Grawerka do plazmy

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

Grawerka do plazmy

#1

Post napisał: snajperman-s1 » 02 lis 2018, 21:38

Witam kolegów po raz kolejny :wink:

Zabieram się za zamontowanie do plazmy grawerki sterowanej pneumatycznie aby oznaczać części i mam dwa problemy - może ktoś z was już to przechodził i pomoże więc byłbym bardzo wdzięczny:

Sterowanie: Mach3
CAM: Sheetcam

1. Chodzi o zrealizowanie odsunięcia - offsetu drugiego narzędzia tzn X-100 Y20 i chyba da się to zrealizować poprzez np G54 zapisanego na stałe w Mach3 - dobrze myślę?

2. Jak w Sheetcam zrobić tzn jakie narzędzie wybrać i jak go przypisać żeby nie wyrzucał kodu do opuszczania i detekcji blachy czyli ruch osią Z tylko żeby na początku wykonywania lini detalu wrzucił kod M04 a na końcu M05 bez ruszania osią Z?




dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Grawerka do plazmy

#2

Post napisał: dudziak4 » 03 lis 2018, 04:52

Jak w Sheetcam zrobić tzn jakie narzędzie wybrać i jak go przypisać żeby nie wyrzucał kodu do opuszczania i detekcji blachy czyli ruch osią Z tylko żeby na początku wykonywania lini detalu wrzucił kod M04 a na końcu M05 bez ruszania osią Z?
Jak byś mógł sprecyzować konkretnie o co ci chodzi na początku jakiej lini i co ma robić M04 i jak masz zrealizowaną detekcję? Przez makro ? Można to zrobić najprawdopodobniej na kilka sposobów np. edytując postprocesor lub za pomocą reguł w sheetcamie, pytanie co chcesz osiągnąć czy najechać x,y i włączyć /wyłączyć grawerkę i powrócić na poprzednią pozycję. Po drugie współrzędne odsunięcia grawerki zaszyłbym w makrze, offsety G54-G57 w machu służą raczej do baz materiałowych. Opisz coś więcej jak chcesz to zrealizować i co chcesz osiągnąć to postaram się pomóc. Ja bym to zrobił w makrze i dał w sheetcamie jako reguła lub wrzucił do postprocesora a nie jako inne narzędzie.


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Grawerka do plazmy

#3

Post napisał: snajperman-s1 » 04 lis 2018, 12:10

A więc tak:
Grawerka jako osobna oś pionowa zawieszona będzie na liniale z wózkiem HIWIN sterowanym siłownikiem pneumatycznym a więc przy grawerowaniu napisów na elementach oś Z jest nieruchoma - chodzi o to że np rysuję rysunek detalu i inną warstwą / conturem napis do wygrawerowania. Robiąc w sheetcam program do cięcia chce aby jedno narzędzie które sobie przypisze np jako "Grawerka" będzie mi sterować "tylko" grawerką a więc elektrozaworem poprzez np M04 przypisane do wyjścia sterującego, który spowoduje wysunięcie się siłownika wraz z grawerką i załączenie jej (spięte mechanicznie).

Widok z góry osi X (od przodu maszyny) na mocowania narzędzi czyli grawer ucieka w "-" osi X :

Obrazek

Dodatkowo dochodzi sprawa przypisania przesunięcia narzędzia względem palnika plazmowego.

Wygląda to dokładnie tak jak z tego filmiku i tak bym chciał żeby działało:



Detekcja materiału jest zapisana w postprocesorze z tego co pamiętam jako G92 ale nie jestem pewny - jutro będę przy maszynie więc dokładnie sprawdzę - nie jest to realizowane przez makro na 100%.


Znalazłem w Sheetcam postprocesor do Mach3 "Mach3 THC with scriber" i faktycznie po wpisaniu mu odsunięcia w postprocesorze narzędzia grawerującego po wrzuceniu do Macha G-kodu widać że jest przesunięte zgodnie z wpisanymi danymi także działa jak chcę (stworzone dodatkowe narzędzie jako "plate marker").

Niestety obawiam się że trzeba będzie scalić oba postprocesory - ten który używam obecnie oraz ten który obsłuży grawerke a tego się ciut boję....

Jutro będę przy maszynie - ściągnę z niej postprocesor który działa do tej pory bardzo dobrze i dorzucę ten który działa z grawerką i może ktoś z was pomoże mi złożyć dwa w jeden :shock:


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Grawerka do plazmy

#4

Post napisał: snajperman-s1 » 09 lis 2018, 11:05

Dodane 58 minuty :
Posiedziałem pokombinowałem - coś wyszło i nawet Mach to rozgryza prawidłowo ale mam kilka pytań:

1. Jeśli bym chciał np żeby "referencja" odbywała się tak aby palnik zjeżdzał np do Z50 z prędkością F4000 a od Z50 do G31 z F500 to gdzie i jak to zapisać?
2. Co oznacza:
"function OnPenDown()
if(toolClass == "MarkerTool") or tool > 99 then
if (firstRef) then
Reference()"

Że jeśli narzędzie jest z numerem powyżej 99 to następuje referencja osi Z czy poniżej i następuje jeśli po raz pierwszy tak? Czy wogóle o coś innego tutaj chodzi?

3. Do czego służą funkcje THC On i THC Off - czy przed danym narzędziem tworząc w sheetcam fragment kodu można sterować włączeniem i wyłączeniem THC z poziomu postprocesora? Jaki kod należałoby utworzyć w sheetcam aby włączał THC i wyłączał?
Z tego co rozumiem to np narzędzie 1-99 będzie miało włączone THC a 100-99999 będzie wyłączone tak ale poprzez załączenie wyjścia czy przycisk który się "Świeci" w Machu?

Znalazłem jeszcze opcje makr m101 i m102 patrzące na wskaźnik LED THC ale nie bardzo mi to wychodzi - ma ktoś coś takiego żeby działało?

Taki postprocesor mi wyszedł:
Post Mach3 Grawer OK.txt
(9.35 KiB) Pobrany 73 razy
Załączniki
Post Mach3 Grawer.txt
(9.48 KiB) Pobrany 72 razy
Post Mach3.txt
(4.74 KiB) Pobrany 80 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”