końcówka bedzie trafiać w jego ścianki. Naciskamy magiczny funkcyjny klawisz i maszynka rusza szukać scianek najpierw w X - ustawi się centralnie pomiedzy nimi, nastepnie Y i juz mamy srodek otworu ( tylko dla dokładności trzeba powtórzyć to 2x)- tu operator zrobi co zechce - może wyzerować liczniki XY czy też zapamietać te współrzedne wzgledem zera trajektorii ( bo sobie na kartce zapisze) lub przesunąć program o znaleziony wektor już istniejacą procedurą ( co sprowadza się do zerowania liczników w nowej pozycji maszyny).
I własnie tu chodzi o tę procedurę poruszania maszyną która sama znajdzie współrzędne osi otworu względem "obczujnikowanych " jego ścianek - stąd klawisz funkcyjny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „STEP2CNC”