Tania płyta główna na LPT i tani driver zamiana sygnałów sterujących.

Problem z niezgodnością sterowania płyty i sterownika silnika (sterowanie plusem a sterowanie minusem)

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

Tania płyta główna na LPT i tani driver zamiana sygnałów sterujących.

#1

Post napisał: pascalPL » 25 kwie 2019, 22:06

Cześć,

Buduje sobie z resztek warsztatowych testową skrzynkę sterowniczą aby mieć na czym eksperymentować... i uruchomić wstępnie nowe urządzenie.

Obrazek
Obrazek

Pozbierałem resztki plexi, dibondów zrobiłem z tego obudowę.
W domu pozbierałem walające się sterowniki z zabaw Arduinowych, walający się chiński sterownik LPT do macha3. Kupiłem zasilacz na 36V i jakoś to polepiłem. Jest dużo niedociągnięć ale ... jest :).

Po przydługim wstępie przejdę do rzeczy.
Wczoraj puściłem zasilanie 36V do driverów, 12V i 5V po przejściu przez przetwornice stepdown do płytki sterującej.

Zacząłem już sobie przygotowywać przewody do puszczenia sygnałów Clock/Step, Direction, Enable między płytą a sterownikiem. Zerkam raz, zerkam dwa i coś mi nie pasuje... jeszcze raz zerkam i moim oczom ukazuje się taki przykry widok:

Obrazek
Obrazek

Wcześniej patrzyłem się na złączki, nie opis :(.

Płyta główna steruje minusem przy podciągnięciu linii do plusa, a sterownik TB6600 MKS v1.1 chce być sterowany plusem i linia podciągnięta do minusa.
Czyli po stronie płyty mam ENA-, STEP-, DIR- i 5V. A po stronie sterownika ENA+,STEP+,DIR+,GND.

Na szybko przyszło mi do głowy że przepuszczę sterowanie przez jakiś tranzystor PNP np BC558, bazę podłączę do płyty głównej a kolektor przez rezystor do wejścia sygnału na driverze. Emiter pójdzie do 5V. Ale pająka nie chce budować dla każdego wejścia a robić płytkę na 12 tranzystorów mi się nie chce. Bo te rezystory będą się plątać obok tych tranzystorów.

Czy kojarzą koledzy jakiś układ np. z rodziny 74HCTxx którym można by to obgonić estetyczniej? Ewentualnie jakiś inny scalaczek aby to zrobić tanio i w miarę szybko, czyli zamienić sygnały sterujące.

Z góry dziękuje za pomysły.




pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Tania płyta główna na LPT i tani driver zamiana sygnałów sterujących.

#2

Post napisał: pukury » 25 kwie 2019, 22:14

Hej.
Może np - HCT 540 / 541.
Jeden to inwerter - drugi nie.
A który jest który znajdziesz w DS - nie pamiętam.
A są wygodne - wejścia są po jednej - a wyjścia po drugiej.
pzd.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

Re: Tania płyta główna na LPT i tani driver zamiana sygnałów sterujących.

#3

Post napisał: pascalPL » 25 kwie 2019, 23:02

74HCT540 is an 8-bit inverting buffer/line driver
74HCT541 is an octal non-inverting buffer/line driver

Czyli jak dobrze rozumiem, w moim przypadku muszę zastosować 540 (aby odwrócić)?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Tania płyta główna na LPT i tani driver zamiana sygnałów sterujących.

#4

Post napisał: pukury » 26 kwie 2019, 00:28

Hej.
No tak - jak chcesz odwrócić .
Podajesz H - wychodzi L
Spróbuj - to parę pln.
pzd.
Mane Tekel Fares


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Tania płyta główna na LPT i tani driver zamiana sygnałów sterujących.

#5

Post napisał: rdarek » 26 kwie 2019, 07:33

pascalPL pisze:
25 kwie 2019, 22:06
Cześć,
Obrazek
Obrazek

Płyta główna steruje minusem przy podciągnięciu linii do plusa, a sterownik TB6600 MKS v1.1 chce być sterowany plusem i linia podciągnięta do minusa.
Czyli po stronie płyty mam ENA-, STEP-, DIR- i 5V. A po stronie sterownika ENA+,STEP+,DIR+,GND.
pukury pisze:
26 kwie 2019, 00:28
Hej.
No tak - jak chcesz odwrócić .
Podajesz H - wychodzi L
Spróbuj - to parę pln.
pzd.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem zawiłości waszych wypowiedzi.
Z tego co do mnie dotarło to chodzi o zmianę polaryzacji sygnałów z plus na minus, a nie stanów H i L.
Może łatwiej będzie przerobić optoizolatory na wejściu driverów lub zastosować dodatkową płytkę z optoizolatorami którymi po prostu odwrócisz tę nieszczęsną polaryzację.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

Re: Tania płyta główna na LPT i tani driver zamiana sygnałów sterujących.

