Niepoprawny pomiar materiału, głowica nie dotyka go ale nadusza

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Niepoprawny pomiar materiału, głowica nie dotyka go ale nadusza

#1

Post napisał: lukasz89 » 02 kwie 2019, 20:22

Dzień dobry. Jest problem, palnik przed przebijaniem płyty stalowej sprawdza ją, ale robi to niepoprawnie. O co chodzi. Palnik schodzi w dół w osi Z w celu znalezienia materiału lecz chyba robi to za głęboko, bo aż podnosi się z czujników-magnesów kilka milimetrów, tym więcej im bardziej materiał znajduje się nad rusztem, bo wtedy łatwiej jest mu go nadusić na przykładzie grubości 5 i 6 mm. Pół biedy jeśli materiał jest ciężki i leży stabilnie całą płaszczyzną na ruszcie, co prawda wtedy też się podnosi, ale czy na pewno powinien ? Zdarza się ciąć i to często kawałki z kabłąkami (brzuchem do góry, odwrócenie ich nie rozwiązuje problemu), wtedy maszyna nadusza blachę w dół po czym kieruje się ku górze, materiał wstaje za nią i albo kontroler wysokości zdąży zadziałać szybko i jakoś poleci dalej albo palnik zaryje po materiale chwilę po przebiciu lub w jego trakcie czego skutkiem są uszkodzone dysze i notoryczne przerywanie programu. Nie muszę chyba pisać, że odbija się to wszystko na jakości i znacznym ukosowaniu krawędzi. Co może być tego przyczyną ? Założyłem nową osłonę dyszy i nasadkę z kontaktem omowym wraz z nowymi mat. eksploatacyjnymi - bez rezultatu. Blacha mniej lub bardziej skorodowana, ale na czystej jest podobnie. Palnik Hypertherm Duramax 105A model dłuższy ze źródłem Hypertherm Powermax 105A. Może trzeba coś w cam zmienić albo poluzować i podnieść lub obniżyć palnik ? Bazuję projekty ok. 1-2 cm nad blachą co w niektórych przypadkach jest wysokością poniżej płaszczyzny niektórych obszarów ciętego materiału, może tu leży problem ? Pozdrawiam.




Aksiu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2019, 14:03

Re: Niepoprawny pomiar materiału, głowica nie dotyka go ale nadusza

#2

Post napisał: Aksiu » 14 maja 2019, 00:23

Miałem ten sam problem, winowajcą okazał się kabel dochodzący do palnika odpowiadający za wykrywanie materiału, musiałem go obciąć i na nowo zarobić ponieważ od ciągłego odczepiania przestał łączyć.


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Niepoprawny pomiar materiału, głowica nie dotyka go ale nadusza

#3

Post napisał: dudziak4 » 14 maja 2019, 02:38

zacznijmy od tego jakiego typu detekcji używasz oraz jakiego programu sterującego maszyną ? A sam pomiar jest z gcodu czy przez makro.

Tu nie za bardzo rozumiem o co ci chodzi:
Bazuję projekty ok. 1-2 cm nad blachą co w niektórych przypadkach jest wysokością poniżej płaszczyzny niektórych obszarów ciętego materiału, może tu leży problem ? Pozdrawiam.


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Niepoprawny pomiar materiału, głowica nie dotyka go ale nadusza

#4

Post napisał: lukasz89 » 20 maja 2019, 18:23

Program sterujący to LinuxCNC ver. 2.6.9, ścieżkę generuję w SheetCam TNG. Jakiego typu detekcji używam ? W sumie nie wiem, a mógłbyś przybliżyć zagadnienie ? Gcode czy makro ? Też nie wiem, ale chyba gcode, bo żadnych makr też nie tworzę. Z blachą chodzi o to, że te 2-gatunkowe potrafią być wygięte w kabłąk. Projekt bazuje się w którymś narożniku, a ten leży na ruszcie (załóżmy, bo miałem na stole kawałki gdzie i narożnik nie leżał, a był w powietrzu). Środek materiału jest w powietrzu, nie leży na stole, bo to kabłąk, brzuchem do góry. Ustawiając palnik na wys. 2 cm w narożniku i przesuwając w stronę środka "arkusza" uderzasz palnikiem w blachę lub suniesz jego końcem po metalu, bo jest po prostu nierówna blacha, a plazma nie ma czujnika pojemnościowego jak wycinarka laserowa i palnik się sam nie podniesie przy sterowaniu ręcznym, po starcie programu wiadomo zadziała kontroler wysokości o ile wszystko jest poprawnie skonfigurowane.

Aksiu - trzeba będzie to sprawdzić, chociaż niedawno była zarabiana ta końcówka po tym jak poprzedni styk-zworka został poprzepalany od iskier kiedy była cięta 20 z dłuższym przebijaniem materiału. Od tego przewodu jest wyżej bezpiecznik, który jeśli zostanie przepalony lub wyjęty daje to takie same objawy. Myślałem, że kontakt omowy czyli ta blaszka, która wychodzi od nasadki może być zabrudzony lub zaśniedziały i przez to nie przewodzić ale wymieniłem nasadkę na nową razem z nową osłoną dyszy i nie pomogło, ale faktycznie może i ten przewód. Tylko nie wiem czy jak ostatnio był zarabiany to czy był obcinany czy tylko został wymieniony ten styk.


