Laser UV, blady grawer

Zbyt jasny grawer i topienie materiału

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
zajohncek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2019, 17:42

Laser UV, blady grawer

#1

Post napisał: zajohncek » 22 maja 2019, 18:13

Witam,
Ostatnio męczę się z nietypowym "grawerem" w którym chodzi przede wszystkim o kolor - w skrócie, graweruję ramkę wokół soczewki (OKP4 materiał) która ma "odciąć" niechciane światło wokół obrazu a obszar wokół ramki musi być czysty.

Przerobiłem już chyba wszystkie możliwe parametry - od mocy, prędkości, częstotliwości do pojedynczych ścieżek lasera - i nie mogę dobrać takiego ustawienia żeby wspomniana ramka była czarna. Najlepszy efekt uzyskałem przy 80%mocy, prędkości 130mm/s i przesunięciu ostrości o 2mm ponad materiał. Niestety, wygląda to na granicę topliwości materiału i ramka jest rozmyta (nie przez defocus, ale przez odbarwienie wewnątrz ramki), a wszelkie kombinacje wolniej/szybciej, mocniej/słabiej, dodatkowe powtórzenia, itp. nie dają sensownych rezultatów - znak jest albo jaśniejszy albo stopiony. Zauważyłem też, że sposób poprowadzenia pojedynczych ścieżek lasera ma wpływ na barwę ramki, lecz mam bardzo ograniczone możliwości ustawiania tych ścieżek.


Czy możecie podzielić się doświadczeniem w znakowaniu przeźroczystych tworzyw?
Czy da się odbarwić materiał bardziej bez topienia go?
A może jest dostępna literatura która może pomóc w temacie?

Dodam, że nie jestem specjalistą od laserów i nie wykluczam, że od początku robię coś źle, dlatego proszę o wyrozumiałość.
Laser który mam dostępny do projektu: Keyence MD-U1000

Z góry dzięki!



Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Laser UV, blady grawer

#2

Post napisał: abyss » 23 maja 2019, 02:46

Ta ramka jest z tworzywa OKP4 - czyli przeźroczysta dla światła widzialnego. Słabo widzę grawerowanie tego laserem wanadowym - bo nie to pasmo - 1000nm zbyt łatwo przenika przez typowe materiały optyczne, więc nie oddaje tam energii. Zrób próbę na laserze CO2 - one pracują w pasmach ~10000nm i tam reakcja już będzie momentalnie widoczna. Z drugiej strony zmiana koloru tworzywa przy grawerowaniu na wybrany kolor to już w ogóle chyba nieosiągalne. Przykładowo plexa przy grawerowaniu staje się albo biała, albo się topi.


keyencelaser
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2019, 01:04

Re: Laser UV, blady grawer

#3

Post napisał: keyencelaser » 31 gru 2019, 04:12

OKP4 jest tak samo jak inny termoplastic polycarbonate, UV laser daje tobie 9 razy lepsze znakowanie na OKP4 or 1064 laserow jak fiber czy fiber mopa i 4 razy lepsze or zielonego. Tylko piko laser zielony i piko laser uv jest w stanie byc lepszy. Tak wiec jak jest juz jest ustalone ze masz najlepszy laser do tego materialu powiem ze masz problem z ustawieniami i zrozumniwniem wlasciwosci materialy OKP4. 80% mocy ,
spokojniw mozesz byc na 50%, moc na UV nie jest wcale wazna, nie znaczysz materialu termicznie a chemicznie. md-1000c poza tym ma tylko 2.5W w miejscu sfokusowania. nastepnie jabym byl na -30 na spot variable, 50kHz z czestotliwoscia, i predkosc okolo 2000 a nie 133.
zaimaluj mi. Na razie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”