Rysunek wykonawczy zębnika

problem z identyfikacją elementów i doborem tych elementów

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4138
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

#11

Post napisał: Steryd » 06 gru 2018, 08:57

i jeszcze pytanie na temat tabelki uzębienia- dobrze widzę, że alfa = 13,08? Zerknij do normy,- takie koło nie będzie pracować i raczej mało prawdopodobne, żeby ktoś w Polsce wykonał. Użyłeś skróconej tabelki do kół o zębach prostych.


Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Qatooo83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2018, 11:52

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

#12

Post napisał: Qatooo83 » 06 gru 2018, 14:13

Ten element nie zostanie nigdy wykonany, to ma być rysunek na zaliczenie przedmiotu z uczelni. Każdy student otrzymał wał z odpowiednią wersją, tak, że każdy ma inna wersje i mamy go po prostu narysować tak, że ktoś kto miałby go "wytworzyć" to dzięki temu rysunkowi "mógłby" to zrobić.

Zastanawiam się jeszcze właśnie czy muszę dobierać tak jak kolega wyżej pisał pierścień dystansujący oraz zabezpieczenie tego łożyska z prawej strony, żeby się nie zsuneło, bo przy tym rysunku nie ma tam podanych tych norm, do których moglibyśmy zajrzeć, żeby dany element zidentyfikować.

Taki przykładowy wałek wysłali nam prowadzący:
przykładowy rysunek.png
Te wały maja być wykonane w podobny sposób.

Chciałbym zapytać o jeszcze jedną rzecz (dla większości z Was pewnie pytanie idiotyczne) ale chciałbym to wiedzieć. Powiedzmy ze dobrałem sobie takie dwa łożyska ŁOŻYSKO KULKOWE 6007 - PN-M-86100. I chciałbym zapytać co jeśli mój czop na łożysko ma większą długość niż samo łożysko ? powinienem dobrać łożysko nie tylko odpowiedniej średnicy ale też długości ? tak żeby np to z lewej strony dochodziło do nakrętki i kolejnego stopnia wału ? albo czy ewentualnie mogę wtedy taki czop na łożysko sobie skrócić ? czy te wymiary wału są jakoś znormalizowane i jak mam już średnice to długości czopów się dobiera z norm ?

Niestety wykładowca praktycznie pomijał takie rzeczy, albo mówił o nich bardzo ogólnikowo gdyż stwierdził że na kolejnym semestrze mamy Podstawy Konstrukcji Maszyn i tam będzie to dokładnie opisywane, natomiast prowadzący ćwiczenia kazali taki wał narysować zgodnie z wszystkimi normami itd.


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

#13

Post napisał: Duszczyk_K » 06 gru 2018, 14:29

Kolega wypożyczy sobie w bibliotece taką książkę https://www.google.com/search?q=kurmaz& ... 4krtt2U3WM: bardzo ciekawa lektura, i mimo iż ma parę błędów, to myślę, że wiele nauczy.
Oczywiście że łożyska można zabezpieczyć inaczej, np:
- pierścieniem Segera,
- można wykonać w osi wału otwór gwintowany z nakiełkiem https://www.google.com/search?q=nakie%C ... fxKLrJFxLM: (łączysz wtedy 2 funkcje) i wkręcić jedną śrubę zamiast tych 2,
- można by z 2 stron dać nakrętki łożyskowe (choć u mnie prowadzący tego nie nie akceptowali, bo po to robisz różne zakończenia by się więcej nauczyć)

Czop można skrócić, ba nawet jeśli łożysko ma np 15mm a zabezpieczenie jest w formie podkładki dociskanej śrubą to warto by sam czop miał np 14mm by dokręcając śrubę śruba docisnęła podkładkę i łożysko a nie dokręciła się do czopa a pomiędzy podkładką a łożyskiem zostanie luz.


Autor tematu
Qatooo83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2018, 11:52

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

#14

Post napisał: Qatooo83 » 06 gru 2018, 16:52

Tak, wiem wiele osób poleca mi tą książkę, na pewno wypożyczę, dzięki za rady. Na pewno muszę przy tym przysiąść i uzupełnić wiedzę. Powiedz mi proszę jeszcze czy jak dobiorę to łożysko dajmy na to d=35, D=80, B=21 i skrócę sobie ten czop żeby wynosił te 20/21mm z lewej strony to będzie ok ? W sensie czy można dobrać łożysko, którego średnica zewnętrzna będzie niewiele mniejsza od zębnika ?

Dodane 1 godzina 37 minuty 59 sekundy:
I jeszcze jedno pytanie - znalazłem coś takiego jak krążki zabezpieczające z dwiema śrubami do walcowych czopów wałów, w celu zabezpieczenia tego łożyska z prawej strony. Wg norm z książki do mojej średnicy mają być śruby M8x25 i chciałbym zapytać czy w takim wypadku powinienem dalej zrobić przekrój tego otworu tak jak to zrobił kolega na rysunku ? czy może wystarczy, że zaznaczę tam, że powinna być tam śruba M8x25 bez rysowania przekroju ? jak będzie poprawie ?


