pozycjonera zderzaka do piły

dobór napędu do pozycjonera do piły

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
zwora1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 07 paź 2018, 18:51

pozycjonera zderzaka do piły

#1

Post napisał: zwora1 » 07 paź 2018, 19:13

Witam,

Chciałbym sobie zrobić automatyczny pozycjoner zderzaka do piły, aby móc pobierać z komputera wartości długości ciętych elementów. Ale zastanawiam się nad dwiema kwestiami.

1. Jakiego przeniesienia napędu użyć: śruby trapezowej czy paska zębatego?
2. Jaki moment trzymający powinien mieć silnik?

Ad. 1. Za pomocą śruby pozycjonowanie pewnie będzie dokładniejsze, ale wolniejsze. Potrzebuję dokładność około 0,5mm-1mm. Maksymalny wymiar do ustawienia to 3500mm. W jaki rodzaj przeniesienia napędu lepiej pójść?

Ad. 2. Piła podczas cięcia zapewne nieco "wypycha" cięty element, ale nie wiem z jaką siłą. Niestety im większy moment, tym większy koszt, więc nie chciałbym niepotrzebnie przewymiarowywać silnika.

Czy w popularnych sterownikach ze sprzężeniem zwrotnym od enkodera pozycja jest na bieżąco uaktualniana przez sterownik? Tzn. czy jeżeli dojdzie do przesunięcia zderzaka to będzie ze strony sterownika natychmiastowa reakcja na to zdarzenie i powrót do nastawionej pozycji? I co z prądem? Czy jest redukowany gdy nie ma momentu obciążenia na wale? Zależałoby mi na tych dwóch właściwościach.

Pozdrawiam



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: pozycjonera zderzaka do piły

#2

Post napisał: zibi » 08 paź 2018, 08:06

Przekładnia śrubowa z silnikiem ma większą hamowność, napęd paskowy większą prędkość. Myślę, że serwo załatwi sprawę bo obroty takiego silnik a dochodzą do 1500 obr/min w połączeniu ze śrubą trapezową o skoku np. 6 mm to 9000mm/min to w zupełności wystarczy.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
zwora1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 07 paź 2018, 18:51

Re: pozycjonera zderzaka do piły

#3

Post napisał: zwora1 » 08 paź 2018, 09:45

A czy przy takiej długości śruby (niepodparta część to około 3500mm) nie będzie problemów z uginaniem? No i chyba będzie to droższe rozwiązanie. W internecie są pokazane urządzenia zarówno na śrubach jaki i paskach. Pozycjonowanie samego silnika będzie dokładne, bo jest enkoder. Ale pewnie jest jakiś luz na pasku jak i samo jego wykonanie wnosi jakiś błąd. Jeśli nie byłby zbyt duży, to skłaniałbym się ku temu rozwiązaniu. Ale nie wiem ile może wynosić?

Awatar użytkownika

mihaz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 54
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:47
Lokalizacja: LLB/LPU

Re: pozycjonera zderzaka do piły

#4

Post napisał: mihaz » 08 paź 2018, 14:38

Zderzak to chyba nie najlepsze rozwiązanie. Lepiej wykonać ruchome szczęki które pobierały by materiał i przesuwały na zadaną długość.
Maksymalny jednorazowy ruch wystarczył by np. 1m. Wtedy w celu ucięcia elementu o długości 3,5m przesunął byś go 3 razy po 1m i raz o 0.5m. Bez żadnych zderzaków, długich śrub itp.


Autor tematu
zwora1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 07 paź 2018, 18:51

Re: pozycjonera zderzaka do piły

#5

Post napisał: zwora1 » 10 paź 2018, 19:31

Witam,

Przecież taki chwytak nie ma sensu. Po pierwsze trzeba byłoby ruch wykonać kilka razy (np. dla 350cm 4 razy) i za każdym razem błąd będzie się sumował, poza tym nie da się chwycić elementu bez jego minimalnego przesunięcia, więc tak naprawdę nie będzie się dało określić o ile się element przesunął i nie będzie możliwa korekta tego błędu (bo nie wiadomo ile wynosi). A w ogóle to wykonanie takiego chwytaka byłoby drogie i skomplikowane. Piła ma ciąć różne profile (różne wymiary i przekroje) więc zbudowanie uniwersalnego chwytaka, który byłby w stanie przesuwać wszystkie możliwe rodzaje profili jest praktycznie niemożliwe. Chcąc mieć zakładaną dokładność można zastosować tylko zderzak. Ale trzeba wybrać spośród dwóch potencjalnie możliwych sposobów przeniesienia napędu.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: pozycjonera zderzaka do piły

#6

Post napisał: Yarec » 10 paź 2018, 20:19

ten napęd z pasem zębatym ma ponad 3 m długości (skrajne położenia "suwadła") Obrazek Obrazek
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
zwora1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 07 paź 2018, 18:51

Re: pozycjonera zderzaka do piły

#7

Post napisał: zwora1 » 11 paź 2018, 06:33

A czy ten napęd jest robiony samodzielnie, czy do kupienia? Jeśli do kupienia, to ile kosztuje i czy błędy są duże?

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: pozycjonera zderzaka do piły

#8

Post napisał: Yarec » 11 paź 2018, 18:01

zwora1 pisze:Potrzebuję dokładność około 0,5mm-1mm.

mniej więcej - to było do przesuwania całej płyty wiór/MDF i tarcicy (pokraczna "formatówka w poziomie") do cięcia wzdłużnego a po obróceniu piły na ramieniu o 90° cięło się "półki meblowe", płyta jechała na rolkach
Czy do kupienia ? tego nie wiem (jedna powinna mi zostać)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”