Witam.
Odkąd mam tą tokake z której jestem baardzo zadowolony nie rozbierałem nigdy imaka nożowego, ale zawsze po oobracaniu go w lewo w celu wybrania kolejnego narzędzia i zakręcania go w prawo imak za każdym razem był pod innym kątem patrząc od góry, na oko zawsze ustawiałem jego kąt. Ale wiem że powinien blokować się równo. Krawędzią równolegle do osi X lub Z. Przy używaniu przecinaka stanowi to mały problem bo przecinając detal z kątem przystawienia ≠ 90 ° wychodzi to różnie. Rozebrałem go dziś i patrząc na niego od spodu zauważyłem dwa otwory - jeden większy z kulką, bolcem i sprężynką a drugi mniejszy i pusty.
Dołączam zdjęcie od góry z odkręconą "pokrywką w kształcie krzyża":

Na żółto zaznaczone jest miejsce gdzie na dole był otwór z kulką, bolcem i sprężynką i od góry ma śrubę gdzie można regulować wysokość tego bolca, jak dokręcę ją maksymalnie to kulka wystaje poza obrys imaka i nie da się wtedy go obrócić.
A miejsce czerwone było puste, nic tam nie znalazłem. Widocznie coś oryginalnie było ale już nie ma. Na sankach w miejscu gdzie ląduje imak są 4 otwory nieprzelotowe stożkowe, na dnie każdego z nich jest gwint wewnętrzny M8.
Czego brakuje mi w miejscu zaznaczonym na czerwono? Myślę, że jest to wałeczek ze stożkiem na spodzie który pasuje do stożków w otworach w sankach i on nadaje dobre pozycjonowanie imaka którego ja nie mam. W środku imaka jest również element który przy obrocie przeciwnie do wskazówek zegara podnosiłby coś czego mi tam w czerwonym miejscu brakuje.
Wymyśliłem sobie żeby dorobić wałeczek ze stożkiem na spodzie i sprężyną od góry a także z wystającym broczkiem z boku za który będzie ten wałeczek dźwigany do góry w celu zwolnienia "blokady" pozycji imaka.
Nie wiem czy dobrze kombinuje, może ktoś doradzi jak tutaj pomóc? Może rozbieraliście Imak w tej czy innej tokarce i moje wyobrażenia są trafne?
Pozdrawiam