Jaki tig do aluminum, nierdzewski i stali czarnej

Spawalnictwo i obróbka cieplna

Autor tematu
Ciekawy człowiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 29 sie 2018, 18:42

Jaki tig do aluminum, nierdzewski i stali czarnej

#1

Post napisał: Ciekawy człowiek » 12 wrz 2018, 19:35

Hej,

muszę na gwałt kupić tig z ad/cd. Z tym, że w tej chwili nie stać mnie na szastanie hajsem wiec muszę znaleźć konsensus między jakością i ceną. Potrzebuje spawarki która da sobie radę z aluminium grubości do 15mm max (15 mm sporadycznie). Reszta stali spawanej tigiem to będą profile, blaszki które nie powinny być grubsze niż 8/10 mm. Jedynie stal czarna czasami jeśli będę musiał pospawać coś do sworznia.

Gdy pracowałem kolega z pracy spawał MAGNUMEM, moc około 200, nie jestem w stanie dokładnie określić. Jeśli jest coś godnego polecenia do 2-2,5k to będzie super, jeśli w tej cenie nie ma sensu to poproszę o jakieś propozycje. Od razu zaznaczę, że nie mam zamiaru kopić sprzętu 1000 zł taniej i za miesiąc czy dwa oddać go na gwarancje. Gdy kupię spawarkę, oczekuję od niej pracy 8h dziennie przez minimum pol roku.

Liczę na waszą pomoc. Z góry dzięki.



Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Jaki tig do aluminum, nierdzewski i stali czarnej

#2

Post napisał: Petroholic » 12 wrz 2018, 19:41

Ja używam takiego od 2 lat mniej więcej i jest nie do zajechania :) Mam dwa takie :) Aczkolwiek jest ciut powyżej zakładanego budżetu... Mam w Rywalu maks zniżki to jakbyś był zainteresowany to PW i coś zdziałam ;)

https://www.rywal.com.pl/produkty/urz%C ... etail.html


Autor tematu
Ciekawy człowiek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 29 sie 2018, 18:42

Re: Jaki tig do aluminum, nierdzewski i stali czarnej

#3

Post napisał: Ciekawy człowiek » 12 wrz 2018, 19:48

Petroholic pisze:
12 wrz 2018, 19:41
Ja używam takiego od 2 lat mniej więcej i jest nie do zajechania :) Mam dwa takie :) Aczkolwiek jest ciut powyżej zakładanego budżetu... Mam w Rywalu maks zniżki to jakbyś był zainteresowany to PW i coś zdziałam ;)

https://www.rywal.com.pl/produkty/urz%C ... etail.html
Mógłbyś podać tutaj cenę bo nie mogę dojrzeć na stronie.
P.S. Odezwę się na PW.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Jaki tig do aluminum, nierdzewski i stali czarnej

#4

Post napisał: Petroholic » 12 wrz 2018, 20:09

Dokładnej ceny w detalu nie podam bo zależy ona też pewnie od oddziału i tak dalej... Osobiście widziałem w kilku oddziałach różne ceny "na półce" za to co biorę zwykle - ale cena zakupu zawsze się zgadza niezależnie od odziału :)

Cena "dla mnie" to raczej na PW :)


Przemas2604
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 11 wrz 2018, 12:36

Re: Jaki tig do aluminum, nierdzewski i stali czarnej

#5

Post napisał: Przemas2604 » 12 wrz 2018, 20:30

Witam ! Jesli ja bym kupował tiga i miał bym zamiar spawac alu o grubości 15mm to jesli chodzi o moc to 300 amper , zapas mocy musi być ! A przy takiej grubosci to zeby to szło płynnie to te 250a to musi byc a jesli chodzi o spawarki to moge z czystym sumieniem polecić spartusa bądź shermana 300a z chłodnica , nie wiem jak z cenami ale pewnie zestaw cos ok 4000 , ale spawarki wytrzymałe spawam nimi ok 6 lat i nic sie z tym nie dzieje a eksploatowane sa w warunkach styczniowych

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Jaki tig do aluminum, nierdzewski i stali czarnej

#6

Post napisał: Petroholic » 13 wrz 2018, 09:38

Bez przesady... Nie to żebym cośtam komuś wciskał ale 200A jak dla mnie w zupełności wystarczy do takiej roboty... Chyba, że ktoś nie spawa zgodnie ze sztuką i nie robi faz na powierzchniach przylegania tylko spawa doczołowo. Wtedy to i 300A będzie mało żeby uzyskać dobry przetop :( Spawanie aluminium powyżej 200A jest trudne i uciążliwe bo jeziorko płynie baaaaardzo szybko :) Z kolei dla odmiany spawanie z fazami pochłania ogromne ilości drutu :( Generalnie gdybym miał spawać dużo grubych blach alu to nie TIGiem tylko MIGiem do alu... Podajnik drutu w takim przypadku jest nieoceniony i spawa się sto razy szybciej :D

Raz mi się zdarzyło spawać całą zabudowę do aluminiowej naczepy specjalizowanej (przewóz zwierząt laboratoryjnych) i zrobiłem to MIGiem... Ponad tydzień spawania po 10h dziennie i mnóstwo drutu i gazu. TIGiem bym sie z tym bawił z miesiąc albo lepiej :D Jedna uwaga ode mnie - do takiego spawania OBOWIĄZKOWO porządna przyłbica 1/1/1/1... Oczy strasznie dostały wtedy mimo porządnej... Bez koniecznej wizyty u lekarza ale i tak trochę odczułem...


Przemas2604
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 13
Rejestracja: 11 wrz 2018, 12:36

Re: Jaki tig do aluminum, nierdzewski i stali czarnej

#7

Post napisał: Przemas2604 » 13 wrz 2018, 12:21

No tak tylko jak ktos spawa to wie ze nagrzanie alu grubosci 15mm pradem 200a to troche czasochłonne

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Spawalnictwo i obróbka cieplna”