Stół podciśnieniowy ??? Pytania

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Grzegora
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 24 cze 2007, 15:46
Lokalizacja: Trójmiasto

Stół podciśnieniowy ??? Pytania

#1

Post napisał: Grzegora » 26 lut 2008, 10:57

Witam

Od 9 lat pracuję na ploterze firmy OBRUSN.
Obecnie jestem w trakcie oczekiwania na nową drugą maszynę ze stołem podciśnieniowym.

Nigdy nie miałem do czynienia z takim stołem.
Pomimo że przejrzałem forum odnośnie stołów podciśnieniowych, nasuwa mi się kilka pytań.

1. Producent maszyny zaleca zastosowanie pompy próżniowej o wydajności 190m3
Posiadam pompę próżniową o wydajności 40m3. Dodatkowo zamierzam pomiędzy maszyną a pompą próżniową zamontować zbiornik o pojemności ok. 300 litrów tak aby pompa nie załączała się co chwila. Moje pytanie czy przy takim rozwiązaniu materiał będzie dobrze przytrzymywany. Dołączam rys. jaki wykonał dla mnie kolega który ma większe pojęcie ode mnie w tej kwestii.

2. Czy podczas cięcia tworzy sztucznych typy PCV, plexii otwory które będą zasysać materiał nie będą się zapychać od wiórów i pyłu. Czytałem o stosowaniu jakichś specjalnych mat które kładzie się pod materiał.
Załączniki
pompa1.jpg
pompa1.jpg (79.81 KiB) Przejrzano 2509 razy



Tagi:


mi-cnc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 11 gru 2006, 21:13
Lokalizacja: Radom

#2

Post napisał: mi-cnc » 26 lut 2008, 21:41

Moim zdaniem materiał nie będzie gorzej trzymany niż w układzie bez zbiornika ale z dużą pompą.
Na schemacie brakuje filtra pomiędzy zaworami kulowymi a trójnikiem.
Częstotliwość załączeń pompy będzie funkcją wielkości zbiornika, częstotliwości zmian materiału i nieszczelności.
Powodzenia.


jasiugo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2007, 14:32
Lokalizacja: ok.Lublińca

#3

Post napisał: jasiugo » 26 lut 2008, 23:34

NIe napisałeś jak dokładnie wygląda ten stół.Widziałem do tej pory dwa rodzaje:
jeden to tylko płyta z nawierconymi otworami rozstawionymi w równych odstępach,a drugi to belki ze ssawkami.
W pierwszym przypadku to zwykła płyta z MDF-u z otworami w krztałcie lejka,przykryta (przez producenta) zwykłym sztruksem,jako pompe zastosowano wentylator.Na stole koledzy mocują frąty meblowe na polerce ,a "wolne"mijsca zakrywają kawałkami płyty ,aby zapobiec "uciekaniu"podciśnienia.
Natomiast drugie to przesuwne ssawki z zaworkami .Ssawki ustawia się wtedy tak, aby znajdowaly się w miejscach, w których frez podczas frezowania nie przechodzi na wylot.Jeżeli to nie możliwe, to dorabiam sobie odpowiednie podkładki.W tym przypadku dochodzi czasami do zatkania otworków,ale przedmuchuję je sobie sprężonym powietszem. W układzie podciśnienia zastosowany jest filtr który zapobiega przedostaniu się kurzu i wiurów do vacum pompy.Dodam że układ nie posiada żadnego zbiornika ,a pompa pracuje ciągle,posiada tylko odpowiedni zawór regulujący ciśnienie.
Słyszałem kiedyś że włanczanie i wyłanczanie vacum pompy powoduje znacznie szybsze jej zużycie,z uwagi na to że podczas wyłanczania wirnik pompy "pociągnięty" podciśnieniem obraca się w przeciwnym kierunku,co powoduje zużycie łopatek.Na ten temat może jednak koledzy z forum mają więcej wiedzy ode mnie.
Natomiast jeżeli chodzi o wydajność pompy,to wydaje mi się , że producent wie co pisze.U nas w firmie są dwie identyczne maszyny z pompami o różnej wydajności i praca na tej z większą pompą jest bardziej komfortowa.Trzeba wziąć pod uwagę że nie każdy materiał jest idealnie gładki i szczelny, podciśnienie może więc uciekać. Ale skoro jakąś pompe posiadasz to może warto spróbować,bo nie są to tanie rzeczy.


Autor tematu
Grzegora
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 24 cze 2007, 15:46
Lokalizacja: Trójmiasto

#4

Post napisał: Grzegora » 27 lut 2008, 15:31

Dodatkowy blat na wierzchu maszyny będzie wykonany z MDF-u w którym będą otworki.
Zbiornik o pojemności 250 litrów dzisiaj zamówiłem.
Czekam na resztę osprzętu pozostanie tylko montaż.
Jak zostanie dostarczony ploter, poinformuję Was o wynikach.
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Grzegorz


Schmalz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2008, 11:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Stoły podciśnieniowe - podciśnieniowe bloki mocujące

#5

Post napisał: Schmalz » 21 mar 2008, 11:44

Witam.

Stołów poziomych w CNC jest kilka:
- gładkie
- rastrowe ( to te z nacięciami )
- stalowe z zatyczkami magnetycznymi
- stalowe z zaworami magnetycznymi
- belkowe 1-obwodowe
- belkowe 2-obwodowe
- specjalne

Każdy w ww. stołów oraz obrabianych materiałów ma swoją specyfikę.
W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczący podciśnienia w CNC zapraszam na
www.schmalz.pl
Podciśnieniowe systemy mocowania na CNC
Podnośniki podciśnieniowe
Komponenty Podciśnieniowe

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”