Zbyt małe grawerowanie plików testowych

Frezarka graweruje małe pliki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Syriuszj
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:38

Zbyt małe grawerowanie plików testowych

#1

Post napisał: Syriuszj » 23 kwie 2019, 12:22

Witam szanownych forumowiczów. Zwracam się z prośbą o pomoc. Kupiłem frezarkę 3018, chcąc się czegoś nowego nauczyć. Jednak po złożeniu jej okazuje się, że sterowanie osiami za pomocą programu GRBL powoduje ich odwrotne działanie ( oś x i Y przesuwa się w kierunku odrwrotnym, klikam w lewo to przesuwa się w prawo)) ioś Z jest prawidłowa. Połowicznie zmieniłem silniku, przykręciłem je po przeciwnej stronie, sprawa na razie załatwiona jednak mam inny problem.

Zerując oś Z do materiału w którym chcę grawerować i wysyłając plik np. IPHON plik testowy, oś Z zaczyna iść do góry w niewielkim stopniu i odsuwa się w ten sposób od materiału, dodatkowo sam grawerowany napis jest bardzo mały. To samo się dzieje przy przeskalowanym obiekcie 3d w ARTCAMIE. Importuje plik 3d do ARTCAMA, skaluje go i zapisuje. Otwieram w GBRL. Frezarka frezuje bardzo małe obiekty w milimetrach a nie w centymetrach.

Co to może być.



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zbyt małe grawerowanie plików testowych

#2

Post napisał: TOP67 » 23 kwie 2019, 12:26

musisz ustawić ilość kroków na milimetr dla każdej osi ($100, 101, 102). Tak samo można zmieniać kierunek.

Przykład
https://github.com/grbl/grbl/wiki/Configuring-Grbl-v0.9


Autor tematu
Syriuszj
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:38

Re: Zbyt małe grawerowanie plików testowych

#3

Post napisał: Syriuszj » 23 kwie 2019, 12:38

Dziękuję za odpowiedź, sprawdzę. Nie napisałem jeszcze o braku regulacji obrotów silnika. W programie nie mogę suwakiem podkręcać obrotów silnika,więc mogę frezować z prędkością chyba 500 obrotów na min.


Autor tematu
Syriuszj
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2019, 11:38

Re: Zbyt małe grawerowanie plików testowych

#4

Post napisał: Syriuszj » 23 kwie 2019, 23:22

Zmieniłem parametry kroków ale pokusiło mnie żeby poćwiczyć i sprawdzać co każda komenda wpisana daje. Coś chyba nie tak wpisałem bo żadna z osi nie chce się przesuwać. gdy chcę przesunąć osią to słyszę tylko strzelanie w silnikach i widzę że śruba przesuwa się o milimetr. Napis nie jest grawrowany choć w programie w podglądzie niby grawweruje. Frezarka nie reaguje:(

Awatar użytkownika

Riker
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 19 lut 2017, 13:24
Lokalizacja: Kraków

Re: Zbyt małe grawerowanie plików testowych

#5

Post napisał: Riker » 25 kwie 2019, 21:18

Witaj,
Nie znam tej maszyny ale na szybko znalezione na google:
http://webcache.googleusercontent.com/s ... y-machine/
Porównaj parametry na stronce oraz te które masz aktualnie, zmień to co wydaje się podejrzane. Pamiętaj o wersji (0.9 lub 1.1). Postaraj się dowiedzieć co sknociłeś - najlepsza nauka to właśnie na błędach i wyciąganie wniosków z niepowodzeń - zwłaszcza w temacie CNC :).

Opis parametrów ($) masz w linku który podał kolega TOP67. Jeśli nie czujesz się pewnie w technicznicznym EN to tu masz w PL ładnie opisane: https://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=108&t=8124

Powodzenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”