Uciążliwe dymienie mgły olejowej.

Uciążliwe dymienie mgły olejowej

Plotery tnące

Autor tematu
bd_ploter
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 lut 2019, 14:23

Uciążliwe dymienie mgły olejowej.

#1

Post napisał: bd_ploter » 01 lut 2019, 15:00

Cześć. Mam w firmie ploter cnc KIMLA Router BPF 2131. Problem polega na tym że przy cięciu aluminium strasznie dymi mgła olejowa. Jest siwo na hali.

Teraz używam oleju QUAKERCUT MQL 030, więc także dymi ale mniej. Kiedyś natomiast gdy używałem METALCUT 23301 syntetyczny także strasznie dymil.

Dzwoniłem do kimli powiedzieli ze jest źle dobrany olej. Przysłali jakąś próbkę podobnego do METALCUT ale jest jeszcze gorzej.

Dodam że wyciąg jest.

Macie jakieś pomysły gdzie tkwi problem. Po stronie użytkownika? Maszyny? Oleju? Słabego wyciągu?



Tagi:


nicek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 06 kwie 2011, 23:00
Lokalizacja: Polska

Re: Uciążliwe dymienie mgły olejowej.

#2

Post napisał: nicek » 02 lut 2019, 14:47

Wygląda na to, że zdecydowanie przesadzasz z ilością oleju. Ilość oleju należy zmniejszyć do wartości przy której przestajesz widzieć mgłę wylatującą z dyszy. Wielu początkujących użytkowników boi się, że oleju będzie za mało. Ale po zmniejszeniu przepływu oleju do wartości przy której nie widać mgły przed dyszą podstaw kartkę czystego papieru na kilka sekund i zobaczysz, że pojawia się wyraźna tłusta plama.
Poza tym napisz co konkretnie tniesz, przy jakich obrotach, z jakim posuwem i z jakim zagłębianiem na raz, ponieważ należy ustalić czy dym który widzisz to jest rozpylony olej czy może produkty spalania tego oleju. Czasami zdarza się, że parametry obróbki są tak źle dobrane, że materiał jest nie skrawany tylko wycierany przez narządzie i generuje się na tyle ciepła, że olej się pali.
Aha można jeszcze sprawdzić jak szybko olej jest zużywany. 1litr oleju powinien starczyć od tygodnia do miesiąca w zależności od potrzeb. Poza tym oleju nie powinno być widać w stanie ciekłym, detal po obróbce może być tłusty ale nie może z niego ściekać olej.


Autor tematu
bd_ploter
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 lut 2019, 14:23

Re: Uciążliwe dymienie mgły olejowej.

#3

Post napisał: bd_ploter » 04 lut 2019, 07:44

24000 obr. Z reguły prędkość prscy 45-55 m/s prędkość zagłębiania 35-45 i głębokość około 2.7mm aluminium a1. To mi olej z reguły starcza na ok 2 tygodnie. Z tymi detalami tak mam. Nie wielka ilość oleju zostaje.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1448
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Uciążliwe dymienie mgły olejowej.

#4

Post napisał: lepi » 04 lut 2019, 08:24

bd_ploter pisze:
04 lut 2019, 07:44
24000 obr. Z reguły prędkość prscy 45-55 m/s prędkość zagłębiania 35-45 i głębokość około 2.7mm aluminium a1. To mi olej z reguły starcza na ok 2 tygodnie. Z tymi detalami tak mam. Nie wielka ilość oleju zostaje.
Ja slyszalem, ze to szybkie routery ale ze powoli zblizaja sie do predkosci dzwieku? Moze stad ten dym ;)

No wlasnie, dym ci przeszkadza czy aerozol oleju?

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Uciążliwe dymienie mgły olejowej.

#5

Post napisał: ALZ » 05 lut 2019, 01:21

I do tego może wrzeciono z wentylatorem?


Pati
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 23 lut 2007, 12:40
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Uciążliwe dymienie mgły olejowej.

#6

Post napisał: Pati » 23 paź 2019, 11:31

Może już czas wyczyścić urządzenie i wymienić filtry wyłapujące mgłę olejową ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”