CNCGRAF 1.32 PL (DOS) - Kompletny system LiveUSB

Sterujesz frezarką przez LPT ?

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu cncGraf

Autor tematu
Hydrantx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2019, 10:17

CNCGRAF 1.32 PL (DOS) - Kompletny system LiveUSB

#1

Post napisał: Hydrantx » 13 sty 2019, 10:33

Witam serdecznie!

Na rynku jest wiele droższych i tańszych oprogramowań umożliwiające sterowanie zarówno profesjonalnych jak i amatorskich, małych obrabiarek CNC.
Moją uwagę przykuł w pełni darmowy program CNCGRAF 1.32 pod DOSa.
Wiem że wybór jest duży, a ten program wygląda na skromny, ale naprawdę to tylko pozory.
Przekonać się o tym można tylko samemu.
cncgraf.png
Podziele się z Wami moimi doświadczeniami:

Minusy:
- Interfejs marny, jak to w DOS, choć nie umywa się do TurboCNC
- Nie znam żadnego Postprocesora dedykowanego specjalnie dla tej aplikacji.

Plusy:
- Darmowy
- Obsługuje najważniejsze standardy Drill: Excellon, Sieb&Maier 1000 oraz Sieb&Maier 3000 ; HPGL: *.plt (Hewlett Packard Graphics Language) ; G-Code: DIN 66025 CNC 2½ i 3D.
- Nie wymaga szybkiego komputera (o tym później)
- Steruje bardzo dobrze portem LPT nawet na kablu pięciu metrowym!. Nie gubi żadnych kroków. Można osiągnąć prędkość nawet 4cm/s, o ile krokowce puszczą.
- Instrukcja obsługi jest napisana tak prosto że wystarczy tylko rzucić okiem, by rozwiązać swój problem.
- Polski język (poprawiłem Polskie znaki)
- Można uruchomić jako LiveUSB

Widać znaczną przewagę plusów, które naprawdę słusznie przypisałem.
Zapewne spotkam się z hejtem ;) 21 wiek, jest przecież Mach3 (jak za darmo to crackowany).
Otóż jest… ładnie wygląda, można sobie coś po programować w laderze, ale kabel już trzeba skrócić do 20cm, bo kroki uciekną w eter ;). Miałem sytuację, że wyskoczył dymek aktualizacji systemu, i niestety całe frezowanie przesunęło się o kilka milimetrów ;)
Windows to system wielozadaniowy. Wielozadaniowość polega na użyciu przerywań. Gdy system robi coś „w tle” (nawet Plug and Play) zajmuje przerywania, a port LPT jest traktowany niskopriorytetowo. Kto miał styczność z DOS’em wie, że ten potrafi robić tylko jedną rzecz w jednym czasie, i to moim zdaniem jest wymaganiem koniecznym dla sterowania CNC.
Dalej hejt?
Jest system LinuxCNC. On został specjalnie przygotowany do CNC, więc wielozadaniowość została ograniczona do minimum (nadal jest!). Działa to dość dobrze, ale wymaga sporych zasobów komputera. Kilka razy zdarzyło mi się już zgubić kroki, ale w porównaniu do Windowsa jest idealny.

Jak ja to zrobiłem ?

Na Alledrogo w cenie od 20 do 50zł (z przesyłką) można znaleźć „Terminal HP T5700”. Jest to dość leciwy, mały komputer posiadający procesor X86, i co najważniejsze port LPT.
Jego zasoby sprzętowe znaaaacznie przekraczają wymagania programu CNCGRAF, co za tym idzie czynią go maszyną idealną. Nie ma żadnych wentylatorów o które trzeba dbać. Można sobie go położyć na płasko na sterowniku silników krokowych, bo jest naprawdę niewielki. Do tego monitor VGA, klawiatura i mysz (jest jeden port PS2). CNCGRAFA przygotowałem tak by bootował bezpośrednio z PenDrive, więc po uprzednim jego przygotowaniu wystarczy włożyć go w port USB terminala, i koniec operacji ;) Pozostaje już tylko konfiguracja samego CNCGRAFa, ale to już sprawa indywidualna.
hp1.jpg
hp1.jpg (14.64 KiB) Przejrzano 2375 razy
hp2.jpg
Piny LPT:

W CNCGRAF piny Step i Dir są przypisane na sztywno. Wypadają odwrotnie niż standardowo w choćby Mach3. Dziwne? Nie! Kiedyś gdy kabel LPT był standardem w każdym domu, standard ich produkcji był inny. Poszczególne żyły, które wypadały na sygnały „step” oryginalnie były ekranowane(!!!). Producenci oprogramowań takich jak Mach olali to kompletnie (ale i po co miały by być skoro sam Windows nie daje sobie rady z portem LPT). Jeśli zdecydujesz się na sprawdzenie CNCGRAFa, po prostu przelutuj przewody w kabelku LPT tak by pasowały do Twojego sterownika CNC – Wszystkie piny ładnie są opisane w załączonej instrukcji. (hejt? – rozetnij stary kabel LPT :D).


Podsumowanie:

Moim zdaniem aplikacja idealna. Dla mnie nie musi ładnie wyglądać. Ma działać, i to robi!
Z zasady wszystko co nowe, jest trudne/nie fajne. Jeśli temat Cię interesuje spróbuj choćby na siłę porobić próby, i używać tej aplikacji przez jakiś okres czasu. Naprawdę po chwili staje się łatwa, miła i przyjemna, a przede wszystkim spełnia podstawowe standardy dla CNC, których Windows’owskie aplikacje nie spełniają w ogóle. Jak odpalę frezowanie skomplikowanej figury, mogę wyjść i wrócić na drugi dzień – wiem że wyjdzie dokładnie tak jak to było zaplanowane. W przypadku powiedzmy Mach’a bym się nie odważył, bo akurat system mógł w tle sobie sprawdzić aktualizację, albo sprawdzić czy do USB nie zostało podpięte jakieś nowe urządzenie :).
Testujcie, wypowiadajcie się…
Może wspólnie opracujemy postprocesory dla różnych CAMów?
CNC BootUSB v3.9.zip
Kompletny system sterowania DOS + Instrukcje
(997.6 KiB) Pobrany 276 razy




Autor tematu
Hydrantx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 13 sty 2019, 10:17

Re: CNCGRAF 1.32 PL (DOS) - Kompletny system LiveUSB

#2

Post napisał: Hydrantx » 17 sty 2019, 18:13

Pobrałeś ?
Podziel się - uruchomiłeś? coś nie działa? masz problem z obsługą CNCgraf?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „cncGraf”