Dobór parametrów frezowania

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Thazzer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2019, 20:49

Dobór parametrów frezowania

#1

Post napisał: Thazzer » 23 sty 2019, 18:16

Witam. Pytanie początkującego, może głupie ale od czegoś trzeba zacząć :wink: , mianowicie zaczynam przygodę z CNC i zależy mi na frezowaniu bardzo małych detali w aluminium wielkości 0,4mm. Skąd mogę brać optymalne parametry obróbki dla frezów 0,1-0,3 mm?




kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Dobór parametrów frezowania

#2

Post napisał: kubus838 » 23 sty 2019, 21:37

Witam

Na początek musisz wyjaśnić co to są dla Ciebie "optymalne parametry"
Po drugie mnie uczyli tego aby nic nie robić z pośpiechu - czyli na tzw. "chybcika". Najpierw ustaw sobie "parametry" jak najmniejsze, po to aby wyczuć maszynę i zorientować się jak ona działa w rzeczywistości.

Jeżeli chcesz używać takich frezów to musisz mieć świadomość, że te frezy ulegają uszkodzeniu Aby takich frezów używać trzeba samą obróbkę "ustawić" bardzo delikatnie. Więc moim zdaniem na początek ustaw wszystko na minimalnych prędkościach i zobacz co z tego wyjdzie. A przy takich frezach polecam na początek styrodur i styropian.

A tak na marginesie o aby doradzać komuś jak ma i co ustawiać to trzeba wiedzieć co ma być "robione". Inaczej się "ustawia" obróbkę części maszyn i urządzeń a inaczej reliefy i inne widoczki. A przede wszystkim w jakim materiale.

robert


Autor tematu
Thazzer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2019, 20:49

Re: Dobór parametrów frezowania

#3

Post napisał: Thazzer » 24 sty 2019, 08:29

Próby frezowania w styrodurze.Tak proste, a tak genialne. Przepraszam za tak trywialne pytania, ale mam 16 lat i chęć robienia czegoś czego nie robi nikt w okolicy. Problem tkwi w tym, że nie wiem jak się za to zabrać... Udało mi się dorwać katalog z frezami tylko nie wiem jak parametry z niego zastosować w maszynie. Oprócz tego zależy mi na zdobyciu informacji, za co odpowiadają parametry zakreślone w ramki, a szczególnie zależy mi na tym za co odpowiedzialne są parametry:
- skok
- prędkość wyciągania narzędzia Z
- głębokość Z
Ktoś mógłby pomóc?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ściślej ujmując najmniejsze elementy jakie będę frezował tymi frezami to napisy na stemplach do matryc.
Mam jeszcze jedno (pewnie banalne) pytanie; skąd maszyna bierze parametry pracy, z ArtCam'a czy z InfoCam'a a jeśli część z tego część z tego to, które?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Dobór parametrów frezowania

#4

Post napisał: kubus838 » 25 sty 2019, 20:20

Więc jednak trzeba by zacząć naukę od początku. Jeżeli ktoś zadaje pytanie:
"skąd maszyna bierze parametry pracy, z ArtCam'a czy z InfoCam'a a jeśli część z tego część z tego to, które?"
to niestety nic innego doradzić nie można.

Od początku
W programie CAD "rysujemy" bryłę która chcemy uzyskać na naszej obrabiarce. W programie CAM dla tej bryły tworzymy ścieżkę narzędzia w postaci pliku "txt" lub "nc" Plik ten otwieramy w programie sterującym maszyną. Potem ustawiamy obrabiarkę i startujemy.

Wszystkie te parametry trzeba ustawić w programie CAM dodatkowo jeszcze wymiar materiału w którym to będziemy frezować/toczyć.

