Ploter z ruchomą bramą do drewna/alu

Konstrukcja stalowa skręcano spawana

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Pjotr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2018, 19:04

Ploter z ruchomą bramą do drewna/alu

#1

Post napisał: Pjotr » 04 gru 2018, 20:14

Cześć wszystkim, to mój pierwszy post w ktorym chcę wam pokazać co w ostatnim czasie rzeźbie. Proszę was o konstruktywną krytykę.

Obrazek

Pomysł pojawił się gdy przypadkowo trafiłem na podobną konstrukcje gdzieś w internecie. Przedstawiam efekt około 25 godzin pracy . Wiem, że sztywna brama byłaby o wiele stabilbiejsza, jednak jako że mniej mi się podoba taka konstrukcja zdecydowałem się na sztywny stół. Po obejrzeniu kilku podobnych ploterów w ruch poszła kartka długopis, zrobiłem wstępny projekt. Troche posłużyłem się inventorem. Jednak dla takiego żółtodzioba ciężko wszystko przewidzieć w projekcie więc dużo improwizuje. Wychodzi dosyć ciekawie. Jestem świadomy "lekkości konstrukcji" ale nie zamierzam gryźć tym stali. Planuje od czasu do czasu pobawić się z jakimiś miękkimi materiałami(sklejka, aluminium, mdf, pleksi).
Użyte materiały;
Płaskowniki stalowe (plus ceowniki na frontach stołu na których planuje ebonitowy blat roboczy)
Łożyska i prowadnice na wałkach podpartych fi20 i fi16. Śruby tr20 i tr16.
W przyszłości jeśli konstrukcja się sprawdzi planuje swap na śruby kulowe. Dodam że projekt nie skończony. Zrobie jeszcze kilka zastrzałów wzmacniających brame, żebra wzmacniające pod blat roboczy.
Proszę podpowiedzcie mi jakie silniki(jeszcze nie kupiłem) zastosować do poszczególnych osi. Nie stać mnie na jakieś kozaki po 1000 za sztuke.
Mam w szufladzie adduino, fajnie byłoby go użyć.
Link do galerii(jeśli chcecie będe aktualizował)

https://photos.app.goo.gl/jBoeuuvsKB1FbbvD9


Ps i w jakim kolorze to widzicie ??
Pozdrawiam i proszę o komentarze :D




maryush80
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 18 sie 2017, 16:41
Lokalizacja: Wieruszów

Re: Ploter z ruchomą bramą do drewna/alu

#2

Post napisał: maryush80 » 06 gru 2018, 16:03

Fajna frezarka powstaje. Jak masz arduino to gorąco polecam Estlcam. Jest bardzo fajny i cały czas rozwijany. Na trapezach robisz. Może lepiej na paskach


Autor tematu
Pjotr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2018, 19:04

Re: Ploter z ruchomą bramą do drewna/alu

#3

Post napisał: Pjotr » 06 gru 2018, 21:59

maryush80 pisze:
06 gru 2018, 16:03
Fajna frezarka powstaje. Jak masz arduino to gorąco polecam Estlcam. Jest bardzo fajny i cały czas rozwijany. Na trapezach robisz. Może lepiej na paskach
Kurcze to mi teraz przypomniałeś że tak też można.. Jak byś rozwiązał mocowanie zębatek i ulozenie paska. Jesli sie da naszkicuj na moim zdjeciu/zdjęciach w np paincie podglądowo. Bardzo bym był wdzięczny Czy taki napęd jest żywotniejszy i dokładniejszy ?
Pytam bo jeszcze nie jest za późno. Dopiero tocze trapezy pod łożysko. Pozdrawiam !!


maryush80
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 18 sie 2017, 16:41
Lokalizacja: Wieruszów

Re: Ploter z ruchomą bramą do drewna/alu

#4

Post napisał: maryush80 » 07 gru 2018, 16:31

Nie wiem jakie masz rozmiary maszyny. Ja zrobiłem dwie frezarki obydwie na srubach i powiem Ci, że umnie na srubach powyżej metra bardzo "telepia" co skutkuje wibracjami i zacieciami napędu. Piszę jak ja akurat miałem nie wiem jak inni. Ja dałbym paski po obu stronach, koła pasowe napędowe połączone wałkiem na sztywno i owy wałek pod przekładnie prasowa połączona z silnikiem. Ja akurat niebawem wywale śruby z mojego stołu od plazmy i tak będę robił.


Autor tematu
Pjotr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2018, 19:04

Re: Ploter z ruchomą bramą do drewna/alu

#5

Post napisał: Pjotr » 07 gru 2018, 21:54

Kurcze fajnie by bylo gdybyś podesłał link do jakiegoś zdjęcia żebym mogl sobie to bardziej namacalnie wyobrazic ;)


piotrp133
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 58
Rejestracja: 12 lut 2008, 19:28
Lokalizacja: Śmigno/Tarnów

Re: Ploter z ruchomą bramą do drewna/alu

#6

Post napisał: piotrp133 » 07 gru 2018, 22:27

A nie lepiej https://s.click.aliexpress.com/e/cAfyCsv3
Cena nie zabija. Wysyłka z Niemiec więc powinno w 3 dni przyjść. Rozwiązanie moim zdaniem najlepsze.


maryush80
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 18 sie 2017, 16:41
Lokalizacja: Wieruszów

Re: Ploter z ruchomą bramą do drewna/alu

#7

Post napisał: maryush80 » 08 gru 2018, 15:16


O czyms takim myslalem
Ale jak masz małą maszynę to kolega powyżej dał fajne namiary


Autor tematu
Pjotr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2018, 19:04

Re: Ploter z ruchomą bramą do drewna/alu

#8

Post napisał: Pjotr » 09 gru 2018, 00:23

Dziś wspawałem żebra stołu zrobione z płaskownika 20x20. Wyszło dosyć ciekawie.oczywiście wszystki równo i dokladnie. :) Co do tych pasków to dosyć prosta sprawa ale jednak zostane przy srubach. Kurcze szkoda ze juz kupilem trapezy i oddalem do podtoczenia. Ale nie ma tragedii, nie były drogie więc na poważnie rozważam te kulowe z linku powyżej. Z początku zapomniałem dodać że przy budowie tego wiatraka pomaga mi mój wierny kompan Maury, który jako że jest kozakiem w programowaniu podjął się też napisania własnego oprogramowania i polutowania elektroniki. Patrząc po konstrukcjach z forum moja brama wygląda jak z papieru, ale licze że miekkie materiały wytrzyma. Na plus są utwardzone plaskowniki z ktorych jest wykonana.
Wrzucam foto z postępów:Obrazek

Jak Wam się podoba ?


lukasixthm
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 140
Rejestracja: 01 maja 2013, 21:41
Lokalizacja: Ostrowiec Św
Kontakt:

Re: Ploter z ruchomą bramą do drewna/alu

#9

Post napisał: lukasixthm » 10 gru 2018, 10:47

Do nóg bramy coś dokręć np. kątownik żeby powstało żebro/żebra prostopadle do tych blach z okrągłymi otworami. Nie będzie się tak chwiało na boki przy silnym wietrze :-) Tak to może być.


Autor tematu
Pjotr
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2018, 19:04

Re: Ploter z ruchomą bramą do drewna/alu

#10

Post napisał: Pjotr » 20 gru 2018, 20:03

Zamuntuje kilka wzmocnien to wiadome ale zostawilem to na koniec. Ostatnio mialem malo czasu ale wczoraj podwinęlismy rękawy i zajelismy sie zetką. Załączam zdj.
[hsimg][/hsimg]

Pozdrawiam forum ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”