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Niepoprawny pomiar materiału, głowica nie dotyka go ale nadusza

#5

Post napisał: lukasz89 » 31 lip 2019, 22:21

Aksiu pisze:
14 maja 2019, 00:23
Miałem ten sam problem, winowajcą okazał się kabel dochodzący do palnika odpowiadający za wykrywanie materiału, musiałem go obciąć i na nowo zarobić ponieważ od ciągłego odczepiania przestał łączyć.
Nie pomogło. Jeszcze nasadkę się wymieni na nową, osłonę dyszy i wsadzi nowy bezpiecznik wtedy zobaczymy.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Niepoprawny pomiar materiału, głowica nie dotyka go ale nadusza

#6

Post napisał: adam Fx » 01 sie 2019, 00:54

Aha czyli nie masz pływającej Z tylko wykrycie blachy polega na elektrycznym zetknięciu się końcówki palnika z blachą.
Rozumie że wcześniej wszystko działało bez problemu?

Osobiście to szukałbym metodą po nitce do kłębka.
Zacząłbym od płyty która komunikuję się z Linux CNC tam na pewno przypisany jest PIN Probe który dostarcza sygnału gdy zostaje wywołane komenda g38.

Trzeba wywołać z programu cyk w szukania blachy i ręcznie zewrzeć PIN przypisany do Probe jeżeli ojciec zachował się prawidłowo to znaczy że sam Linux CNC jaki płyta główna działają prawidłowo i należy szukać dalej.

Potem sprawdziłbym koniec przewodu i powtórzył to samo.
Ten sposób wykluczył bym to że przewód jest uszkodzony

Potem wspominasz że posiadasz jakiś specjalny układ z bezpiecznikiem nie wiem jaki to jest układ jeśli jest tam transoptor to być może warto go sprawdzić Tak czy inaczej tutaj szczególnie przejrzał bym się czy sygnał wejściowy na ten układ jest przekazywany prawidłowo na wyjście
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Niepoprawny pomiar materiału, głowica nie dotyka go ale nadusza

#7

Post napisał: lukasz89 » 04 sie 2019, 13:22

https://youtu.be/yi_5MvUkLGQ?t=38
http://bit.ly/2yzk7Nn

Na filmie widać jak wygląda ten pomiar i też można zauważyć, że palnik porusza blaszką zwłaszcza w miejscach, w których nie jest ona wystarczająco podparta, ale czy powinno mieć to jakieś znaczenie ? W sumie to były już wcześniej wielokrotnie problemy z pomiarem. Częściej to gorzej działało niż dobrze. Jeśli materiał jest mocno skorodowany to końcówka palnika "nie czuje go" i jest to normalna sytuacja, a ten bezpiecznik znajduje się na przestrzał tego kabelka, który jest wsadzony w metalową opaskę osadzoną na nasadce, na którą przykręca się miedzianą osłonę dyszy. Czasami potrafi się on przepalić np. w sytuacji kiedy spali się elektroda czy kiedy podczas cięcia lub przebijania palnik na tyle się obniży, że zetknie się z arkuszem blachy i wtedy daje to te same objawy, z którymi się borykamy dzisiaj. Taki bezpiecznik kosztuje grosze i bardzo prosto się go wymienia więc nie jest on tutaj żadnym problemem.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Niepoprawny pomiar materiału, głowica nie dotyka go ale nadusza

#8

Post napisał: adam Fx » 04 sie 2019, 15:17

lukasz89 pisze:Częściej to gorzej działało niż dobrze.
to może pomyśl o zmianie na pływającą Z - to w bardzo amatorskim wykonaniu (sorki ale się pochorowałem podczas tego proj.)

https://youtu.be/_XMUOAoy55w
https://youtu.be/lDFQCP0wV_8
w tej trochę mniej amatorskie rozwiązanie + test magnetycznego zabezpieczenia uchwytu https://youtu.be/BwUQLyN-V6Y?t=89
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Niepoprawny pomiar materiału, głowica nie dotyka go ale nadusza

#9

Post napisał: lukasz89 » 06 sie 2019, 20:11

Dzięki za propozycję i materiały ale obawiam się, że takie przeróbki przekraczają nasze możliwości.


antos798
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2018, 18:55

Re: Niepoprawny pomiar materiału, głowica nie dotyka go ale nadusza

#10

Post napisał: antos798 » 06 maja 2020, 16:38

Witam , ad tech hc4500, mam problen z kontrolerem wysokości sh hc 30, palnik nie podnosi się a nie opuszcza, cała bram chodzi w osi x,y, , zastanawiam się czy silnik krokowy nie poleciał ??

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”