Frez 3 mm płyta wiórowa

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Frez 3 mm płyta wiórowa

#11

Post napisał: FTW » 10 mar 2019, 09:40

kubus838 pisze:
09 mar 2019, 13:46

Tak na koniec.
Od kiedy frez podczas przytaczanego przez Ciebie "rowkowania" pracuje całym swoim obwodem? Jak już to frez podczas rowkowania pracuję połową swoje obwodu. I ma miejsce na odrzucenie urobku.

A prędkość posuwu 800 do 1000 mim/min to chyba lekko za dużo. Drewno jest dosyć "dziwnym" materiałem którego obróbka zależy od rodzaju drewna ale również od wilgotności. Jest duża szansa, że przy takich prędkościach posuwu frez zacznie wyrywać włókna z powierzchni frezowanych oraz krawędzi. O przypaleniach nawet nie wspominam.

robert
Jeśli pracuje całą szerokością, to wtedy Ae = 100%, tak to się podaje. Nie spotkałem się nigdzie, żeby było to podawane inaczej.

W katalogu z frezami CMT są podane prędkości posuwu od 2 do 5 m/min dla frezów 3-6mm, przyjmijmy że dla 3mm będzie to 2m/min, to w dalszym ciągu 2x szybciej niż to co podałem. Poniżej screen z katalogu. Są również podane współczynniki korekcyjne. Nadpalenia występują przy zbyt małych posuwach, a nie zbyt dużych. Nie twierdzę, że się nie da frezować z posuwem 400m/min... ale jakbym tak robił to co robię to zamiast 30minut frezowania miałbym 5 godzin... a potem zdziwienie, że nikt nie chce za to płacić.

Obrazek




kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Frez 3 mm płyta wiórowa

#12

Post napisał: kubus838 » 10 mar 2019, 12:11

Mówiąc szczerze to ja piszę o obwodzie freza a nie szerokości. Ale wybacz nie będę się zagłębiał w to co piszą katalogi producentów ani również równianie Ae=100%. Z tego co pamiętam obwód walce oblicza się trochę inaczej - tak uczyli na geometrii w szkole podstawowej.

Po drugie to w przypadku frezowania płyty wiórowej nikt Ci nie płaci za czas obróbki tylko z efekt obróbki. Dla klienta końcowego najmniejsze znaczenia ma czy to zrobiłeś w ciągu 5 minut czy 5 godzin. A to, ile frezów zniszczysz to wcale go nie obchodzi. Jak to się mówi lepiej "pobawić" się z taką obróbką troszkę dłużej i mieć towar przygotowany według zamówienia klienta bez ukrywania błędów które się popełniło np wskutek skrócenia czasu obróbki. Jak to mówią starzy fachowcy i nie mam tu na myśli siebie tylko osoby które z płytami i drewnem czyli w "starym stolarstwie" i "nowym stolarstwie" pracują co najmniej od 25 lat - szybkość przeszkadza w każdej pracy. A, że widzę ich prace na co dzień to śmiem twierdzić, że oni maja rację w 100%.

robert


Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 869
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

Re: Frez 3 mm płyta wiórowa

#13

Post napisał: Bbuli » 10 mar 2019, 15:20

Szybkość nie przeszkadza .Dane katalogowe jak najbardziej odpowiednie.Gdy tylko zwolnisz posów lub staniesz od razu masz przypalenie.
To co pokazałeś na zdjęciu wygląda jak deska podłogowa,więc obrabiasz dwa materiały.A płyta wiórowa to sklejone i prasowane śmieci,czasem nawet piasek.3 mm na raz jak najbardziej dasz radę.Poproś szefa o frezy pięć razy tańsze-z alle takie dwu piórowe
węgliki po 9-10złociszy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”