Homag WEEKE Venture 114 M Wood Wop 7

Dyskusje dotyczące maszyn grupy Homag, Weeke

Autor tematu
Venture114
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 mar 2019, 20:49

Homag WEEKE Venture 114 M Wood Wop 7

#1

Post napisał: Venture114 » 12 mar 2019, 11:21

Witam. Od niedawna mamy w firmie Homaga Venture 114 M i jest to pierwsze CNC w naszej firmie. Nikt z nas nie pracował wcześniej na CNC więc nasza wiedza pochodzi jedynie z krótkiego szkolenia po montażu nowej maszyny. Na szczęście Wood Wop 7 to bardzo przejrzysty i intuicyjny program. W miarę szybko można wdrożyć maszynę do produkcji, wiercenie, frezowanie nie stanowi większych problemów.
Problemem jest wprowadzenie skomplikowanej grafiki którą można by opisać konturami i przypisać odpowiednie narzędzia do obróbki. Gdyby była możliwość umieszczenia grafiki w Wood Wopie nie musiał bym być artystą a jedynie przypisać narzędzia do obróbki. Może ktoś powie jakie programy używacie do wprowadzania grafiki 2D i 3D. Jakimi programami można konwertować pliki graficzne na pliki mprx , dxf .

Pozdrawiam




lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Homag WEEKE Venture 114 M Wood Wop 7

#2

Post napisał: lajosz » 12 mar 2019, 18:33

Venture114 pisze:
12 mar 2019, 11:21
Problemem jest wprowadzenie skomplikowanej grafiki którą można by opisać konturami i przypisać odpowiednie narzędzia do obróbki. Gdyby była możliwość umieszczenia grafiki w Wood Wopie nie musiał bym być artystą a jedynie przypisać narzędzia do obróbki. Może ktoś powie jakie programy używacie do wprowadzania grafiki 2D i 3D.
Witamy nowego kolegę na forum.

Teraz do rzeczy, czyli ..... piszesz o grafice, ale .... grafika to pojęcie tak ogólne, że nie za bardzo wiadomo jak Ci odpowiedzieć.

Przepracowałem na (przeróżnych) Homagach 10 lat jako programista-opetartor.

Na Twoje pytanie odpowiem bardziej konkretnie jeśli je sprecyzujesz.

Natomiast co do WoodWop-a, to .... ZAPRAWDĘ POWIADAM CI :) , że do ściśle technicznych rzeczy typu drzwi, okna i inne takie, najlepiej tworzyć program od razu w WoodWop-ie bo możesz sobie go pięknie sparametryzwać, czego nie da się zrobić tworząc rysunek na zewnętrznym oprogramowaniu i przenosząc następnie do WoodWop-a.
To znaczy da się, ale ..... trzeba mieć specjalne oprogramowanie od Homaga.
Można również tworzyć gotowe programy na zewnętrznym oprogramowaniu (np. Alpha CAM albo SolidWOD), ale ..... nie będą parametryczne, czyli program np. do skrzydła drzwiowego o wymiarach np. 1800 x 800mmm stworzony w/w oprogramowaniem, bez problemu załadujesz do WoodWop-a i on się wykona prawidłowo, ale ...... chcąc wykonać to samo skrzydło, tyle że np. wyższe i/lub szersze, trzeba będzie na nowo tworzyć program o zadanych wymiarach.
Natomiast jeśli stworzysz program od podstaw w WoodWop-ie i zastosujesz parametry, czyli zmienne, warunki, funkcje matematyczne, logikę boolowską i inne narzędzia dostępne w WoodWop-ie, to masz tylko jeden program do skrzydła drzwiowego który sam steruje wszystkim opierając się o w/w parametry, czyli wpisujesz wymiary np. 1800 x 800mmm i wykona się skrzydło (lub jego element składowy) z np. 3 poprzeczkami i 2 zawiasami, ale jeśli wpiszesz np. 2020 x 950mm, to program w oparciu w wcześniej zdeklarowane zmienne sam ustali, że skrzydło takich wymiarach wymaga już 4 poprzeczek i 3 zawiasów przy czym np. 2 na górze i jeden na dole.

