Głośna praca silnika krokowego

Sanyo 103h7126

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
damian.rozmus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 28 wrz 2018, 08:43

Głośna praca silnika krokowego

#1

Post napisał: damian.rozmus » 03 mar 2019, 16:50

Witam kolegów, nurtuje mnie jedna sprawa. Dla osi X oraz Y mam dwa takie same silniki, dokładnie Sanyo 103h7126 o parametrach 1,8 deg/step, prąd 2,7A, 1,76Nm. Ten dla osi X dość mocno hałasuje, na tyle, że słychać go bardziej niż wrzeciono podczas obróbki. Silnik osi Y wręcz milczy- podczas obróbki w ogóle nie słychać ruchu osi, czasem nawet zerkam, żeby sprawdzić czy na pewno wszystko działa.

Podsyłam link do krótkiego nagrania: https://photos.app.goo.gl/1boyraH1BXVgFELX6
Proszę sobie troszkę wyciszyć dźwięk.

Sterownie jest na Arduino, program do G-kodu to GRBL Candle. Stół jest ruchomy na osi X, śruba kulowa, masa stołu niewielka (pole 30x30cm, masa imadła około 3kg). Dopisuje bo może to przez opory ruchu, z drugiej strony wrzeciono swoje waży, więc to też pare kilo na osi Y.

Z czego to może wynikać? Czy to problem z konfiguracją silników w programie? Może po prostu o wymienić/ kupić lepszy?

Pozdrawiam



Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Głośna praca silnika krokowego

#2

Post napisał: noel20 » 13 mar 2019, 11:37

Obciążenie silnika krokowego nie wpływa na głośność jego pracy. Zmienia się dźwięk dopiero jak wypadnie z synchronizmu.
Zamień ze sterowniki od X i Y. Ich sterowanie wpływa na to jak silnik pracuje. Drugą przyczyną jest to do czego silnik jest zamocowany i jakich elementów powoduje drżenie i rezonanse.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2351
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Głośna praca silnika krokowego

#3

Post napisał: Avalyah » 13 mar 2019, 11:58

Jeśli to wynik rezonansu (bardzo częste) to spróbuj zwiększyć mikrokrok, jeśli możesz, np. z 1/4 na 1/8 czy 1/16, wtedy ta częstotliwość rezonansowa się zmienia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”