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

#15

Post napisał: Duszczyk_K » 06 gru 2018, 21:26

"W sensie czy można dobrać łożysko, którego średnica zewnętrzna będzie niewiele mniejsza od zębnika ?"
Jeśli łożysko będzie miało taką nośność i przeniesie siły jakie są generowane między zębami to czemu nie. Zasadniczo dobór łożysk prowadzi się analizując obciążenia jakie działają na to łożysko. Choć domyślam się, ze Wy w tym projekcie aż tak głębokiej analizy nie prowadzicie... a skoro tak.... to jak masz dobierać na oko to pooglądaj zdjęcia przekładni, reduktorów i sobie dobierz na oko.
To co kolega zrobił to nie przekrój a wyrwanie, i należało by zrobić takie wyrwanie. ale zanim to narysujesz to popatrz w necie jak należy narysować taki gwint.


Autor tematu
Qatooo83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2018, 11:52

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

#16

Post napisał: Qatooo83 » 07 gru 2018, 11:52

Pytanko jeszcze jedno, w książce Kurmaza jest tabela odnośnie rozmieszczenia i wymiarów otworów dla dwóch śrób w przekroju wału i do średnicy 35mm wg tej tabelki tam mamy śruby M8 l=14, l1=10, e=20. Ale w przypadku krążków zabezpieczających i podkładek do nich widnieją śruby M8x25 - to oznacza gwint M8 długość 25mm ?

EDIT: to jest lmin i l1min ok to maja to byc minimalne wartosci. Czyli moje śruby powinny być M8x25

Dodane 1 godzina 3 minuty 26 sekundy:
Jest ktoś w stanie pomóc mi znaleźć normy co do pierścieni dystansowych ? i ich wymiary ? nigdzie nie mogę tego znaleźć


Autor tematu
Qatooo83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2018, 11:52

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

#17

Post napisał: Qatooo83 » 07 gru 2018, 17:09

Naskrobałem coś takiego:
20181207_165355.jpg
Wiem, że nie wszystko jest dobrze (na pewno gwint tak jak pisaliście wcześniej, nie mam podcięć obróbkowych i kilka innych, niestety nie miałem już czasu, żeby to ogarnąć jak ma co wyglądać) powiedzcie mi tylko czy mogę oznaczyć w ten sposób łożyska, nakrętki itd ? czy lepiej byłoby do tabelki, tak jak w rysunku złożeniowym porobić odnośniki 1,2,3... i w tabelce wpisywać poszczególne elementy i normy ?

PS. nie umiem tutaj tego odwrócić


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4138
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

#18

Post napisał: Steryd » 07 gru 2018, 21:16

Na pewno nie toleruje się wymiaru dna rowka (szczegół C) ani nie ma potrzeby, ani jak sprawdzić poza tym, jak jest gwint to rowek nie jest potrzebny. Trzecie to otworu nie da sie nagwintowac do dna, więc przydała by się głębokość gwintu, czwarte, jest tam z grubsza oznaczony wielowypust, ale trzeba by bylo określić co za jeden. Najlepiej dać przekrój, ale można I odnosnik do normy I tolerancję. Podciecia fazy itp też należałoby.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
Qatooo83
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 05 gru 2018, 11:52

Re: Rysunek wykonawczy zębnika

#19

Post napisał: Qatooo83 » 10 sty 2019, 19:23

Witajcie, rysunek oddałem, ale muszę go poprawić

Ten rysunek oddałem :
20181211_163057_001.jpg
Prowadząca znalazła następujące błędy i prosiła o poprawienie pracy:
Główne błędy w zadaniu domowym:
- nieprawidłowe wymiary pod podkładkę
- brak krawędzi przy fazach
- brak niektórych zaokrągleń np. w szczególe C
- linie wymiarowe nie powinny się przecinać
- brak chropowatości ogólnej
- brak bazy wymiarowej

Rysunek poprawiłem w ten sposób:
NOWY111.jpg

- dodałem krawędzie przy fazach
- postarałem się zwymiarować wał tak, aby linie się nie przecinały
- dodałem chropowatość ogólna
- poprawiłem bazę wymiarową (ale nie do końca wiem czy tak jest dobrze)

i tu mam kilka pytań zrobiłem niby jakieś zaokrąglenia w szczególe C natomiast nie wiem czy w ogóle o te zaokrąglenia mogło chodzić, chociaż mi się wydaje, że nie powinno tam być zaokrągleń, natomiast prowadząca jak jest napisane wyżej wymaga tam zaokrągleń.

nie wiem o co chodzi z nieprawidłowym wymiarem pod podkładkę. Ja dobrałem nakrętkę KM11 i do niej podkładkę MB11

jeżeli mógłby ktoś pomóc z tym szczegółem (czy po prostu takie zaokrąglenia które tam zrobiłem mogą być) oraz, o co chodzi z tym złym wymiarem pod podkładkę

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”