Niestety bez nauki obsługi oprogramowania się nie obejdzie.
Oczywiście aby wykonywać jakieś prace trzeba by jeszcze mieć wiedzę z obróbki skrawaniem. Bez tego to nawet złota instrukcja oprogramowania, czy podpowiedzi z forum nic dobrego nie dadzą. A nawet przyniosą wymierne szkody. Karta narzędzia na pewno się przyda ale nabyte doświadczenie jest bezcenne.

robert



;

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dobór parametrów frezowania

#5

Post napisał: adam Fx » 26 sty 2019, 07:40

Thazzer pisze:szczególnie zależy mi na tym za co odpowiedzialne są parametry:
- skok
- prędkość wyciągania narzędzia Z
- głębokość Z
Ktoś mógłby pomóc?


zgaduję
skok- z tej tabeli to albo skok w "Z" czyli ile na jeden raz w "Z" może zbierać albo zachodzenie toru czyli jak frez barzo zachodnie na ślad po poprzednim przejściu

-prędkość wyciągania narzędzia Z jeżeli magazyn ma taką opcje to np. ciężkie narzędzia magazyn może wyjmować wolniej by go nie upuścić /wyrzucić - cho chyba oto chodzi

głębokość Z możliwe że to dozwolona głębokość pracy narzędzia - żeby nie przytrzeć oprawką
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Hesze
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2019, 19:18

Re: Dobór parametrów frezowania

#6

Post napisał: Hesze » 30 sty 2019, 19:23

kubus838 pisze:
25 sty 2019, 20:20

Oczywiście aby wykonywać jakieś prace trzeba by jeszcze mieć wiedzę z obróbki skrawaniem. Bez tego to nawet złota instrukcja oprogramowania, czy podpowiedzi z forum nic dobrego nie dadzą. A nawet przyniosą wymierne szkody. Karta narzędzia na pewno się przyda ale nabyte doświadczenie jest bezcenne.

Jestem nowy. Tj. mój pierwszy post. Moje pytanie brzmi, z jakiego źródła ogólnodostępnego nauczę się podstaw obróbki skrawaniem? Jeżeli książka to jaka?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dobór parametrów frezowania

#7

Post napisał: adam Fx » 30 sty 2019, 19:55

Hesze pisze:Jeżeli książka to jaka?
Poradniki , tokarza, frezera, narzędziowca itd.
np. Mój kanał YT https://www.youtube.com/channel/UC4cM7C ... subscriber inne kanały YT (sporo obcojęzycznych)
no i to forum :)
a najwięcej da praktyka u boku zawodowca ;)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Thazzer
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2019, 20:49

Re: Dobór parametrów frezowania

#8

Post napisał: Thazzer » 11 lut 2019, 21:42

Witam znowu. Poprzednie problemy z parametrami frezowania już z grubsza ogarnąłem. Za to pojawiły się nowe. Mam problem z zaprojektowaniem dokładnie takiej samej formy odlewniczej (zdjęcia od 1 do 2) do elementu znajdującego się na zdjęciach od 3 do 6. Konkretnie to nie wiem jakim sposobem muszę ustawić relief aby te "paseczki" wychodziły spłaszczone a nie zaokrąglone jak widać to na screenie. Załączam jeszcze screen ustawień reliefu, których użyłem. Mam jeszcze poza tym jeden problem. Jak to ustawić aby nie frezowało mi po powierzchni pola roboczego lecz tylko w samym reliefie (chodzi mi o ten rowek wyfrezowany dookoła połówki kuli).
Chce zrobić kokilę do pocisku do karabinu z którego ojciec strzela w zawodach .
1) Obrazek
2) Obrazek
3) Obrazek
4) Obrazek
5) Obrazek
6) Obrazek
7) Obrazek
8) Obrazek
9) Obrazek


Znaki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 229
Rejestracja: 19 sty 2019, 15:54

Re: Dobór parametrów frezowania

#9

Post napisał: Znaki » 28 maja 2019, 07:53

Nie działają linki, ale podejrzewam że chodzi o pociski ołowiane do czarnoprochowców. Pamiętaj o skurczu odlewniczym.
Ja ze swojej strony mogę powiedzieć że w pcp korzystałem z form wciskowych(bardzo dokładne) i jeśli chcesz mogę coś podpowiedzieć jeśli chodzi o ich budowę
Chętnie pomogę z mini lathe i toczeniem, modelami 3d w f360, odlewaniem epoxygranitu, frezowaniem CNC w podstawowym zakresie, skrobaniem, programowaniem i podłączaniem falowników liteon :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”