Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

Jaki typ? Jaka moc?

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#11

Post napisał: harma » 02 cze 2019, 21:07

Z cenami, to może i niekoniecznie, ale z trwałością już tak. Od handlowca nie usłyszysz, że źródło fibera nie jest wieczne i po kilku latach czeka cię remont, polegający na wymianie jednego, lub bardziej prawdopodobne większej ilości modułów. Jak zaczniesz drążyć temat, to co najwyżej usłyszysz, że "moc poszczególnych modułów jest tak wyżej dobrana, żeby skompensować straty mocy wynikające z ich zużycia"...Pytanie co będzie, jak ta nadwyżka już nie wystarczy. Odpowiedź - klient płacze i płaci.
Jedynie trumpf korzysta z własnego rozwiązania, które NA RAZIE jest trwałe.


"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


Autor tematu
tomajg83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2019, 20:58

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#12

Post napisał: tomajg83 » 03 cze 2019, 10:17

Czy mam rozumieć, że źródło Trumpf nie traci mocy w czasie tak szybko jak IPG?
Czy oba źródła można remontować?

Jakie są koszty kupna źródła IPG a Trumpf przy tej samej mocy? Zbliżone?

T

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#13

Post napisał: Zienek » 03 cze 2019, 11:29

IPG to podzespół wykorzystywany przez składaczy laserów - Kimlę, Eagle, Nukony, Bodory i HansLasery.

Trumpf sam produkuje rezonatory we własnym zakresie.

Bystronic, Mazak, Amada - tutaj nie jestem pewien sytuacji.


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#14

Post napisał: harma » 03 cze 2019, 12:24

Trumpf, niestety, przypuszczam ze jak zwykle bedzie drozszy. To firma, ktora potrafi sie cenic :). Nie slychac na razie o koniecznosci remontow żrodel dyskowych (podkreslam - na razie, trumpf wprowadzil je bodajze w 2012 roku). Za to z IPG nawet tutaj na forum przewijaly sie wypowiedzi, ze max 5-6 lat i remont, polegajacy na wymianie. Dlatego napisalem, ze od handlowca laserow z tym zrodlem odpowiedzi tylko na piśmie :)

Dodane 7 minuty 56 sekundy:
PS. Na forum, dostepny dla zalogowanych uzytkownikow jest ciekawy watek odnosnie chinskich laserow bodor. Poczytaj sobie, jest tam kilka gotowych pytan do handlowcow. Tylko wez pod uwage, ze jedna z osob wypowiadajacych sie to wlasciciel polskiej firmy produkujacej lasery. Trzeba troche z przymruzeniem oka traktowac jego wypowiedzi (to te najbardziej kwieciste) bo nie sa obiektywne
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


trol-77
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2014, 11:39
Lokalizacja: Luton

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#15

Post napisał: trol-77 » 03 cze 2019, 13:26

Programuje laser i prasy krawedziowe Bystronica od jakichs 6 lat.
Pierwszy laser to byl Bysprint 2kw, obecnie jest 4kw
Prasy starsza to Xpert 100 i nowsza Xpert 40. Moja opinia jest taka , ze pod wzgledem ergonomi i obslugi prasy sa na piatke. Oprogramowanie na Bysprincie jest juz leciwe ale bardzo proste do opanowania a Bystar ma juz inny interfejs bardziej podobny do tego co jest na prasach
Osobna opcja jest Bysoft7
Mialem okazje uzywac starego Truetopsa i testowac nowe oprogramowanie Amady.
Jesli chodzi o mozliwosci tych softow to nie mam nic do zarzucenia ale interfejs, ergonomia i latwosc obslugi jest daleko za Bysoftem
Milym dodatkiem w Bysofcie jest tez zintegrowany Solidworks ( designer)


Autor tematu
tomajg83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2019, 20:58

