Catia - analiza mes krzywi i popychacza


Autor tematu
Seb.Maz.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 116
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:18
Lokalizacja: Rzeszów

Catia - analiza mes krzywi i popychacza

#1

Post napisał: Seb.Maz. » 16 gru 2018, 13:54

Orientuje sie moze ktos tutaj albo jest na tyle biegly w Catii, zeby byc mi w stanie powiedziec czy da sie zrobic analize mes wspolpracy krzywki i popychacza? :D nie chodzi mi o przypadek pojedynczego ustawienia tylko bardziej w taki ala dynamiczny sposob. Wymuszony obrot walka z krzywka, popychacz od gory mialby ustawione wiazanie typu Smooth spring i pokazanie analizy w zaleznosci od kata obrotu.

Mam z tym problem i nie wiem jak sie z nim uporac. Zastanawia mnie tez czy obrotu wzniosu krzywki nie traktuje jak zbyt duzego przemieszczenia. Tak samo przemieszczenie popychacza w zaleznosci od wzniosku krzywki, u mnie na poziomie 10mm chociaz to akurat pokazuje.

Pytanie czy zamodelowanie takiego dynamicznego ukladu jest w catii wgl mozliwe?

Bede wdzieczny za wszelkie podpowiedzi, sugestie badz jesli mialby ktos jakies tutoriale znalezione pod katem tego zagadnienia.




abcdef
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 367
Rejestracja: 11 mar 2018, 10:39

Re: Catia - analiza mes krzywi i popychacza

#2

Post napisał: abcdef » 16 gru 2018, 14:00

10s. szukania na youtube.



Autor tematu
Seb.Maz.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 116
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:18
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Catia - analiza mes krzywi i popychacza

#3

Post napisał: Seb.Maz. » 16 gru 2018, 14:22

Dzieki za filmiki 1 juz widzialem, drugi przyjemnie tlumaczony ale to nie do konca to o co mi potrzeba. Potrzebuje analizy naprezen wlasnie w funkcji kata obrotu :D da sie zaadptowac cala kinematyke do modulu mes? Chyba nie bo i tak od nowa definiujemy tam kontakty. Generalnie to potrzeba mi by bylo to co na filmiku + dolozenie od gory popychacza sily o chatakterystyce jak dla sprezyny + pokazanie wynikow naprezen :) tyle ze robienie takiej symilacji w modlule Mes to juz troche inna bajka niz w module Kinematics niestety :(


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Catia - analiza mes krzywi i popychacza

#4

Post napisał: StudentIB » 15 maja 2019, 20:20

Pozwolę sobie odświeżyć ten temat. Może autor jeszcze nie znalazł odpowiedzi albo komuś innemu się przyda.

Możliwości są 2:
- analiza dynamiczna, w której krzywka wykonuje pełny obrót a popychacz się podnosi gdy krzywka na niego naciska. W programach stricte do MES jest to jak najbardziej do zrobienia, ale w CATII raczej odpada
- analiza statyczna, w której badamy tylko "stopklatkę" z ruchu mechanizmu - moment gdy krzywka styka się z popychaczem i na niego naciska. Nie uwzględnimy tu odbicia popychacza. ale za to da się to spokojnie zrobić w każdym programie MES lub CAD z modułem do analiz, który obsługuje kontakty. Poniżej przedstawię opis i przykład takiej analizy.
krzywka.JPG
Popychacz ma utwierdzoną górną powierzchnię (nie obije jak w rzeczywistości, ale taki jest wymóg analizy statycznej) a krzywka ma zadane przemieszczenie (obrót o 3°) na powierzchni cylindrycznej otworu. Pozostałe przemieszczenia tej powierzchni są zablokowane. Oczywiście między krzywką a popychaczem jest zdefiniowany kontakt. To było liczone w SolidWorks, ale i CATIA bez problemu da radę.

Teoretycznie możesz to nawet policzyć (w uproszczeniu rzecz jasna) ręcznie. Są wzory na nacisk w tym mechanizmie wyprowadzone z równań Hertza (na samym dole strony):

http://help.autodesk.com/view/INVNTOR/2 ... 774C474C5E

A generator krzywek Inventora Ci to policzy z tego wzoru.

P.S. Kojarzycie jakieś książki gdzie mogą być takie wzory ? Oprócz "Mechanizmów krzywkowych" Olędzkiego. W podręcznikach do PKM o dziwo nic nie znalazłem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”