NUMS 322T

Bład wyłączający hydraulikę

Dyskusje na temat innych obrabiarek i systemów sterowania stosowanych w maszynach przemysłowych

Autor tematu
Dzik93
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 21 lis 2018, 11:41

NUMS 322T

#1

Post napisał: Dzik93 » 21 lis 2018, 12:18

Witam, posiadam maszynę TUR 50SNDC na NUMS 322T. Maszyna pracuje przez jakiś czas bez zarzutów po czym występuje błąd który wyłącza hydraulikę. Sprawdziłem pakiety SERW oraz pakiety sterujące osiami X i Y bez rezultatów. Obrazek




Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: NUMS 322T

#2

Post napisał: Robert_K » 21 lis 2018, 12:40

Dioda, która świeci po prawej u góry oznacza, że maszyna najechała na wyłącznik krańcowy w którejś osi lub jest wciśnięty grzyb. W tych maszynach mocno zużyte jest już okablowanie z racji słabej jakości prowadników i co za tym idzie kiepskiej ochrony przed wiórami. To właśnie w przewodach szukałbym problemu skoro piszesz, że dzieje się to podczas pracy. Schemat elektryczny do ręki i musisz poszukać obwodu awaryjnego, potem po numerach przewodów musisz poszukać które to przewody i zlokalizować je na maszynie.

Do tego sprawdź czy nie jest zalana puszka łączeniowa nad wyłącznikiem osi Z.

Pozdrawiam.


CNC-Bogi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: NUMS 322T

#3

Post napisał: CNC-Bogi » 21 lis 2018, 13:27

NUMS-ami zajmuję się od 41 lat. Wygląda mi to na wcześniejsze zaniedbanie konserwacji i przeglądów.
"Moje" NUMS-y chodzą "jak burza". Ile lat ma ten NUMS ? Czy wentylacja jest sprawna?
Taki przypadek jak na pokazanej przez Autora fotce ma miejsce, np. gdy w trakcie wykonywania programu nastąpi
wjazd na którąś krańcówkę awaryjną ...
Po jakim czasie "pracy bez zarzutu" pojawia się ten błąd?


Autor tematu
Dzik93
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 21 lis 2018, 11:41

Re: NUMS 322T

#4

Post napisał: Dzik93 » 03 gru 2018, 11:51

Puszka nie była zalana, sprawdzę okablowanie. Błąd pojawia się różnie... potrafi pracować na programie przez godzinę a niekiedy wysypuje się po paru minutach.


Autor tematu
Dzik93
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 21 lis 2018, 11:41

Re: NUMS 322T

#5

Post napisał: Dzik93 » 05 gru 2018, 07:54

Ten błąd pojawia się przy wybieraniu narzędzia... u mnie zdarza się, że aby wskoczyło odpowiednie, imak musi obrócić się kilka razy. Czy to może być jakiś czujnik ?


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: NUMS 322T

#6

Post napisał: Robert_K » 05 gru 2018, 14:19

Jakie masz głowice narzędziowe? Wrzuć zdjęcie. Czy przy pojawieniu się tego błędu wybija jakiś bezpiecznik w szafie?
Jeżeli taki błąd pojawia się przy obrocie to przyczyną tego może być jakieś zwarcie na przewodach w głowicy (mowa o głowicach hydraulicznych - one mają po swoich zewnętrznych stronach puszki z mikrowyłacznikami, jeśli maszyna nie była dobrze konserwowana to lubiały wewnątrz nich gnić przewody od nich.
Masz jedną czy dwie głowice? Jeśli są dwie to czy wyrzuca przy obrocie obu czy tylko jednej z nich?

Pozdrawiam.


CNC-Bogi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: NUMS 322T

#7

Post napisał: CNC-Bogi » 05 gru 2018, 16:43

Głowica obraca się wkoło, gdy nie znajduje pozycji T1 - T4, wskutek zalewania, przeciekania chłodziwa na palce kodujące
jej pozycje, które korodują; bądź wskutek zbyt płytkiego wyregulowania "mikrusków"...
Przez mikruski płyną prądy niewielkie, ograniczone rezystorami, prądy rzędu 20mA, one nie wywołają zwarcia w obwodach +24Vdc - tylko zwarcie zasilania +24Vdc może to uczynić.
Zalanie chłodziwem puszki z "mikruskami" owocuje elektrolizą części metalowych, przewodów doprowadzających do nich...


Autor tematu
Dzik93
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 21 lis 2018, 11:41

Re: NUMS 322T

#8

Post napisał: Dzik93 » 06 gru 2018, 12:30

Mam 2 głowice. Po wybraniu narzędzia przy podjeździe lub w czasie skrawania dochodzi do zatrzymania lub skoku osi i pojawienia się tego błędu. Nie wiem gdzie szukać zdaje się na wasze podpowiedzi.
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Inne obrabiarki przemysłowe”