programowanie maszyn cnc

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Ori83
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 10 lip 2007, 23:45
Lokalizacja: lubelskie

programowanie maszyn cnc

#1

Post napisał: Ori83 » 10 mar 2008, 10:04

Witam,
mam do Was pytanie. Co zagraniczny pracodawca ma na myśli pisząc w ofercie pracy programista. Czy to jest np. pisanie prostych programów np na kostkę, wywiercenie otworów, zmiana w programie wyjazdów ect.?? Niektórych rzeczy bez komputera przecież nie da się zrobić np interpolacji kołowych itp? Na stanowisku CNC pracuje ok 6 miesięcy- na początku było posprzątaj pozamiataj. Ale od 2 miesięcy pracuje już samodzielnie na frezarkach 3 osiowych ze sterowaniem fanuca. Nie ukrywam że planuje wyjazd zagranice.Na dzień dzisiejszy potrafię ustawić maszynę, przerobić-napisać prosty program. mam mgr inż wydziału inżynierii produkcji, znam komunikatywnie angielski - czego zagraniczny pracodawca może ode mnie wymagać - oprócz doświadczenia??



Tagi:

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#2

Post napisał: maz » 10 mar 2008, 10:09

Programista - to ktos, kto programuje z palca,
Jak sie nie da zrobic interpolacji kolowych jak sie da ;-)
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


Autor tematu
Ori83
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 35
Rejestracja: 10 lip 2007, 23:45
Lokalizacja: lubelskie

#3

Post napisał: Ori83 » 10 mar 2008, 10:37

maz pisze:Programista - to ktos, kto programuje z palca,
Jak sie nie da zrobic interpolacji kolowych jak sie da ;-)
no da sie wpisać interpolacje kołowe z palca, ale ile trzeba przy tym zepsuć detali zeby wyszedł Ci odpowiedni wymiar-ja pracuje w przemyśle lotniczym i tam tolerancje są bardzo małe.Pewnie że wszytko można napisać z palca-tylko czy pracodawca wymaga ode mnie zebym mu zrobił detal z promyczkami np R1, R3 +_ 0,5 . Wydaje mi się ze od tego są już komputery i technolodzy

Awatar użytkownika

easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#4

Post napisał: easy2002 » 10 mar 2008, 10:39

Witam
Ori83 pisze: Co zagraniczny pracodawca ma na myśli pisząc w ofercie pracy programista
Ja uważam, że ma na myśli programistę :wink:
A tak poważnie to musisz zapytać pracodawcę lub pośrednika
Bo może to być osoba która powinna znać systemy CAD CAM DNC
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 10 mar 2008, 14:42

maz pisze:Jak sie nie da zrobic interpolacji kolowych jak sie da ;-)
Oczywista prawda :!:

Trzeba przypomnieć sobie tylko trygonometrię sprzed matury i się da. Przeliczanie rysunku to podstawa w tym fachu.

A poważnie. Przypuszczam, że programista, to taki gość od (na przykład) mastercama, czy solidworksa. Być może potrzebny jest ktoś, kto będzie umiał zamodelować przedmiot i puścić po nim narzędzie, ale możliwe, że chodzi tylko o znajomość podstaw - proste splanowanie powierzchni, kilka otworów wywierconych, czy programowanie dwóch osi tokarki. Umiejętność załączenia i wyłączenia kompensacji i takie tam.

Spytaj bezpośrednio o wymagania i ci się w danej firmie robi - przypuszczam, że takich informacji bez problemu ci udzielą.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”