Inaczej pisząc, możesz sobie w WoodWopie dostosować co chcesz według własnego widzimisię, tworząc TYLKO JEDEN program np. do skrzydła drzwiowego, a nie 25 różnych.

Oczywiście jednym się to przyda innym nie.
Ja napiszę tylko, że od kiedy zacząłem stosować w WoodWop-ie wszystkie w/w rzeczy, to praca stała się o wiele łatwiejsza i pewniejsza.


Autor tematu
Venture114
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 mar 2019, 20:49

Re: Homag WEEKE Venture 114 M Wood Wop 7

#3

Post napisał: Venture114 » 14 mar 2019, 09:26

Co do zmiennych to w pełni się zgadzam. Mimo że dopiero zaczynam staram się stosować zmienne lub parametry, chociaż w naszej firmie przy produkcji jednostkowej nie zawsze opłaca się wymyślać parametr czy równanie dla pojedynczej sztuki.
Pisząc o grafice chodziło mi oto że nie potrafię narysować kwiat, czy konia ale myślę że bez problemu opisał bym taką grafikę obrysem i przypisał bym narzędzia do obróbki. Podobnie mogło być w przypadku drzwi z ornamentem itp.

Pozdrawiam


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Homag WEEKE Venture 114 M Wood Wop 7

#4

Post napisał: lajosz » 14 mar 2019, 18:18

Venture114 pisze:
14 mar 2019, 09:26
Pisząc o grafice chodziło mi oto że nie potrafię narysować kwiat, czy konia ale myślę że bez problemu opisał bym taką grafikę obrysem i przypisał bym narzędzia do obróbki. Podobnie mogło być w przypadku drzwi z ornamentem itp.
No ale .... w czym kłopot ?

Przecież do WoodWop-a można importować DXF-y, a w najnowszej wersji (piszesz o wersji 7) zapewne inne formaty wektorowe i na pewno modele 3D.
Nie wiem jak to jest w przypadku WoodWop-a 7, bo pracowałem tylko na WoodWop-ie wersja 4, 4.5 i 5, a tam można było NA PEWNO importować DXF-y poprzez standardowo dołączany do WW program o "wdzięcznej" nazwie Bpp5 .
Co więcej, jeśli w jakimś programie wektorowym obsługującym warstwy i eksportującym wektory do formatu DXF umieściłeś rysunek na odpowiednio nazwanej warstwie i przepuściłeś taki rysunek przez Bpp5, to do WoodWopa trafiał gotowy, opisany program.
Nazwy tych warstw oraz sposób eksportu/importu z i do WoodWopa są dość dobrze opisane w instrukcji obsługi WoodWopa (Help) .

Podejrzewam, że w WoodWop-ie 7, można chyba nawet bezpośrednio zaimportować wektory, więc ..... ściągasz gotowca (jakiś rysunek) wektorowy w formacie DXF albo konwertujesz jakimś konwerterem do DXF-a swój rysunek i ...... to wszystko, czyli importujesz do WW, przypisujesz narzędzia i frezujesz.

Robiłem tak setki razy i wszystko było OK, czyli Homag frezował zaimportowane rzeczy wliczając w to również modele 3D (2.5D).


e)(ist
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 10 lis 2010, 20:37
Lokalizacja: PL

Re: Homag WEEKE Venture 114 M Wood Wop 7

#5

Post napisał: e)(ist » 17 mar 2019, 17:09

Venture114 pisze:
14 mar 2019, 09:26
Co do zmiennych to w pełni się zgadzam. Mimo że dopiero zaczynam staram się stosować zmienne lub parametry, chociaż w naszej firmie przy produkcji jednostkowej nie zawsze opłaca się wymyślać parametr czy równanie dla pojedynczej sztuki.
Pisząc o grafice chodziło mi oto że nie potrafię narysować kwiat, czy konia ale myślę że bez problemu opisał bym taką grafikę obrysem i przypisał bym narzędzia do obróbki. Podobnie mogło być w przypadku drzwi z ornamentem itp.

Pozdrawiam
Możesz użyć programu Aspire a potem importować do WoodWopa
https://www.vectric.com/products/aspire

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Homag, Weeke”