Problem z kontrolerem DSP

Kontroler przestał odpowiadać

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Optimystique
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 04 kwie 2015, 01:09
Lokalizacja: Kalisz

Problem z kontrolerem DSP

#1

Post napisał: Optimystique » 23 mar 2019, 15:56

Miałem mały pożar w moim chińczyku. Naprawdę niewielki, ale uszkodziło się trochę mechaniki, którą nawet jako kompletny laik jestem jeszcze w stanie wymienić (pasek zębaty, jedno kółko od karetki, podnośnik klapy i soczewka), natomiast tuba i elektronika działała (laser normalnie reagował, tylko jeździł krzywo przez przypalone kółko). Chciałem właśnie przetestować nową soczewkę, ale po odpaleniu kontroler już nie reaguje. Pomiędzy ostatnią i tą próbą nic nie "grzebałem", wszystkie układy elektroniczne są po drugiej stronie lasera (nie tam gdzie ogień) i zdawało się, że wszystko z nimi OK (od wczoraj włączało się wszystko normalnie, dopiero dziś za którymś razem padło).

Standardowo po włączeniu laser się "resetował", szukał pozycji startowej i włączał się kontroler – teraz nie robi żadnej z tych rzeczy. Co może być przyczyną takiej opóźnionej awarii? Da się jakoś sprawdzić, czy to wina kontrolera, czy może czegoś innego?

Kontroler wygląda dokładnie tak:
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 68773.html

Przy okazji, jest jakiś polecany sklep, gdzie można kupić części zamienne takie właśnie jak te paski, kółka itp?




cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Problem z kontrolerem DSP

#2

Post napisał: cinematic2 » 23 mar 2019, 21:55

Kiedyś, bardzo dawno temu kleciłem niewielka maszynkę laserową.
Miałem dwa pokoje. W jednym warsztat dla drobnych napraw i finalnego wykończenia maszyn a drugim był "salon sprzedaży" :-)
Maszynka skończona, wszystko pięknie śmiga, sprawdzone, maszyna wyłączona. Następnego dnia przeprowadzam urządzenie do drugiego pokoju, ustawiam, włączam... i doopa. Sterownik wyzionął był ducha.
Zdarza się. To tylko Chińczyk.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Problem z kontrolerem DSP

#3

Post napisał: abyss » 24 mar 2019, 00:28

Optimystique pisze:
23 mar 2019, 15:56
Standardowo po włączeniu laser się "resetował", szukał pozycji startowej i włączał się kontroler – teraz nie robi żadnej z tych rzeczy. Co może być przyczyną takiej opóźnionej awarii? Da się jakoś sprawdzić, czy to wina kontrolera, czy może czegoś innego?
Na początek sprawdź zasilanie (jakie masz napięcie), popatrz czy na samym kontrolerze zapalają się/migają jakieś diody - i to nie na panelu, a na tym drugim pudełku w środku. Jeżeli masz kabelki w rampie to zobacz, czy gdzieś izolacja się nie potopiła i nie zwarły się do masy - np zasilania silnika krokowego albo sensorów pozycji. Nie wiemy na forum jak zbudowany jest twój laser, więc trudno doradzać.


Autor tematu
Optimystique
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 04 kwie 2015, 01:09
Lokalizacja: Kalisz

Re: Problem z kontrolerem DSP

#4

Post napisał: Optimystique » 26 mar 2019, 00:12

Dzięki za podpowiedź. Faktycznie okazało się, że do tej części w środku (do płyty głównej, do której podłączony jest ten panel sterujący, silniki itd.) dochodzi za małe napięcie. Dochodzi, ale około 1V zamiast 5V i diody na niej nie świecą. Diody na silnikach świecą normalnie. Będziemy dalej kombinować, może pan Chińczyk sprzedawca coś podpowie :)

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”