Czujnik wysokości narzędzia

zła pozycja zetki po pomiarze narzędzia

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Niceguy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 17 lut 2019, 02:24

Czujnik wysokości narzędzia

#1

Post napisał: Niceguy » 17 lut 2019, 02:59

Witam koledzy

Mam problem z czujnikiem wysokości narzędzia. Zamontowałem do testów microswitch podłączyłem tak jak trzeba i wszystko działało. Po jakimś czasie, to jest po kilku pomiarach w trakcie pracy, narzędzie jest mierzone, załącza się switch i maszyna wraca do pracy lecz ponad materiałem. Jak na początku było ok tak teraz za każdym razem tak się dzieje.

Sterowanie csmio ip/m, mach3.

Wiedzą koledzy może co jest przyczyną?

Pozdrawiam




Autor tematu
Niceguy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 17 lut 2019, 02:24

Re: Czujnik wysokości narzędzia

#2

Post napisał: Niceguy » 20 lut 2019, 15:28

Albo może koledze dali by link do tematu gdzie ktoś opisywał jak to mu setka staje ponad czujnikiem długości. Nie mogę bo znaleźć. Ewentualnie jakaś pomoc co do konfiguracji. Nie wiem czy ma na to wpływ G54. Na początku pierwsze narzędzie mierzył ok ale z drugim był problem. Teraz cały czas coś nie tak. Z góry dzięki.


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 472
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Czujnik wysokości narzędzia

#3

Post napisał: micro » 20 lut 2019, 16:38

Pewnie microswitch zmienił punkt załączania.
Skalibruj ponownie czujnik .


Autor tematu
Niceguy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 17 lut 2019, 02:24

Re: Czujnik wysokości narzędzia

#4

Post napisał: Niceguy » 21 lut 2019, 14:34

Mam z tym problem. Nie wiem jak. Jeśli można prosić link krok po kroku to byłoby fajnie. Mam 3 różne makra. Jedno z ebmi, drugie od Piotra z forum trzecie z jakiejś strony. Raz nie jedzie na wyznaczone miejsce gdzie jest czujnik. Raz mierzy i wszystkie narzędzia mają tą samą długość A raz w ogóle nie działa. Wiem że temat był spakowany ale z tematów co odwiedzam na forum nie mogę ogarnąć. Dzięki z góry.


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Czujnik wysokości narzędzia

#5

Post napisał: dudziak4 » 21 lut 2019, 15:15

A próbowałeś makro ze strony cs-lab. Od nich jest sterownik to i makro powinno śmigać.
Oczywiście musisz wprowadzić swoje dane do makra ale o tym chyba pisać nie muszę.
Tylko zmień rozszerzenie pliku z txt na m1s i wrzuć do folderu z makrami.
Załączniki
M6Start.txt
(11.07 KiB) Pobrany 112 razy


Autor tematu
Niceguy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 17 lut 2019, 02:24

Re: Czujnik wysokości narzędzia

#6

Post napisał: Niceguy » 23 lut 2019, 17:41

A więc tak.
Makro od kolegi wyżej, z Cs-lab, musiałbym uczyć się programować makra. Za dużo do zmiany abym sam to ogarnął. Makro jest na wymianę z magazynem a ja u siebie zmieniam ręcznie.

Drugie makro od Piotrjub, z forum, nie działa najazd na czujnik w osi "Y". Dodatkowo po pomiarze nie ważne na jakiej wysokości jest czujnik, podaje tą samą długość narzędzia 142.5005. Podnosiłem czujnik i to samo. Zmienia również zero detalu i wszystko się sypie.

Makro z EBMIA nie zapisuje w ogóle długości narzędzia. Pomiar jest zależny od wysokości zera detalu. Im wyżej to czasem narzędzie nie dojeżdża do czujnika. Jak za wysoko to przekracza limit na zecie i wywala Estop i trzeba resetować.

Co do kalibracji nie wiem dokładnie jak skalibrować. W tych makrach nie ma "Z_sense" oprócz w tym od piotra ale jak pisałem reszta nie działa poprawnie.

Może bierze złe odczyty z DRO a może coś więcej, nie wiem. Pomoc dalej potrzebna koledzy.

Skrypty:
Ebmia.txt
(7.67 KiB) Pobrany 113 razy
Piotrjub.txt
(2.63 KiB) Pobrany 116 razy
CS-Lab.txt
(11.08 KiB) Pobrany 105 razy


Autor tematu
Niceguy
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 17 lut 2019, 02:24

Re: Czujnik wysokości narzędzia

#7

Post napisał: Niceguy » 01 mar 2019, 08:47

Problem rozwiązany. Ale jeszcze jedno pytanie. Jak wyłączyć offset narzędzia na stale? Czasem po pomiarze ofsetuje mi A czasem nie. Mam wtedy zerknę w plusie A czasem w minusie. Kiedy jest to drugie to wiadomo..... wali w krancowke.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”