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#16

Post napisał: tomajg83 » 04 cze 2019, 07:07

Witam!
Zrobiłem wczoraj wywiad telefoniczny z firmami dookoła używającymi zarówno Bystronica jak i Trumpfa.
Mój główny wniosek jest taki :
1. Trumpf ma dobry serwis, części i usługi są drogie. Maszyny Trumpfa są droższe od konkurencji o jakieś 10-20% w zakupie. Maszyny te się psują jak inne ale działa serwis. Fiber Trumpfa jest widocznie wolniejszy od Bystronica na cienkich blachach.
2. Bystronic ma słabszy serwis. Ponoć nie wynegocjowane na etapie umowy terminy przyjazdów i usunięcia usterki skutkują czekaniem po kilka dni na serwis. Poznałem wczoraj przypadek czekania przez 2 tygodnie. Maszyny te do blach płaskich są ok i są szybsze od Trumpfa na cienkich. Laser do profili i rur to ponoć dramat. BySoft ponoć jest intuicyjny i dobry - opinia osoby pracującej na TruToops i BySoft.

Nie było firmy z Amadą i Mazakiem jeśli chodzi o wycinarki. Prasy Amady były.


harma
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 277
Rejestracja: 07 kwie 2009, 20:49
Lokalizacja: daleko od miejsca, w którym powinienem być

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#17

Post napisał: harma » 04 cze 2019, 07:47

A więc masz odpowiedź. Trumpf'ow i bystronikow jest najwiecej, co o czyms swiadczy. Amady to dosyc egzotyczna marka, jezeli chodzi o lasery, z kolei prasy maja bardzo dobre i trwale. Mazakow w Polsce tez masz malo. Duzym atutem trumpfa jest dobrze rozwiniety w Polsce serwis niezalezny, a wiec po gwarancji nie jestes skazany tylko na producenta. Dodatkowo jak macie w okolicy duzo maszyn danego producenta to na lokalnym rynku pracy szybciej znajdziecie osoby doswiadczone w obsludze/programowaniu.
Co do bysoft'a, wszystko jest kwestia przyzwyczajeń. Nowszy tops też nie jest zły. Z kolej najnowsze oprogramowanie trumpfa trutops boost też jest ciekawe, bardziej zorientowane na zarządzanie zleceniami (nie miałem okazji testować w praktyce więc się nie wypowiem, jak jest na prawdę, ale prezentacje robią wrazenie)
"Śpieszmy się czytać posty na forum, tak szybko znikają..."


Autor tematu
tomajg83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2019, 20:58

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#18

Post napisał: tomajg83 » 04 cze 2019, 17:48

Czy istnieje w PL serwis Bystronica ale zewnętrzny który byłby godny polecenia?
Chodzi o serwis niezależny oczywiście.


Autor tematu
tomajg83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2019, 20:58

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#19

Post napisał: tomajg83 » 05 cze 2019, 16:14

Witam,
Odwiedziłem dzisiaj ITM i podzielę się kilkoma uwagami.
Bystronic wygląda w miarę dobrze. Oprogramowanie przy maszynach jest naprawdę proste i intuicyjne. Handlowcy dramat ale już od operatorów maszyn trochę się dowiedziałem. Ogólnie 4+.
Trumpf cena +20%. TruToops ok choć dużo bardziej rozbudowany i trzeba operować większą ilością parametrów. W piątek będę mógł „pobawić się” laserem i prasą to napiszę więcej. Ogólnie 4.
Amada - cena! o_O Najdroższa zabawka choć wygląda bardzo solidnie. W piątek też będę mógł się tym sprzętem pobawić to napiszę trochę więcej.

Pierwszy raz widziałem też urządzenie Prima Power. Pan opowiada „ładnie” i nie bełkocze korpo-językiem. Cena w okolicach Bystronica. Maszyna solidna choć brzydka z wyglądu. Ma ktoś doświadczenie z tymi urządzeniami? Jak działa serwis? Jakie są koszty utrzymania?

Ciekawostką przynajmniej dla mnie były urządzenia chińskie np. Bodor czy Hansa. Cena to 50% Bystronica czy Trumpfa. 3 lata pełnej gwarancji. Wyglądają ładnie ale czy to działa? Ma ktoś doświadczenie z tymi urządzeniami?


Autor tematu
tomajg83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 13
Posty: 13
Rejestracja: 30 maja 2019, 20:58

Re: Zakup nowej wycinarki laserowej typu Fiber

#20

Post napisał: tomajg83 » 05 cze 2019, 21:09

Możesz podesłać link do tego tematu o chińczykach?
Jestem tu nowy i nie do końca poruszam się swobodnie po forum.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”