Montaż kół pasowych na śrubie

Dyskusje dotyczące śrub kulowych i trapezowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

Montaż kół pasowych na śrubie

#1

Post napisał: ursus_arctos » 05 wrz 2018, 15:34

Ahoj!
Moja aktywność na forum zanikła ostatnio, ale to nie znaczy, że nic się nie dzieje w temacie. Śruby trapezowe doprowadziły mnie już do wymiany serwa (nakrętka po nagrzeniu zakleszczyła się i silnik raczył się spalić) więc kupiłem toczne i będę je montował. Długo zachodziłem w głowę, jak zamontować koła pasowe na standardowo obrobionych śrubach HIWIN i wymyśliłem dość niecodzienny sposób, którym chciałem się z kolegami podzielić.
Standardowa obróbka śruby zawiera walcowy czop na łożyska ⌀12, gwint M12x1 i czop na sprzęgło ⌀10 długości zaledwie 15mm. To mniej, niż wynosi grubość koła HTD3M15 (26mm), ale powinno wystarczyć przy dobrym wykorzystaniu całej powierzchni i unieruchomieniu koła na wale. Powierzchnię wału bardzo dobrze wykorzystują tuleje zaciskowo-rozprężne, ale wszystkie typowo stosowane są znacznie większe, niż to, czego potrzebowałem.
Poniżej zdjęcia z opisem:

Obrazek
Zespół mocowania koła: zakończenie śruby - tuleja - koło - śruba dociskowa.

Obrazek
Śruba wydrążona i nagwintowana na M6

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Koło i tuleja - koło ma otwór nagwintowany na M8
Stożek w kole jest wyfrezowany na obecnej maszynie - ścieżka spiralna stożkowa, skok 0.2mm (co daje skok średnicy ok. 0.018mm).

Obrazek
Montaż - wciskanie koła na tuleję i zaciśnięcie tulei poprzez wkręcenie śruby M6 w gniazdo w wale.

Obrazek
Demontaż - ściąganie koła ze śruby poprzez wkręcenie śruby M8 w gniazdo w kole.

Ciekawe, ile zasad konstrukcji maszyn pogwałciłem projektując ten system ;) - ale w końcu to do amatorskiej maszyny, więc jak zadziała, będzie prosto i się nie rozleci, to znaczy, że jest to wystarczająco dobre rozwiązanie.




atlc
Posty w temacie: 1

Re: Montaż kół pasowych na śrubie

#2

Post napisał: atlc » 05 wrz 2018, 15:46

Patent jest spoko, kiedyś montowałem tak kółko wykorzystując tulejkę ER.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe”