Siła potrzebna do cięcia drewna

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
frostevil
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 27 maja 2018, 13:49

Re: Siła potrzebna do cięcia drewna

#11

Post napisał: frostevil » 31 paź 2018, 17:34

Właśnie tak mi się wydaje że, źle wychodzi ale nie mogę znaleźć wytrzymałości drewna na ścinanie promieniowo do włókien( tak jak pokazane na załączniku), wszędzie w internecie jest tylko wytrzymałość na ścinanie wzdłuż włókien albo stycznie. Wytrzymałość na ścinanie równolegle do włókien przyjąłem 12Mpa, za średnice ciężko coś przyjąć. Tutaj nie naciskamy stemplem tylko nożem. Zakładając że największa siła będzie potrzebna gdy nóż będzie w połowie drewna czyli dla średnicy max 80mm. Grubość noża można przyjąć 5mm wtedy pole nacisku 400 a więc siła 400*12=4,8kN. To takie najprostsze myślenie, jeszcze wpływ wiadomo na to ma kąt noża względem materiału + kąt zaostrzenia itp. Na to jednak wzorów nie znalazłem :(. Ta siła około 5kN chyba już jest bardziej realistyczna? Jak teraz dobrać silnik i ewentualną przekładnie?




Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

Re: Siła potrzebna do cięcia drewna

#12

Post napisał: Duszczyk_K » 31 paź 2018, 18:15

Zaraz zaraz, może najpierw określmy założenia wstępne, wcześniej pisałeś o średnicy 50mm, teraz już 80mm.... w pierwszym poście znalazłeś kt dla akacji 16MPa teraz zakładasz 12MPa...


Autor tematu
frostevil
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 27 maja 2018, 13:49

Re: Siła potrzebna do cięcia drewna

#13

Post napisał: frostevil » 31 paź 2018, 19:31

Chce bazować na wzorach liczby myślę że są drugorzędne ale ok załóżmy średnice 50mm i kt 12 MPa.


Autor tematu
frostevil
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 27 maja 2018, 13:49

Re: Siła potrzebna do cięcia drewna

#14

Post napisał: frostevil » 02 lis 2018, 09:43

Ktoś ma jakiś pomysł?


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Siła potrzebna do cięcia drewna

#15

Post napisał: strikexp » 02 lis 2018, 10:33

Sprawdź moc silnika w podobnej maszynie. Potem zobacz z jaką prędkością działa żeby dobrać przekładnię.


Autor tematu
frostevil
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 15
Rejestracja: 27 maja 2018, 13:49

Re: Siła potrzebna do cięcia drewna

#16

Post napisał: frostevil » 02 lis 2018, 13:49

a może ktoś zna albo wie gdzie można znaleźć wartości wytrzymałości na ścinanie drewna w poprzek włókien? Wszędzie podawana jest wartość wzdłuż włókien.

W związku z anizotropowymi cechami drewna w jednej z książek znalazłem wraz z wzrostem kierunku przyłożenia siły od kierunku włókien wartości wytrzymałościowe spadaja i tak dla kąta 90 wytrzymałość na rozciaganie spada do 2-5% wartości wzdłuż włókien tak samo wytrzmyałość na ściskanie do około 20% natomiast na zginanie do około 8%. Pech chciał że na tym wykresie nie ma zmiany wartości wytrzymałości na ścinanie. Zakładać można że również się zmienia. Porównując wartości wytrzymałości w kierunku równoległym można wywnioskować, że wytrzymałość na ścinanie ma najmniejsza wartość ( około 20% wartości na ściskanie i 10% wartości na rozciąganie) więc można założyć, że wartość na ścinanie stycznie do włókien będzie wynosić ( w grubym zaokrągleniu w góre) około 10% wartości na ścinanie wzdłuż włókien.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”