Stal z gatunku E355+C jako rura nosna amortyzatora motocyklowego

nada się czy się nie nada i czy jakoś ulepszać cieplnie

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

Re: Stal z gatunku E355+C jako rura nosna amortyzatora motocyklowego

#21

Post napisał: Pirat » 02 cze 2018, 16:56

Rura nośna musi być w środku gładka bo sprężyna trze o wnętrze rury. Gdyby robić rurę z pręta to trzeba by jeszcze wygładzić to rozwiertakiem.




Autor tematu
kopa60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2018, 14:29

Re: Stal z gatunku E355+C jako rura nosna amortyzatora motocyklowego

#22

Post napisał: kopa60 » 02 cze 2018, 18:10

Jeszcze zapytam w kilku zakładach czy podjęliby się tego. Akurat w tej konstrukcji amortyzatora sprężyna jest na zewnątrz a nie w środku to może nie musi być aż takie gładkie. Spróbuję;) Biorę się za pisanie z zapytaniami o materiał.


Autor tematu
kopa60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2018, 14:29

Re: Stal z gatunku E355+C jako rura nosna amortyzatora motocyklowego

#23

Post napisał: kopa60 » 09 cze 2018, 09:22

Hej!
Bez większych problemów dostałem pręty ze stali 40h. Ponadto znalazłem osobę która podejmie się wiercenia otworu fi20mm.
Natomiast: łatwiej będzie wierciło się w stali 40h w stanie miękkim czy po ulepszeniu cieplnym? Zawsze wydawało mi się, że lepiej będzie na miękko ale ponoć nie jest to wcale takie oczywiste. Otwór ma być wykonany zwykłym wiertłem z przedłużką, trzeba będzie bardzo ostrożnie to robić aby wiór usunąć.


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stal z gatunku E355+C jako rura nosna amortyzatora motocyklowego

#24

Post napisał: Armstec » 12 cze 2018, 18:42

Chyba obrałeś złą strategie aby sie za to zabrać, nie widze wiercenia i toczenia surowego wałka na takiej długości a jeszcze po tym obrobka cieplna itd.

Lagi motocyklowe najlepiej jak bys wykonał z materiału jak podałes np. 40h (jest kilka innych tez) w postaci surowca
" stale jakościowe, rura bezszwowa precyzyjna w stanie ulepszonym" to są materiały dla branży hydraulika, pneumatyka (np. siłowniki hydrauliczne, amortyzatory z tego powstają) taka rura ulepszona ma około 30HRC (tyle tez mniej wiecej mają lagi w amorku) praktycznie gotowa do użycia. wystarczy ją "oprawić" , pochromować
w hurtowniach wyrobów hutniczych taki materiał jest i dostępny standordowo jak każdy zwykły kątownik, profil czy teownik, cena też jest za kg.
Kiedyś brałem takie rury moge nawet wrzucić foto jak one wyglądają

Dodane 36 minuty 11 sekundy:
Obrazek


Autor tematu
kopa60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2018, 14:29

Re: Stal z gatunku E355+C jako rura nosna amortyzatora motocyklowego

#25

Post napisał: kopa60 » 13 cze 2018, 15:15

Jakbyś miał jakiś konkretny namiar na takie rury do prosze napisz, zdzwoniłem, pisałem bez przesady w ponad 30 miejsc różnych, nigdzie nie mają rur lepszych niż ze stali s/e355. W stalexpercie powiedzieli mi, że wątpią abym gdziekolwiek dostał takie rury, dlatego kombinuje z prętami...


Armstec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 482
Rejestracja: 02 maja 2014, 04:04
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stal z gatunku E355+C jako rura nosna amortyzatora motocyklowego

#26

Post napisał: Armstec » 13 cze 2018, 19:59

Napisz mi wymiary rury jakie szukasz ( srednica wew lub zew i grubość scianki ) ew margines odchyłki od -do bo idealnej moze nie byc .... a ja zobacze co mają u mnie w centrostalu

a puki co tutaj patrzyłes ? mają 42CrMo4 ( czyli 40HM) ta powinna cię zainteresować i różne inne tez nadające się
https://www.margo-sp.com.pl/produkty/ru ... andardowe/


Autor tematu
kopa60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2018, 14:29

Re: Stal z gatunku E355+C jako rura nosna amortyzatora motocyklowego

#27

Post napisał: kopa60 » 13 cze 2018, 23:12

Potrzebuję śr. zewnętrzna 30mm, otwór wewnątrz maks. 20mm (czyli grubość ścianki najlepiej 5mm ale jak będzie więcej to się przewierci.) 140cm.
Pisałem do MARGO (dwa razy), nie wiem jaki jest sens podawania na stronkach wielu różnych gatunków stali jak w praktyce ich nie ma, w mailu jaki od nich otrzymałem zaproponowali tylko gatunek e355. Dzięki za chęć pomocy:) będę trzymał kciuki że może uda się zdobyć jakiś namiar na rury, a jak nie to daje do wiercenia pręty:)


Autor tematu
kopa60
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 16
Rejestracja: 03 maja 2018, 14:29

Re: Stal z gatunku E355+C jako rura nosna amortyzatora motocyklowego

#28

Post napisał: kopa60 » 24 lis 2018, 13:26

Koniec tematu.

Morał dla ludzi który staną kiedyś przed podobnym problemem: dużo taniej wychodzi (chociaż nie tanio) i o wiele łatwiej kupić pręty od razu ze stali jaką się potrzebuje i dać do wiercenia, najgorsze to dziadować z jakimiś innymi materiałami, potem chodzić niezadowolonym i robić drugi raz:). Udało mi się zrobić repliki rur z prętów 40HM+QT (czyli fabrycznie ulepszonej cieplnie) - zrobił mi to jeden spec wiertłem zwykłym! z przedłużką, co prawda wiercenie trwało wiele godzin ale zrobione i to ładnie zrobione.

Pozdrawiam, jeszcze raz dziękuję za cenne wskazówki w tym na "naprowadzenie" na właściwą ścieżkę wiercenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”