#6

Post napisał: pascalPL » 26 kwie 2019, 12:55

rdarek pisze:Może łatwiej będzie przerobić optoizolatory na wejściu driverów lub zastosować dodatkową płytkę z optoizolatorami którymi po prostu odwrócisz tę nieszczęsną polaryzację.


Też wydaje mi się że generalnie tak powinno to zostać zrobione. Ale nie mam schematu sterownika i nie wiem jak się za to zabrać.
Znalazłem schemat innego sterownika, który ma zarówno sterowanie plusem i minusem: https://www.twovolt.com/tag/tb6600-step ... r-circuit/ i tutaj jest to zrobione właśnie na wejściu optoizalacji.

Układ mój wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pościągam datasheety i spróbuje obczaić co i jak.

Dodane 2 godziny 32 minuty 33 sekundy:
Zanim napisałem na forum, poprosiłem producenta sterownika silników krokowych o schemat, gdyż nie był dostępny publicznie.
Z Makerbase jest bardzo dobry kontakt i mają całkiem kompetentny zespół .

Właśnie dostałem schemat. Wydaje mi się że jest to do ogarnięcia. Wieczorem siądę i postaram się podesłać co "mi się" wydaje. Nie jestem zawodowym elektronikiem i czasem proste rzeczy mnie przerastają.

Obrazek


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Tania płyta główna na LPT i tani driver zamiana sygnałów sterujących.

#7

Post napisał: pukury » 26 kwie 2019, 13:12

Hej.
Masę masz wspólną - na dir , step , ena podajesz H - czyli 5V ( około ).
No i powinno iść .
pzd.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

Re: Tania płyta główna na LPT i tani driver zamiana sygnałów sterujących.

#8

Post napisał: pascalPL » 26 kwie 2019, 23:45

Chyba zrobiłem z igły widły. Nie mając dostępu do schematu nie miałem pojęcia z czym walczę.
Teraz już na spokojnie się na to popatrzyłem okazuje się, że nic nie muszę robić, przerabiać... tylko pościć kabelki.
Na wejściu drivera tb6600 mks mam diody, które muszę zapalić (w optoizolacji). Przecież w płytce sterującej występują potencjały zarówno między minusem a linią sterująca jak i plusem i tą samą linią.

Podłączyłem GND z sekcji logiki 5V płyty głównej do sterownika silnika. Puściłem DIR,CLOCK i ENABLE i wszystko działa.
Musiałem tylko zanegować wyjście od Enable w LinuxCNC. Ale w innym sterowniku też trzeba było negować.

Na razie podłączyłem 1 silnik do testów i jeden sterownik do płyty, ale wszystko śmiga bez dodatkowych buforów.

Dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika

pasierbo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 638
Rejestracja: 03 lut 2008, 23:24
Lokalizacja: Lublin

Re: Tania płyta główna na LPT i tani driver zamiana sygnałów sterujących.

#9

Post napisał: pasierbo » 05 maja 2019, 22:22

Cześć

Mam ten sam problem. Kupiłem sobie płytkę od Chińczyka na USB żeby przerobić stare sterowanie na sterownikach UHU. No i zastanawiam się jak to podłączyć żeby nic nie zjarać. Rozumiem że 5V znajdujące się na pycie głównej obok sygnałów step i dir nie podłączyłeś do niczego? Wspólna masa załatwiła sprawę? Nie trzeba podwieszać tych sygnałów żadnymi rezystorami? mam taką płytkę zasilaną z 24V:
https://pl.aliexpress.com/item/Factory- ... 78368.html

PS: Fajny pomysł z woltomierzem i amperomierzem. Też kupiłem kilka takich. Chyba tez tak sobie tak zamontuję

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

Re: Tania płyta główna na LPT i tani driver zamiana sygnałów sterujących.

#10

Post napisał: pascalPL » 07 maja 2019, 22:54

pasierbo pisze:Rozumiem że 5V znajdujące się na pycie głównej obok sygnałów step i dir nie podłączyłeś do niczego? Wspólna masa załatwiła sprawę? Nie trzeba podwieszać tych sygnałów żadnymi rezystorami? mam taką płytkę zasilaną z 24V:


Wszystko zależy jak jest zbudowane wejście sterowników UHU. Jeżeli jest to analogiczne do mojego przypadku, czyli na wejściu masz diody z optoizolacji z odpowiednimi rezystorami to w zasadzie wystarczy "wspólna masa". Sygnały będą logicznie odwrócone, ale to jest do korekcji z poziomu konfiguracji sterowania przez zanegowanie lub nie, wejść i wyjść.
Niestety nie miałem kontaktu z tymi sterami UHU.

Nie znam również tego sterownika na USB, który kupiłeś.. ale wygląda, że jest to do ogarnięcia.

Ja bym zaczął od wyszukania dokumentacji do wszystkich elementów. Jak już będzie wiadomo co, to na pewno znajdzie się sposób aby to pożenić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”